Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Α Σκέλος του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Κανό Καγιάκ 2018, που πραγματοποιήθηκε στις 14 και 15 Απριλίου 2018, στον Υδατοφράκτη Γερμασόγειας, στη Λεμεσό.

Αθλητές των Ναυτικών Ομίλων Λεμεσού, Αμμοχώστου, Λάρνακας, Κερύνειας και Πάφου αγωνίστηκαν στα 500 και 200 μέτρα, σε ατομικά (μονά), διπλά και τετραπλά αγωνίσματα Κανό και Καγιάκ.

Το Α Σκέλος του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος τελούσε υπό την αιγίδα του Δημάρχου Γερμασόγειας, κυρίου Κυριάκου Ξυδιά.

Τα αποτελέσματα των αγώνων έφεραν στις πρώτες τρεις θέσεις, στα ατομικά αγωνίσματα, τους εξής αθλητές και αθλήτριες:

ΑΝΔΡΕΣ – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 500
ΙΩΑΝΝΗΣ ΟΔΥΣΣΕΩΣ ΝΟΑ
ΜΑΡΙΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ ΝΟΑ
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΝΟΛΕ
     
ΓΥΝΑΙΚΕΣ – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 500
ΒΙΚΤΩΡΙΑ ΒΙΡΓΙΝΙΑ ΜΠΗΚΣ ΝΟΛΕ
ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΠΑΥΛΟΥ ΝΟΛΕ
ΙΟΥΛΙΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΝΟΠ
     
ΕΦΗΒΟΙ Α – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 500
ΣΤΕΦΑΝ ΚΛΕΑΝΘΟΥΣ ΝΟΑ
ΣΙΜΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΗ ΝΟΛΕ
ΟΡΕΣΤΗΣ ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΟΥ ΝΟΛΕ
     
ΝΕΑΝΙΔΕΣ Α – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 500
ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΝΟΚ
ΝΕΛΗ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ ΝΟΛΑ
ΗΛΙΑΝΑ ΚΑΡΑΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΝΟΛΕ
     
ΕΦΗΒΟΙ Β – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 500
DAVID BOGOR NAGY ΝΟΛΕ
ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΝΟΛΑ
GLEB VINARSKIS ΝΟΑ
     
ΝΕΑΝΙΔΕΣ Β – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 500
ΣΑΒΒΙΑ ΧΑΤΖΗΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΝΟΛΑ
ΤΙΝΑ ΤΣΟΜΠΑΝΟΒΑ ΝΟΛΑ
ΟΛΙΒΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ ΝΟΚ
     
ΠΑΙΔΕΣ – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 500
ΧΡΙΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΝΟΑ
ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΤΥΛΑΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΝΟΛΕ
ΡΑΦΑΗΛ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΝΟΛΑ
     
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 500
ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΕΛΛΗΝΑ ΝΟΠ
ΡΟΥΜΠΗ ΒΑΚΣΣΙ ΜΟΓΑΤΤΑΜ ΝΟΛΑ
ΑΡΙΝΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΝΟΛΑ
     
ΑΝΔΡΕΣ – ΚΑΝΟ – C1 500
ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΙΑΚΩΒΟΥ ΝΟΛΕ
ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΝΟΛΕ
     
ΕΦΗΒΟΙ A – KANO – C1 500
ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΛΛΗ ΝΟΑ
GABOR BOKOR NAGY ΝΟΛΕ
     
ΕΦΗΒΟΙ Β – ΚΑΝΟ – C1 500
ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΕΛΕΚΑΝΟΣ ΝΟΛΕ
     
ΠΑΙΔΕΣ – ΚΑΝΟ – C1 500
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΕΛΕΚΑΝΟΣ ΝΟΛΕ
     
ΑΝΔΡΕΣ – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 200
ΙΩΑΝΝΗΣ ΟΔΥΣΣΕΩΣ ΝΟΑ
ΜΑΡΙΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ ΝΟΑ
MARKO DZIGURSKI NOA
     
ΓΥΝΑΙΚΕΣ – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 200
ΒΙΚΤΩΡΙΑ ΒΙΡΓΙΝΙΑ ΜΠΗΚΣ ΝΟΛΕ
ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΠΑΥΛΟΥ ΝΟΛΕ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΟΛΑ
     
ΕΦΗΒΟΙ Α – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 200
ΣΤΕΦΑΝ ΚΛΕΑΝΘΟΥΣ ΝΟΑ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΕΦΡΑΙΜΙΔΗΣ ΝΟΚ
ΣΙΜΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΗ ΝΟΛΕ
     
ΝΕΑΝΙΔΕΣ Α – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 200
ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΝΟΚ
ΝΕΛΗ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ ΝΟΛΑ
ΗΛΙΑΝΑ ΚΑΡΑΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΝΟΛΕ
     
ΕΦΗΒΟΙ Β – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 200
DAVID BOGOR NAGY ΝΟΛΕ
ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΝΟΛΑ
GLEB VINARSKIS ΝΟΑ
     
ΝΕΑΝΙΔΕΣ Β – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 200
ΣΑΒΒΙΑ ΧΑΤΖΗΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΝΟΛΑ
ΤΙΝΑ ΤΣΟΜΠΑΝΟΒΑ ΝΟΛΑ
ΟΛΙΒΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ ΝΟΚ
     
ΠΑΙΔΕΣ – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 200
ΧΡΙΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΝΟΑ
ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΤΥΛΑΝ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΝΟΛΕ
ΡΑΦΑΗΛ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΝΟΛΑ
     
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ – ΚΑΓΙΑΚ – Κ1 200
ΡΟΥΜΠΗ ΒΑΚΣΣΙ ΜΟΓΑΤΤΑΜ ΝΟΛΑ
ΑΡΙΝΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΝΟΛΑ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΣΑΒΒΑ ΝΟΛΕ
     
ΑΝΔΡΕΣ – ΚΑΝΟ – C1 200
ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΙΑΚΩΒΟΥ ΝΟΛΕ
ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΝΟΛΕ
     
ΕΦΗΒΟΙ A – KANO – C1 200
ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΛΛΗ ΝΟΑ
GABOR BOKOR NAGY ΝΟΛΕ
     
ΕΦΗΒΟΙ Β – ΚΑΝΟ – C1 200
ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΕΛΕΚΑΝΟΣ ΝΟΛΕ
     
ΠΑΙΔΕΣ – ΚΑΝΟ – C1 200
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΕΛΕΚΑΝΟΣ ΝΟΛΕ

 

Στη συνολική βαθμολογία της διοργάνωσης, στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού, στη δεύτερη θέση ο Ναυτικός .Όμιλος Αμμοχώστου, στην Τρίτη θέση ο Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας, στην τέταρτη θέση ο Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας και στην Πέμπτη θέση ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου.

Τα έπαθλα απονεμήθηκαν στους αθλητές από τον Ταμία της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής, κύριο Δαμιανό Χατζηδαμιανού, από τον τέως Πρόξενο της Κύπρο στον Καναδά, κύριο Κώστα Αταλιώτη, από τον Δήμαρχο Γερμασόγειας, κύριο Κυριάκο Ξυδιά και από τον Δήμαρχο Ύψωνα, κύριο Παντελή Γεωργίου.

Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους αθλητές, του προπονητές, τους Ναυτικούς Ομίλους και σε όλους όσους συνέβαλαν στην επιτυχία του Αγώνα.

Κυπριακή Ομοσπονδία Κανό, 17 Απριλίου 2018