Πραγματοποιήθηκε  σε λάμπρη τελετή και φέτος η θεσμοθετημένη εκδήλωση των Βραβεύσεων των Κορυφαίων αθλητών της ΚΟΕΚ για το έτος 2017, το βράδυ της Τετάρτης στην κατάμεστη αίθουσα ΄΄ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ΄΄ στο Ολυμπιακό Μέγαρο στη Λευκωσία.

Τη τελετή βράβευσης παρουσίασε ο αθλητικογράφος Γιώργος Μελετίου ενω παρόντες ήταν ο Σύμβουλος του Προέδρου της Δημοκρατίας σε θέματα αθλητισμού Φοίβος Ζαχαριάδης, ο πρόεδρος της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής Ντίνος Μιχαηλίδης, ο αντιπρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Δημήτρης Λεοντής, ο Διευθυντής Γραμματείας Ανωτάτου Συμβουλίου Αθλητισμού της εθνικής φρουράς, αντισυνταγματάρχης Κωνσταντίνος Καλός, πρώην πρόεδροι του ΚΟΑ, Δημοτικοί Σύμβουλοι και πολλοί άλλοι προσκεκλημένοι και φίλοι της ΚΟΕΚ.  

Για αγορά των φωτογραφιών από τις βραβεύσεις βρείτε στο σύνδεσμο εδώ

Κατά τις απονομές βραβεύτηκαν η ακόλουθοι :

Κυπελλούχος Υδατοσφαίρισης στην κατηγορία Παίδων ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου

Κυπελλούχος Υδατοσφαίρισης στην κατηγορία Παίδων ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου

Πρωτάθλημα Παίδων

Παγκύπριο Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης Παίδων

3η θέση στην κατηγορία Παίδων ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου

3η θέση στην κατηγορία Παίδων ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου

 

 

 

 

 

2η θέση στην κατηγορία Παίδων ο Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας

2η θέση στην κατηγορία Παίδων ο Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας
2η θέση στην κατηγορία Παίδων ο Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας

 

 

 

 

 

1η θέση στην κατηγορία Παίδων ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου

2η θέση στην κατηγορία Παίδων ο Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας
2η θέση στην κατηγορία Παίδων ο Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας

 

 

 

 

 

Καλύτερος Υδατοσφαιριστής στην κατηγορία Παίδων

Γιώργος Παπαγεωργίου (Ν.Ο. Λάρνακας)

Ανδρέας Μυλωνάς (Ν.Ο. Λεμεσού)

Παναγιώτης Αυγουστή (Ν.Ο. Πάφου)

 

Παναγιώτης Αυγουστή (Ν.Ο. Πάφου)
Ανδρέας Μυλωνάς (Ν.Ο. Λεμεσού)
Γιώργος Παπαγεωργίου (Ν.Ο. Λάρνακας)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Κύπελλο Εφήβων

Κυπελλούχος Υδατοσφαίρισης στην κατηγορία Νέων ο Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς

Κυπελλούχος Υδατοσφαίρισης στην κατηγορία Νέων ο Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς

 Παγκύπριο Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης

3η θέση στην κατηγορία Νέων ο Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας

2η θέση στην κατηγορία Νέων ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου

1η θέση στην κατηγορία Νέων ο Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς

1η θέση στην κατηγορία Νέων ο Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς

Καλύτερος Υδατοσφαιριστής στην κατηγορία Νέων ο Μιχαήλ Νικόλας (Ν.Ο. Πάφου)

Καλύτερος Υδατοσφαιριστής στην κατηγορία Νέων ο Μιχαήλ Νικόλας (Ν.Ο. Πάφου)

Κύπελλο Ανδρών

Κυπελλούχος Υδατοσφαίρισης στην κατηγορία Ανδρών ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου

Κυπελλούχος Υδατοσφαίρισης στην κατηγορία Ανδρών ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου

Παγκύπριο Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης

3η θέση στην κατηγορία Ανδρών ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου

2η θέση στην κατηγορία Ανδρών το Σωματείο ΑΠΟΕΛ

1η θέση στην κατηγορία Ανδρών ο Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς

1η θέση στην κατηγορία Ανδρών ο Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς

Κορυφαίος Υδατοσφαιριστής στην κατηγορία Ανδρών ο Νικολάου Σόλων (Σωματείο ΑΠΟΕΛ)

Κορυφαίος Υδατοσφαιριστής στην κατηγορία Ανδρών ο Νικολάου Σόλων (Σωματείο ΑΠΟΕΛ)

Παγκύπριο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου Κολύμβησης ανοικτής θάλασσας

3η θέση το Σωματείο ΑΠΟΕΛ

2η θέση ο Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας

1η θέση Ναυτικός Όμιλος Πάφου

1η θέση Ναυτικός Όμιλος Πάφου

Καλύτερος αθλητής Μαραθωνίου Κολύμβησης Ανοικτής θάλασσας

3ος ο  Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου)

2ος Μανώλη Χρίστος (Ν.Ο. Πάφου)

1ος Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας)

1ος Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας)

Καλύτερη αθλήτρια Μαραθωνίου Κολύμβησης Ανοικτής θάλασσας

3η η Σιεχάτε Χριστίνα (ΑΠΟΕΛ)

2η Νικολαίδου Ιόλη (Ν.Ο. Αγλαντζιάς)

1η Τσιτσεκλή Αμαλία (Ν.Ο. Λευκωσίας)

1η Τσιτσεκλή Αμαλία (Ν.Ο. Λευκωσίας)

 

Ταλιαδώρος Ανδρέας (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

Τιμητική Διάκριση

1 Νέα Παγκύπρια Επίδοση

Ταλιαδώρος Ανδρέας (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

Μαρίνος Λούκας (Ν.Ο. Κερύνειας)

Τιμητική Διάκριση

1 Νέα Παγκύπρια Επίδοση

Μαρίνος Λούκας (Ν.Ο. Κερύνειας)

Νικολαΐδου Χριστιάνα (Ν.Ο. Λεμεσού)

Τιμητική Διάκριση

3 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

Νικολαΐδου Χριστιάνα (Ν.Ο. Λεμεσού)

Βιολάρη Μαριτίνα (Ν.Ο. Κερύνειας)

Τιμητική Διάκριση

3 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

Βιολάρη Μαριτίνα (Ν.Ο. Κερύνειας)

Ζορπής Βαγγέλης (Ν.Ο. Λεμεσού)

Τιμητική Διάκριση

1 Νέα Παγκύπρια Επίδοση

Ζορπής Βαγγέλης (Ν.Ο. Λεμεσού)

Καλοψιδιώτης Μάρκος (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

Τιμητική Διάκριση

1 Νέα Παγκύπρια Επίδοση

 

Ιωαννίδης Νικόλας (ΑΠΟΕΛ)

Τιμητική Διάκριση

Δύο χάλκινα μετάλλια στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

Ιωαννίδης Νικόλας (ΑΠΟΕΛ)

Παπαδοπούλου Σοφία (Ν.Ο. Λεμεσού)

Τιμητική Διάκριση

Αργυρό μετάλλιο στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

Νεοφύτου Σωτηρία (Ν.Ο. Λεμεσού)

Τιμητική Διάκριση

Αργυρό και χάλκινο μετάλλιο στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

 

Τσιοπανή Θωμάς (Ν.Ο. Αγλαντζιάς)

Τιμητική Διάκριση

Συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

1 αργυρό και 2 χάλκινα

μετάλλια στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

5 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Πετούσης Γιώργος (Ν.Ο. Αγλαντζιάς)

3ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Παμπαίδων Β΄

12 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Τουλούμης Νικόλας (Ν.Ο. Κερύνειας)

2ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Παμπαίδων Β΄

11 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Αντωνίου Νικόλας (Ν.Ο. Λεμεσού)

1ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Παμπαίδων Β΄

13 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Χατζηλοίζου Άννα (Ν.Ο. Λακατάμεια)

3η καλύτερη κολυμβήτρια στη κατηγορία Παγκορασίδων Β΄

9 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Ν.Ο. Κερύνειας)

2η καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Παγκορασίδων Β΄

12 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

1η  καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Παγκορασίδων Β΄

18 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Μιτέλλας Μαρίνος (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

3ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Παμπαίδων Α΄

6 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Νικολάου Αντώνιο (Ν.Ο. Πάφου)

2ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Παμπαίδων Α΄

4 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Ελευθερίου Στέφανος (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

1ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Παμπαίδων Α΄

10 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Νικολάου Στέφανη (Ν.Ο. Λακατάμειας)

3η καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Παγκορασίδων Α΄

2 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Μπέκου Αναστασία (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

2η  καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Παγκορασίδων Α΄

8 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Τσιτσεκλή Αμαλία (Ν.Ο. Λευκωσίας)

1η καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Παγκορασίδων Α΄

6 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου)

3ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Παίδων

 

Μούγης Σοφοκλής (Ν.Ο. Λεμεσού)

2ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Παίδων

5 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Θεμιστοκλέους Μάριος (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

1ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Παίδων

2 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Νικολαίδου Ιόλη (Ν.Ο. Αγλαντζιάς)

3η καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Κορασίδων

 

Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Ν.Ο. Λεμεσού)

2η καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Κορασίδων

 

Σιεκόλεβα Αλεξάνδρα (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

1η  καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Κορασίδων

Συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

3 Αργυρά μετάλλια στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

Χρυσό μετάλλιο στους Βαλκανικούς Αγώνες Νέων

12 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας)

3ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Νέων

 

Ιακωβίδης  Μάρκος (Ν.Ο. Λευκωσίας)

2ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Νέων

 

Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Λάρνακας)

1ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Νέων

Συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

2 χρυσά και 2 χάλκινα μετάλλια στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

Χάλκινο μετάλλιο στους Βαλκανικούς Αγώνες Νέων

4η θέση στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες Νέων

12 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

 

 

Σωτηρίου Ραφαέλλα (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

3η  καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Νεανίδων

 

 Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας)

2η καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Νεανίδων

2 αργυρά μετάλλια στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

5 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Αντωνίου Κάλια (Ν.Ο. Λεμεσού)

1η καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Νεανίδων

Συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

15η θέση στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Νέων

2 αργυρά και 1 χάλκινο μετάλλιο στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

Αργυρό και χάλκινο μετάλλιο στους Βαλκανικούς Αγώνες Νέων

6 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Αντωνίου Κάλια (Ν.Ο. Λεμεσού)

Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού

3η θέση στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Παίδων και Κορασίδων

Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού

 

Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας

2η θέση στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Παίδων και Κορασίδων

 

Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου

1η θέση στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Παίδων και Κορασίδων

Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου

Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού

3η θέση στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Νέων και Νεανίδων

 

Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας

2η θέση στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Νέων και Νεανίδων

 

 

Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου

1η θέση στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Νέων και Νεανίδων

 

Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας

3η θέση στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Ανδρών και Γυναικών

 

Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου

2η θέση στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Ανδρών και Γυναικών

 

Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού

1η θέση στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Ανδρών και Γυναικών

 

Ιακωβίδης Φίλιππος (Ν.Ο. Λευκωσίας)

3ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Ανδρών

Αργυρό μετάλλιο στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

4 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Κονναρής Σεμπάστιαν (Ν.Ο. Λεμεσού)

2ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Ανδρών

1 χρυσό και 1 χάλκινο μετάλλιο στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

 

Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Λάρνακας)

1ος καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία Ανδρών

Συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

2 χρυσά και 2 χάλκινα μετάλλια στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

Χάλκινο μετάλλιο στους Βαλκανικούς Αγώνες Νέων

4η θέση Κοινοπολιτειακούς Αγώνες Νέων

12 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

 Σιεκόλεβα Αλεξάνδρα (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

3η  καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Γυναικών

Συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

3 Αργυρά μετάλλια στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

Χρυσό μετάλλιο στους Βαλκανικούς Αγώνες Νέων

12 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας)

2η καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Γυναικών

2 αργυρά μετάλλια στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

5 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

Αντωνίου Κάλια (Ν.Ο. Λεμεσού)

1η καλύτερη κολυμβήτρια στην κατηγορία Γυναικών

Συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

15η θέση στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Νέων

2 αργυρά και 1 χάλκινο μετάλλιο στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης

Αργυρό και χάλκινο μετάλλιο στους Βαλκανικούς Αγώνες Νέων

6 Νέες Παγκύπριες Επιδόσεις

 

 

Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού

1η θέση στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ανδρών και Γυναικών

 

ΕΠΑΜΟΙΒΟΜΕΝΗ ΑΣΠΙΔΑ

Βοσκού Φωτούλα

 

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

 

Χαραλαμπίδης Νίκος

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ

 

Αντωνιάδου Λένια

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ