20 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Στον 2ο γύρο του απλού νεανίδων Γραμματοπούλου, Παπαδημητρίου στο όπεν της Κροατίας

Με τα ατομικά αγωνίσματα στην εφηβική κατηγορία άρχισε σήμερα στο Βαραζντίν το όπεν επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων της Κροατίας και η Ελλάδα, που είναι παρούσα για μία ακόμα χρονιά έχει προχωρήσει με δύο αθλήτριες στον 2ο γύρο του απλού νεανίδων. Η 15άχρονη Μαλαματένια Παπαδημητρίου και η 16άχρονη Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου πέρασαν με την 1η και τη 2η θέση αντίστοιχα, από τους ομίλους τους την προκριματική διαδικασία και στη συνέχεια προχώρησαν στις «64». Η Παπαδημητρίου χωρίς αγώνα και η Γραμματοπούλου με νέα και πολύ δύσκολη νίκη. Στο ίδιο τουρνουά παίρνουν μέρος ο 14χρονος Αλέξανδρος Μαδέσης και ο 15χρονος Σωκράτης Γιαννούτσος, που αποκλείστηκαν στα προκριματικά του απλού νέων. Ο Μαδέσης πάντως, βρίσκεται ακόμα στην κατηγορία των παίδων, ο Γιαννούτσος θα είναι και τυπικά από το 2020 στην πρώτη του χρονιά στους εφήβους και τεστάρανε τις δυνάμεις τους σε δύσκολα παιχνίδια. Πρόωροι αποκλεισμοί καταγράφηκαν στο διπλά της εφηβικής κατηγορίας. Τα αγόρια έχουν στην τεχνική καθοδήγηση τον προπονητή της Α.Ε.Κ. Κώστα Μαδέση και τα κορίτσια τον αθλητή του Ολυμπιακού Τάσο Ρηνιώτη.

Στο παραδοσιακά δυνατό τουρνουά μετέχουν 31 χώρες απ‘ όλο τον κόσμο. Στο απλό νεανίδων σχηματίστηκαν 32 γκρουπ. Η Γραμματοπούλου αγωνίστηκε στο 5ο γκρουπ και πήρε τη 2η προνομιούχο θέση. Αρχικά κάμφθηκε με 3-0 σετ από τη Σουηδέζα επικεφαλής Τζένι Έντβινσον (5-11, 9-11, 4-11). Στο καθοριστικό δεύτερο παιχνίδι όμως, ξεπέρασε δύσκολα τη Ρωσίδα Αναστασία Σίζοβα με 3-1 (7-11, 11-8, 11-9, 11-8).

Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου τέθηκε επικεφαλής στο 13ο γκρουπ και κατέκτησε την πρωτιά με δύο νίκες. Στον πρώτο της αγώνα νίκησε τη Γερμανίδα Φάνια Χάστερς με 3-1 (11-7, 11-3, 8-11, 11-5) και στον δεύτερο την Ντομινίκ Κίεφερ από το Λουξεμβούργο με 3-0 σετ (12-10, 11-4, 11-8).

Στο ταμπλό των «128» η Παπαδημητρίου είχε bye και το πρωί συναντά τη Γερμανίδα Ναόμι Πράνκοβιτς. Με μία άλλη Γερμανίδα, τη Λέονι Μπέργκερ, έδωσε μεγάλη «μάχη» στον 1ο γύρο η Γραμματοπούλου. Ήταν σταθερή, έδειξε αποφασιστικότητα σε όλα τα κρίσιμα σημεία και πήρε τη νίκη με 4-2 σετ (11-9, 7-11, 5-11, 11-9, 11-9, 13-11). Η πρωταθλήτριά μας έχει αύριο ακόμα πιο δύσκολη αποστολή απέναντι στη Ρουμάνα Τάνια Πλαϊάν.

Για την Παπαδημητρίου να προστεθεί ότι την περασμένη Κυριακή έκανε το ντεμπούτο της με τη Στάφελ στην 3η κατηγορία της Γερμανίας και ήταν θετικό. Στο εκτός έδρας 6-0 της ομάδας κόντρα στη Νίεστεταλ έδωσε ένα ματς και επιβλήθηκε με 3-0 σετ της πολύ αξιόλογης Ρωσίδας Μαξιμένκο. Επίσης, η αριστερόχειρας πρωταθλήτρια Ελλάδας κορασίδων κάνει στο κροατικό όπεν γερή πρόβα για το επικείμενο Ευρωπαϊκό Τοπ 10 κορασίδων.

Επίσης 32 προκριματικά γκρουπ σχηματίστηκαν στο απλό νέων. Ο Μαδέσης αγωνίστηκε στο 19ο γκρουπ και περιορίστηκε στην τελευταία θέση χωρίς νίκη. Έχασε κατά σειρά από τον επικεφαλής Γερμανό Ντομινίκ Γιόνακ με 3-1 σετ  (11-7, 10-12, 9-11, 2-11), τον Κινέζο Κουλόινγκ Γιανγκ 3-0 (9-11, 6-11, 12-14) και τον Παραπάτ Τανματικόμ από την Ταϊλάνδη με 3-1 σετ (4-11, 11-9, 5-11, 7-11).

Ο Γιαννούτσος αγωνίστηκε στο 24ο γκρουπ και αποκλείστηκε στο φινάλε με 1 νίκη και 2 ήττες. Στον εναρκτήριο αγώνα του έχασε από τον Κινέζο επικεφαλής Γκουανγκάι Νιου με 3-0 σετ (4-11, 3-11, 8-11). Στη συνέχεια κατέβαλλε τον Αχμέντ Κοράνι από το Κατάρ με 3-0 (11-7, 11-4, 11-7) κι έδωσε τον καθοριστικό αγώνα για την πρόκριση απέναντι στον Εσθονό Όσκαρ Πουκ. Σε αμφίρροπη αναμέτρηση με διακυμάνσεις στο σκορ κάμφθηκε με 3-2 κι έμεινε στην 3η θέση του γκρουπ (11-9, 6-11, 6-11, 11-7, 8-11).

Στο διπλό νέων έγινε ταμπλό των «64». Ο Γιαννούτσος αγωνίστηκε με συμπαίκτη τον Κριστιάν Καρίγιο από τη Χιλή και αποκλείστηκαν με 3-1 σετ από τους Ινδούς Ράεγκαν Αλμπουκέρκ/Γιασάνχ Μάλικ (12-10, 4-11, 7-11, 7-11).

Ο Μαδέσης είχε παρτενέρ τον Σουηδό Βίκτορ Χάνσον. Έχασαν επίσης στον 1ο γύρο από τους Κινέζους Κουάν Κάιγιουαν/Σιονγκ Μενγκγιανγκ με 3-0 σετ (3-11, 7-11, 4-11).

Ταμπλό των «64» δημιουργήθηκε και στο διπλό νεανίδων. Η Παπαδημητρίου και η Γραμματοπούλου αντιμετώπισαν τις Γερμανίδες Λέονι Μπέργκερ/Γιάνα Κίρνερ και ηττήθηκαν με 3-0 σετ (3-11, 6-11, 3-11).