Στον τελικό η Πετρολινα ΑΕΚ και περιμένει…

Η Πετρολίνα ΑΕΚ είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στην Τελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, αφού επικράτησε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι του Απόλλωνα με 97-53. Η ομάδα της Λάρνακας σε ολόκληρη την αναμέτρηση και πήρε μία δίκαιη νίκη. Στον τελικό η ΑΕΚ θα αγωνιστεί με την νικήτρια ομάδα του ζευγαριού Κεραυνός-ΑΠΟΕΛ. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τάιρελ Ντουρέν με 19 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Αν και ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-2 μετά από δυόμιση λεπτά, η συνέχεια άνηκε στην Πετρολίνα ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας ανέβασε στροφές και σημειώνοντας δεκαπέντε πόντους πήρε προβάδισμα με 17-5, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι “κιτρινοπράσινοι” συνέχισαν να είναι καλύτεροι μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας με το τέλος της πρώτης περιόδου να είναι μπροστά στο σκορ με 24-13.

Με τον ίδιο τρόπο συνέχισε στο παιχνίδι η ΑΕΚ και στην δεύτερη περίοδο, φέρνοντας το σκορ στο 32-16, μετά από δύο λεπτά. Η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να πιέζει, με αποτέλεσμα να φέρει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ στους 21 πόντους (39-18) μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου. Η υπεροχή της ΑΕΚ έφερε το σκορ στο 47-28 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά από τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ είχε σημειώσει 14 πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις τρεις, με την διαφορά στο σκορ να φθάνει τους τριάντα πόντους (61-31). Η ομάδα της Λάρνακας για ακόμα ένα δεκάλεπτο ήταν κυρίαρχη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας όχι απλώς να διατηρήσει την διαφορά που την χώριζε από τον Απόλλωνα, αλλά να την αυξήσει. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Λαρνακείς να προηγούνται με 76-41.

Χωρίς διαφορές συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα της Λάρνακας είχε δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας στο σκορ από τα προηγούμενα λεπτά, και ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αλλάξει κάτι στον αγώνα. Μέχρι το 35:00 του αγώνα η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 82-47, ενώ με την λήξη του αγώνα το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 97-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 47-28, 76-41, 97-53