23 C

Τα φαβορί πέρασαν εύκολα

Νέα νίκη για Ομόνοια – Άνετα Παφιακός – Ανόρθωσις

Ομόνοια, Παφιακός και Ανόρθωσις   πέτυχαν νέες νίκες στη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών.Αναλυτικά:

Ομόνοια – Αναγέννηση Δ. 3-0 (25-17,25-13, 28-26)

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, η Ομόνοια κέρδισε την πολύ ανταγωνιστική Αναγέννηση Δ. με 3-0 σετ πετυχαίνοντας την 12η συνεχή της νίκη. Οι δυο ομάδες πρόσφεραν ωραίο θέαμα και το σκορ είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Στο πρώτο σετ η Ομόνοια  κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και με πολλές επιτυχημένες προσπάθειες στο μπλοκ κατάφερε να το κερδίσει 25-17. Στο δεύτερο σετ από τα αρχικά στάδια οι «τριφυλλοφόροι» πήραν τα ηνία και με κορυφαίους τους Παφίτη, Τούλιο και Αλεξίου δεν δυσκολεύτηκαν  να κερδίσουν με 25-13.

Στο τρίτο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε αφού η Αναγέννηση δεν το έβαλε κάτω πάλεψε το παιχνίδι και με αιχμές τους Ελευθερίου και Αρμενάκη προηγήθηκε 8-11.Η Ομόνοια ανασυντάχθηκε και με κορυφαίο τον Παφίτη γύρισε τον αγώνα και προηγήθηκε 18-13. Η χαλάρωση της Ομόνοιας έδωσε την ευκαιρία να επανέλθει και να προηγηθεί με 23-24.

Ο αγώνας απέκτησε ξαφνικά σασπένς με την Ομόνοια πιο σωστή στο τέλος να κερδίζει με 28-26 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Ομόνοια(Σ. Σάββα): Άλβες, Τούλιο, Ρεϊνάλντο, Παφίτης, Α. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης. Λίμπερο: Αντωνίου. Αλλαγές: Αδάμου, Αποστόλου, Σπανός.

Αναγέννηση Δ.(Α. Κωνσταντίνου): Αρμενάκης, Ελευθερίου, Ντουβάρτσι, Σωτηρίου, Ττόφιας, Α. Χρυσοστόμου. Λίμπερο: Χρ. Χρυσοστόμου. Αλλαγές: Καραγιιάννης, Στίγγας.

Παφιακός – ΑΠΟΕΛ 3-0 (25-20, 25-15, 25-21)

Ο Παφιακός κέρδισε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το ΑΠΟΕΛ με 3-0 το οποίο παρατάχθηκε στην Πάφο χωρίς ξένους οι οποίοι αποδεσμεύτηκαν από τη Διοίκηση. Παρά το γεγονός αυτό, οι «πορτοκαλί» που έπαιξαν και με νεαρούς δυσκόλεψαν τον Παφιακό στο πρώτο και τρίτο σετ αφού έχασαν με 25 -20 και 25-21. Στο δεύτερο σετ ο Παφιακός κυριάρχησε και κέρδισε με 25-15. Από την ομάδα του Σπύρου Πρωτοψάλτη απουσίασε ο τραυματίας Μπατίστα.

Παφιακός (Σπ. Πρωτοψάλτης): Οκονομίδης, Κωνσταντινίδης, Ανδρέου, Ευσταθίου, Ιβάνκοβιτς, Μπουρκόφσκι. Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. Αλλαγές: Σαββίδης, Σωκράτους, Χριαστοδούλου, Γιαννάκος.

ΑΠΟΕΛ(Μ. Παμπακάς): Χαλλουμής,Πέτρου, Χάσικος, Γεωργίου, Φαρχάν, Αβερκίου. Λίμπερο: Παντελή. Αλλαγές: X”Παύλου, Κυπριανού.

Καποδίστριας Εθνικός Λ. – Ανόρθωσις 0-3 (12-25,10-25,15-25)

Πολύ άνετα πέρασε από το Λύκειο Λατσιών η Ανόρθωσις κεςρδίζοντας τον Καποδίστριας Εθνικό Λατσιών με 0-3 και συνεχίζει την αντεπίθεσή της για την τετράδα. Η Ανόρθωσις κέρδισε τα σετ με 12-25,10-25 και 15-25. Η ομάδα του Καποδίστριας Εθνικού Λατσιών παρά τη φιλότιμη προσπάθειά της δεν μπόρεσε να αντισταθεί.

Καποδίστριας Εθνικός Λ.: Μάτσας, Προύσσαλλης, Βραχίμης, Χαριδήμου, Τοφής, Κουλέντης. Αλλαγές: X”Αθανασίου.

Ανόρθωσις(Μαρ. Κοντός): Γ. Κοντός, Στρουγκάρεβιτς, Μιχαϊλοβιτς, Τσιάρτσκι,Δημητρίου, Γκιουλέ. Λίμπερο: Πλατρίτης. Αλλαγές: Πάρλας, Αγαθοκλέους, Αθανασίου.

Ο αγώνας Ν. Σαλαμίνα – Pokka ΑΕ Καραβά θα διεξαχθεί στις 15 Φεβρουαρίου στο «Σπύρος Κυπριανού».