AM2V1963
AM2V1963

Πήρε κεφάλι από την πρώτη μέρα του 41ου πρωταθλήματος ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου. Ο προσφυγικός όμιλος οδηγεί την κούρσα με 182 βαθμούς, 19 μπροστά από τον Ναυτικό Όμιλο Λεμεσού (163β.), που ακολουθεί στην κατάταξη. Πολύ πιο πίσω, ο Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας με 84 βαθμούς. Στην πρώτη μέρα των αγώνων βροχή έπεσαν τα ρεκόρ, καθώς σημειώθηκαν 15 νέες παγκύπριες επιδόσεις, από το πρώτο κι όλας αγώνισμα της διοργάνωσης.

 

Στα 50μ. ύπτιο, οι κολυμβητές του ναυτικού ομίλου Λευκωσίας Τρύφωνας Χατζηχριστοφόρου και Φίλιππος Ιακωβίδης κατέρριψαν τα ρεκόρ στις κατηγορίες ανδρών και νέων, αντίστοιχα.  Ο Τρύφωνας με επίδοση 27.04 κατέρριψε την επίδοση που κατείχε ο Alexandre Bakhtiarov με 27.12 από πέρσι, ενώ ο Φίλιππος με χρόνο 27.19 πέτυχε ΝΠΕ νέων και  βελτίωσε κατά 20 εκατοστά του δευτερολέπτου την προηγούμενη επίδοση (27.39) που κρατούσε από το 2003 και ανήκε στον Μάριο Παναγή.  Ο Φίλιππος πέτυχε και δεύτερο ρεκόρ στα 200μ ύπτιο νέων με χρόνο 2.08.52.

Στα 200μ. ελεύθερο τρεις κολυμβητές πέτυχαν παγκύπρια ρεκόρ.   Ο Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής του Ν.Ο. Λάρνακας, στην κατηγορία νέων με επίδοση 1.53.83 κατέρριψε μετά από 15 χρόνια το ρεκόρ που κατείχε ο Αλέξανδρος Αρέστη με 1.53.98.  Ο Παναγιώτης Καλαβάς της Κερύνειας στην κατηγορία παίδων  πέτυχε ΝΠΕ με 1.59.03 και ο Χαράλαμπος Κωνσταντίνου της Αμμοχώστου πέτυχε το ρεκόρ στην κατηγορία παμπαίδων Α’ με χρόνο 2.06.22.

Ο χορός των ρεκόρ συνεχίστηκε στα 400μ. μικτή ατομική.  Ο κολυμβητής του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού Κωνσταντίνος Ονουφρίου με χρόνο 4.51.64 πέτυχε νέα παγκύπρια επίδοση στην κατηγορία παίδων, βελτιώνοντας το ρεκόρ που κατείχε ο Ιωάννης Τουμάζου με 4.51.74 από το 2013.  Στο ίδιο αγώνισμα ο Αντώνης Πατσαλίδης της Πάφου κατέρριψε το ρεκόρ στην κατηγορία παμπαίδων Α’ με χρόνο 5.03.12.

Στα 50μ. πεταλούδα οι Alexandra Schegoleva της Αμμοχώστου και η Δημητριάνα Ζήνωνος της Μέσα Γειτονιάς, πέτυχαν ΝΠΕ στις κατηγορίες κορασίδων (27.85) και παγκορασίδων Β’ (31.45), αντίστοιχα.  Ο Αντώνιο Νικολάου της Πάφου στα 200μ. ύπτιο σημείωσε ρεκόρ στην κατηγορία παμπαίδων Β΄ με επίδοση 2.22.45.  Στα 800μ. ελεύθερο ο Σταύρος Τζιρτζιπής της Λάρνακας κατέρριψε το ρεκόρ στην κατηγορία παίδων με 8.47.54, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Κωνσταντίνος Φραγκουλίδης της Πάφου σημείωσε ΝΠΕ στην κατηγορία παμπαίδων Α΄ με χρόνο 9.05.25.  Ο Κωνσταντίνος κατέγραψε και ΝΠΕ παμπαίδων Α’ από το πέρασμα του στα 400μ. ελεύθερο με χρόνο 4.23.44.  Το χορό των ρεκόρ έκλεισε η Αμαλία Τσιτσεκλή του Ν.Ο. Λευκωσίας στα 800μ. ελεύθερο παγκορασίδων Β΄ με χρόνο 9.51.44.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα της 1ης μέρας είναι:

 

50μ. ύπτιο: Ανδρών: Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 27.04, Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 27.19, Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 29.24.  Γυναικών: Παπαδοπούλου Σοφία (Λ/σού) 31.26, Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 31.33, Σιούκρη Μαλβίνα (Λ/σού) 32.08.

 

100μ. πρόσθιο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σίας) 1.05.97, Καλοψιδιώτης Μάρκος (Αμ/στου) 1.06.53, Ξάνθου Λεύκιος (Λ/σού) 1.07.52.  Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.14.51, Βοσκού Χριστίνα (Λ/σίας) 1.17.31, Παναγή Σοφία (Μέσα Γειτονιάς) 1.18.51.

 

200μ. ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 1.53.83, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 1.55.76, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λ/σού) 1.55.86.  Γυναικών: Καραμάνου Χρυσούλου (Αμ/στου) 2.06.68, Schegoleva Claudia (Αμ/στου) 2.08.44, Αντωνίου Κάλλια (Λ/σού) 2.11.33.

 

400μ. μικτή: Ανδρών: Ιακωβίδης Τζιόζεφ (Λ/σού) 4.39.58, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 4.51.64, Πετρή Δημήτρης (Λ/σού) 4.58.25.  Γυναικών: Petrova Khristina (Αμ/στου) 5.19.21, Παρασκευοπούλου Κυπριανή (Αμ/στου) 5.26.59, Στυλιανού Δανάη (Λ/σού) 5.31.93.

 

50μ. πεταλούδα: Ανδρών: Bakhtiarov Alexandre (Αμ/στου) 25.53, Ζάγκας Όμηρος (Λ/σίας) 25.99, Ribas Erik (Πάφου) 26.38.  Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 27.85, Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 28.41, Γεωργίου Μαρή (Αμ/στου) 30.42.

 

200μ. ύπτιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 2.08.52, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λ/σού) 2.11.45, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Κερύνειας) 2.17.78.  Γυναικών: Παπαδοπούλου Σοφία (Λ/σού) 2.28.23, Κασάπη Λυδία (Αγλαντζιάς) 2.30.80, Schegoleva Claudia (Αμ/στου) 2.32.91.

 

800μ. ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λκας) 8.25.99, Χατζηκωνσταντίνου Ιάκωβος (Κωνσταντίας) 8.33.71, Ιωαννίδης Νικόλας (ΑΠΟΕΛ) 8.34.40.  Γυναικών: Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 9.23.49, Schegoleva Claudia (Αμ/στου) 9.34.83, Πετρούλια Παρασκευή (Αμ/στου) 9.47.38.

 

4Χ100μ. ελεύθερο: Ανδρών: Ν.Ο. Λευκωσίας 3.33.17, Ν.Ο. Λεμεσού 3.33.71, Ν.Ο. Αμμοχώστου 3.36.21.  Γυναικών: Ν.Ο. Λεμεσού 4.00.43, Ν.Ο. Αμμοχώστου 4.04.57, Ν.Ο. Αγλαντζιάς 4.13.90

 

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1ης ΗΜΕΡΑΣ

Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου      182β.

Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού              163β.

Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας          84β.

Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας           50β.

Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς          46β.

Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας            42β.

Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας      38β.

Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς   27β.

Ναυτικός Όμιλος Πάφου                 20β.

ΑΠΟΕΛ                                              11β.

Ναυτικός Όμιλος Λακατάμειας       2β.

 

 

 

 

 

 

Action In Sports

Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Action In Sports