Στο Κλειστό Γυμναστήριο Παλαιού Φαλήρου (Tae Kwon Do)διεξήχθη τοOlympus Cheer & Dance International Open 2019το Σαββατοκύριακο 22 και 23Ιουνίου 2019. Στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν παράλληλα με το 3ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Cheerleading, παρουσιάστηκαν περισσότερα από 230 προγράμματα, από41 φορείς μεταξύ των οποίων, σχολεία, αθλητικά σωματεία, σύλλογοι, σχολές χορού και ανεξάρτητες ομάδες χορού.

Την Κυριακή 23 Ιουνίου, γιορτάστηκε και η Ολυμπιακή Ημέρα (OlympicDay), με τους αθλητές και τις αθλήτριες που έλαβαν μέρος στο Olympus Open 2019, να λαμβάνουν διπλώματα από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και την ΕΘΝ.Ο.Α. Αξίζει να σημειωθεί ότι και επίσημα το άθλημα του Cheerleading θα παρουσιαστεί στην Ολυμπιάδα του 2028 στο Λος Άντζελες.

Τους αγώνες παρακολούθησε ο Πρόεδρος της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας (ΕΘΝ.Ο.Α.), Γιώργος Αλικάκος, ο Σοφοκλής Ξυνής μαζί με την  διευθύντρια του ΙΕΚ ΑΛΦΑ κα. Μιχαηλίδου, εκπροσωπώντας τον Όμιλο Ξυνή και ο Βετεράνος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, Αντώνης Γλύκας.

Οι ομάδες που έλαβαν διακρίσεις στο Olympus Open 2019, κέρδισαν πόντους για την βαθμολογία της Cheer League της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας και την δυνατότητα πρόκρισης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ζευγαριών και Ομάδων του 2020.

Μέρος των αποτελεσμάτων του Olympus 2019:

Cheerleading COED Senior Group Stunt 
1) ISKRA Gold PCA (Πολωνία)
2) Νηρηίδες Θεσσαλονίκης
3) ISKRA Silver PCA (Πολωνία)

Cheerleading ALL GIRLS Junior Group Stunt 
1) ISKRA Gold PCA (
Πολωνία)
2) 
Αμαζόνες Ηλιούπολης
3) 
ΑΚΟ Λιβαδειάς

Freestyle Pom Team Senior
1) Τέχνη και Άθληση Ρεθύμνου
2) Αμαζόνες Βάρης
3) Ελληνικό Αστέρι
4) Χοροτέλεια
5) Αίολος Πατρών

Freestyle Pom Team Junior
1) Αμαζόνες Βάρης
2) Αμαζόνες Ηλιούπολης
3) ΑΓΟΠ Μυρτάλη

Cheer Jazz Team Junior
1) 
Αμαζόνες Βάρης
2) 
ΑΓΟΠ Μυρτάλη
3) 
Άλμα Ωρωπού

Cheer Jazz Team Senior
1) 
Αρμονία Θήβας
2) 
Χοροτέλεια
3) Burn The Floor

Cheer Hip Hop Team Senior
1) Art & Performance Dance Theater
2) Dance Art School
3) 
ΑΓΟΠ Μυρτάλη

Freestyle Pom Ζευγάρια Senior 
1) 
ΣυμεωνίδουΚαραμυτήλιου (Ελληνικό Αστέρι)
2) 
ΔαμανάκηΣταματάκη (Τέχνη και Άθληση Ρεθύμνου)
3) 
ΙκονόμιΤζαγκαράκη (Τέχνη και Άθληση Ρεθύμνου)
4) 
ΒασιλειάδουΠαντράκη (Νηρηίδες Θεσσαλονίκης)
5) 
ΓκίνηΚαζόγλου (Rose Karra Περιστερίου)

Cheer Hip Hop Ζευγάρια Senior
1) 
ΒενέτηΘεοχάρης (Εύαθλοι Τρικάλων)
2) 
ΣιούλαΣταυρόπουλος (Νηρηίδες Θεσσαλονίκης)
3) 
ΞυνούΔέλχα (Χοροτέλεια)
4) 
ΒλασταράκουΕυθυμίου (ΑΓΟΠ Μυρτάλη)
5) 
ΣτάθηΑγγελίδη (ΑΓΟΠ Μυρτάλη)

Cheer Hip Hop Ζευγάρια Junior
1) 
ΚολοβούΚοτταρίδη (ΑΓΟΠ Μυρτάλη)
2) 
ΚτιστούΚοτσορνίθη (Νέμεσις)
3) 
ΜέληΑβραμίδη (Νέμεσις)

4) 3Ο Δημοτικό Σχολείο Ν.Σμύρνης
5) Άγιος Ανδρέας Πραστού
6) Μωβ Κινήσεις Αιγίου

Cheerleading Solo Junior 
1) 
Κακαβά Αθανασία (Οι Αμπελόκηποι)
2) 
Μαρινάτου Αθηνά (Πλοηγός Αντιπάρου)
3) 
Λώλη Μαρία Μαγδαλινή (Μωβ Κινήσεις Αιγίου)


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube