Στον τελικό του Κυπέλλου η Νέα Σαλαμίνα

Κέρδισε και στο δεύτερο αγώνα την Pokka ΑΕ Καραβά με 3-2 σετ

Pokka ΑΕ Καραβά – Νέα Σαλαμίνα 2-3 (23-25,22-25,27-25,25-17,13-15)

Η Νέα Σαλαμίνα είναι η μια εκ των δυο φιναλίστ του τελικού Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών 2015-16. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν με δυο νίκες στους ημιτελικούς το εμπόδιο της πολύ ποιοτικής Pokka ΑΕ Καραβά, αφού κέρδισαν και στον επαναληπτικό με 2-3 σετ.  Η Βαρωσιώτικη ομάδα αναμένει τον αντίπαλό της που θα προκύψει από τον ημιτελικό της Παρασκευής μεταξύ Ανόρθωσης – Ομόνοιας στο «Θεμιστόκλειο».

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το πρώτο σετ και στην ουσία έστειλε τη Νέα Σαλαμίνα στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Κύπρου. Μετά από ωραίο παιχνίδι η ομάδα του Ρέινολτς κέρδισε με 23-25 κάμπτοντας την αντίσταση της Pokka ΑΕΚ.

Η εξέλιξη που είχε το πρώτο σετ είχε ως συνέπεια να καθοριστεί και η συνέχεια του αγώνα. Η Νέα Σαλαμίνα με τον αέρα της κατάκτησης του πρώτου σετ και της πρόκρισης κατάφερε να κερδίσει και το επόμενο σετ με 22-25 κάνοντας το 0-2. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν τα παράτησαν, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι.

Στο τρίτο σετ η Pokka AE Kαραβά πήρε το σετ που επιζητούσε έστω και καθυστερημένα. Μετά από ένα παιχνίδι με αβέβαιη έκβαση μέχρι τον τελευταίο πόντο η PokkaΑΕΚ κέρδισε με 27-25 και μείωσε σε 1-2 σετ το παιχνίδι.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Καννεστράτσι δεν ήθελαν να χάσουν και δεύτερη φορά γι’αυτό στο τέταρτο σετ έπαιξαν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους και κέρδισαν με 25-17 ισοφαρίζοντας σε 2-2  οδηγώντας τον αγώνα στο τάι –μπρέικ. Η Νέα Σαλαμίνα χαλάρωσε και έδωσε το δικαίωμα στους τυπικά γηπεδούχους να επιβληθούν.

Στην «ρουλέτα» του τάι μπρέικ η τύχη χαμογέλασε στη Νέα Σαλαμίνα που κέρδισε με 13 -15 και πήρε με διπλή νίκη την πρόκριση κερδίζοντας με 2-3.
    Pokka ΑΕ Καραβά(Χ. Κανεστράτσι):Χριστοφή, Ράντιτς, Κνέζεβιτς, Ροντόλφο, Ράμμα, Αντωνιάδης. Λίμπερο: Χ”Δαμιανού.