Οι κορυφαίοι Ελληνες τοξότες θα βρεθούν το Σαββατοκύριακο στο ιστορικό γήπεδο «Απόστολος Νικολαϊδης» για να πάρουν μέρος στο Πρωτάθλημα Ανοιχτού Χώρου Α΄ Αγωνιστικής Κατηγορίας, Ανδρών – Γυναικών, Ολυμπιακού και Σύνθετου Τόξου.

Είναι η πρώτη φορά που το γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας θα φιλοξενήσει αγώνες τοξοβολίας γεγονός που έχει ενθουσιάσει τους αθλητές και τους φίλους του αθλήματος, ενώ το μήνυμα των αγώνων είναι η προσπάθεια μείωσης της χρήσης πλαστικού και η Ελληνική Ομοσπονδία Τοξοβολίας ζητά από τους αθλητές να έχουν μαζί τους σκεύη για νερό, καθώς στον αγωνιστικό χώρο θα υπάρχουν ψύκτες και όχι πλαστικά μπουκάλια.

Μεταξύ άλλων στον αγώνα θα πάρουν μέρος στο Ολυμπιακό Τόξο, ο Αλέξανδρος Καραγεωργίου, ο Παναγιώτης Ξιαρχογιαννόπουλος, η Ευαγγελία Ψάρρα και η Μάρθα Ανατολή Γκορίλα. Στο Σύνθετο Τόξο θα πάρουν μέρος ο Δημήτρης Λαμπράκης, ο Σταύρος Κουμερτάς, ο Σάκης Κωστόπουλος και η Νατάσα Τσακίρη.

Οι τελικοί του Πρωταθλήματος θα γίνουν την Κυριακή λίγο μετά τις 12 το μεσημέρι, όπου και θα κριθούν οι καλύτεροι τοξότες της Ελλάδας.

Χορηγοί του Ορωταθλήματος Α’ Κατηγορίας είναι οι LUX και τα καταστήματα του Κυριάκου Κροαζιέ και “N. Παπαδάκης”.

 ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ

Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου

16:30 – 19:00 Επίσημη Προπόνηση & Έλεγχος Εξοπλισμού

 Σάββατο, 5 Οκτωβρίου

ΚΑΤΑΤΑΞΗ: AB/CD

08:00 – 08:30 (30’) Έλεγχος εξοπλισμού για όσους δεν έχουν περάσει την Παρασκευή

08:30 – 09:15 (45’) Δοκιμαστικές Βολές

09:15 – 10:45 (90’) Α ύρος (AB/CD)

10:45 – 11:00 (15’) Διάλειμμα

11:00 – 12:30 (90’) Β ύρος (AB/CD)

12:30 – 13:30 (60’) Διάλειμμα

ΑΤΟΜΙΚΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΓΥΡΟΙ

13:30 – 13:50 (20’) Δοκιμαστικές βολές 1/24 ΟΛ/Α, ΣΥΝ/Α (AB)

13:50 – 14:30 (40’) 1/24 ΟΛ/Α, ΣΥΝ/Α (AB)

ΟΜΑΔΙΚΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΓΥΡΟΙ

14:40 – 15:00 (20’) Δοκιμαστικές βολές 1/8 ΟΛ/Α

15:00 – 15:30 (30’) 1/8 ΟΛ/Α, ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΕΣ ΒΟΛΕΣ 1/4 ΣΥΝ/Α

15:30 – 16:00 (30’) 1/4 ΟΛ/Α, ΣΥΝ/Α

16:00 – 16:30 (30’) 1/2 OΛ/Α, ΣΥΝ/Α

ΜΙΚΤΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΓΥΡΟΙ

16:40 – 17:00 (20’) Δοκιμαστικές βολές 1/4 ΟΛ/Α- , ΣΥΝ/Α-

17:00 – 17:30 (30’) 1/4 ΟΛ/Α- , ΣΥΝ/Α-

17:30 – 18:00 (30’) 1/2 ΟΛ/Α- , ΣΥΝ/Α

3η ΜΕΡΑ – Κυριακή, 6 Οκτωβρίου

ΑΤΟΜΙΚΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΓΥΡΟΙ

08:30 – 09:00 (30’) Δοκιμαστικές βολές 1/16 ΟΛ/Α, ΣΥΝ/Α (AB/CD)

09:00 – 10:00 (60’) 1/16 ΟΛ/Α, ΣΥΝ/Α, ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΕΣ ΒΟΛΕΣ 1/8 ΟΛ/ , ΣΥΝ/ (AB/CD)

10:00 – 10:40 (40’) 1/8 ΟΛ/Α, ΟΛ/ , ΣΥΝ/Α, ΣΥΝ/ (AB)

10:40 – 11:20 (40’) ¼ ΟΛ/Α, ΟΛ/ , ΣΥΝ/Α, ΣΥΝ/ (AB)

11:20 – 12:00 (40’) ½ ΟΛ/Α, ΟΛ/ , ΣΥΝ/Α, ΣΥΝ/ (AB)

ΤΕΛΙΚΟΙ ΣΥΝΘΕΤΟΥ ΤΟΞΟΥ

12:45 – 13:05 (20’) Μικρός τελικός μικτού ομαδικού

13:05 – 13:25 (20’) Μεγάλος τελικός μικτού ομαδικού

13:25 – 13:45 (20’) Μικρός τελικός ομαδικού ανδρών

13:45 – 14:05 (20’) Μεγάλος τελικός ομαδικού ανδρών

14:05 – 14:20 (15’) Μικρός τελικός ατομικού γυναικών

14:20 – 14:35 (15’) Μεγάλος τελικός ατομικού γυναικών

14:35 – 14:50 (15’) Μικρός τελικός ατομικού ανδρών

14:50 – 15:05 (15’) Μεγάλος τελικός ατομικού ανδρών

ΤΕΛΙΚΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΤΟΞΟΥ

15:15 – 15:35 (20’) Μικρός τελικός μικτού ομαδικού

15:35 – 15:55 (20’) Μεγάλος τελικός μικτού ομαδικού

15:55 – 16:15 (20’) Μικρός τελικός ομαδικού ανδρών

16:15 – 16:35 (20’) Μεγάλος τελικός ομαδικού ανδρών

16:35 – 16:50 (15’) Μικρός τελικός ατομικού γυναικών

16:50 – 17:05 (15’) Μεγάλος τελικός ατομικού γυναικών

17:05 – 17:20 (15’) Μικρός τελικός ατομικού ανδρών

17:20 – 17:35 (15’) Μεγάλος τελικός ατομικού ανδρών

17:50 Απονομές & κλήρωση