Στον τελικό του μήκους προκρίθηκε η Νεκταρία Παναγή (Video)

Με 6.63μ ήταν μια από τις τέσσερις που έπιασαν το όριο για τον τελικό που θα γίνει το μεσημέρι της Πέμπτης (12/4) στις 12:55μμ, ώρα Κύπρου.

Με το δεύτερο άλμα στα 6.63μ (μόλις τρία εκατοστά από το ατομικό ρεκόρ της) η Νεκταρία Παναγή πήρε το όριο για τον τελικό του μήκους (6.60μ), ο οποίος θα διεξαχθεί την Πέμπτη (12/04), στις 12:55μμ, ώρα Κύπρου. Η 28χρονη άλτρια έχει τα φόντα να πλασαριστεί ψηλά στον τελικό, καθώς αφενός έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση, αφετέρου μπήκε στους αγώνες με μια από τις καλύτερες πέντε επιδόσεις. Η Νεκταρία μπήκε στον τελικό με την τέταρτη καλύτερη επίδοση, αφού μόλις τέσσερις κοπέλες πέρασαν τα 6.60μ.

Δείτε το σχετικό βίντεο απο το την δεύτερη προσπάθεια.

Ξημερώματα Πέμπτης (12/04), στις 3:00πμ ώρα Κύπρου, Απόστολος Παρέλλης και Ανδρέας Χρίστου μετέχουν στον προκριματικό της Δισκοβολίας. Ο Παρέλλης κατέκτησε το αργυρό στη Γλασκόβη πριν τέσσερα χρόνια. Στις 4:20πμ η Ναταλία Χριστοφή θα λάβει μέρος στα προκριματικά των ψηλών εμποδίων, ενώ στις 5:20πμ η Ναταλία Ευαγγελίδου, έχοντας πετύχει παγκύπριο ρεκόρ στα 1.500μ, αγωνίζεται και στα προκριματικά των 800μ.

Την ίδια μέρα, στις 12:25μμ ο Νίκανδρος Στυλιανού θα αγωνιστεί στα προκριματικά του Επί Κοντώ και στις 1:40μμ η Ανδρονίκη Λαδά στα προκριματικά του Δίσκου.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
    Πέμπτη η Κωνσταντινίδου, έβδομος ο Στίβεν
    Πολύ καλή παρουσία είχαν οι δύο Κύπριοι σκοπευτές που αγωνίστηκαν την Τετάρτη (11/04) στο τραπ. Η Γεωργία Κωνσταντινίδου ήταν πέμπτη στον τελικό του διπλού τραπ με 84/100 επιτυχίες – το χάλκινο κρίθηκε στις 87. Μόλις για έναν δίσκο ο Στίβεν Θεοδότου έχασε την πρόκριση στην 6αδα του τελικού. Με 131/150 ήταν έβδομος, πληρώνοντας τον κακό τρίτο γύρο όπου είχε 22/30 – στον τέταρτο ανέκαμψε με 30/30.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
    Αυλαία με 1500άρι για Χατζηττοουλή
    Στην τελευταία κούρσα της κολύμβησης στους 21ους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες, το βράδυ της Τρίτης (10/04), κολύμπησε ο Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής, ο οποίος τερμάτισε όγδοος στον τελικό των 1.500 μέτρων, σε 16 λεπτά, 26 δευτερόλεπτα και 93 εκατοστά. Ο 18χρονος κολυμβητής επέλεξε να αγωνιστεί στο Gold Coast και μάλιστα σε τρία αγωνίσματα, παρότι δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, λόγω αποχής που προηγήθηκε αλλά και επειδή βρίσκεται στο μέσο της προετοιμασίας για τις καλοκαιρινές υποχρεώσεις. Αγωνίστηκε επίσης στα 200μ ελεύθερο όπου πέτυχε 1:58.36 και στα 400μ ελεύθερο όπου τερμάτισε σε χρόνο 4:06.03.

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
    Ελπίδες στο Mountain Bike
    Με την έκτη θέση στην ατομική χρονομέτρηση, τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της κυπριακής ποδηλασίας σε Κοινοπολιτειακούς, η Άντρη Χριστοφόρου αγωνίζεται στις 3:30πμ της Πέμπτης (12/04) στο Mountain Bike, σε αγώνα Cross Country. Δεν είναι το αγώνισμά της, όμως μετέχουν μόνο 13 κοπέλες. Είναι έμπειρη και μπορεί να πλασαριστεί ψηλά. Στις 6:30πμ αγωνίζεται ο Ανδρέας Μιλτιάδης στο Cross Country ανάμεσα σε 21 αθλητές. Επίσης διατηρεί ελπίδες διάκρισης, παρότι και ο Μιλτιάδης προτιμάει την άσφαλτο.

Ο αγώνας του Mountain Bike θα γίνει στο Εθνικό Πάρκο του Nerang, δυτικά του Gold Coast.