19 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Στο Φρέναρος το σούπερ ντέρμπι των Ανδρών – Νίκη – χρυσάφι για Εθνικό Λ. στις Γυναίκες ‘Β Κατηγορία

Η Ολυμπιάδα Φρενάρους ήταν η ομάδα που χαμογέλασε στον αγώνα – ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Ανδρών που έγινε την Τετάρτη στο Γυμνάσιο «Φώτη Πίττα» στο Φρέναρος. Κέρδισε την ισάξια Ολυμπιάδα Ν. με 3-2 και βρίσκεται στην κορυφή με 9 βαθμούς.

Ο αγώνας που έγινε μπροστά σε 500 φιλάθλους ήταν συγκλονιστικός αφού η Ολυμπιάδα Ν. γύρισε τον αγώνα και από το 0-2 που έχανε ισοφάρισε σε 2-2 και διεκδίκησε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Εκεί η μάχη συνεχίστηκε μέχρι το 10-09 για τους «ερυθρολεύκους» οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι ένα λάθος και ένα άπιαστο σερβίς προηγήθηκαν με 12-09 και πήραν το σετ με 15-11. Τα δυο πρώτα σετ νικήτρια αναδείχθηκε η Ολυμπιάδα Φρενάρους με 25-20 και 25-20 για να ισοφαρίσει η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως με δυο νικηφόρα σετ 19-25 και 16-25.

Οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν ως εξής:
    ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Στέκας, Κωνσταντίνου, Αντωνίου, Παπέττα, Αδάμου, Πρωτοπαπάς –Λίμπερο: Χρίστου – Αλλαγές: Λίμπερο: Τούρου, Γεωργίου, Ξενοφώντος, Μαυρουδή, Ζάνης.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Π. ΣΑΒΒΑ):Σπανιάς, Αναστασιάδης, Λοϊζου, Βυρίδης, Νεοκλέους, Χαραλάμπους – Λίμπερο:Bρυωνίδης – Αλλαγές: Φράγκος, Φωτιάδης, Αριστοκλέους.

Π. Κωνσταντίνου: Ψυχολογική ώθηση η νίκη
    Ο παίκτης (σ.σ. αγωνίζεται διαγώνιος) –προπονητής της Ολυμπιάδας Φρ. Παύλος Κωνσταντίνου μιλώντας στην ιστοσελίδα της ΚΟΠΕ χαρακτήρισε σημαντική τόσο από ψυχολογικής, όσο και βαθμολογικής πλευράς τη νίκη επί της Ολυμπιάδας Ν. Ο Π. Κωνσταντίνου παρατήρησε ότι τη φετινή χρονιά τέσσερεις ομάδες (σ.σ. Ολυμπιάδα Φρ., Ολυμπιάδα Ν., Διόνυσος και Εθνικός Λατσιών) θα παλέψουν για την άνοδο.

Π. Σάββα: Φαβορί η ομάδα του Φρενάρους
    Φαβορί για την άνοδο έχρισε την ομάδα της Ολυμπιάδας Φρ. ο προπονητής της Ολυμπιάδας Νεαπόλεως Πάρης Σάββα. Μιλώντας στην ιστοσελίδα της ΚΟΠΕ ο κ. Σάββα χαρακτήρισε πολύ σημαντική την αντίδραση της ομάδας του λέγοντας ότι «πήραμε ένα βαθμό σε μια έδρα τη δυσκολότερη του πρωταθλήματος και ένα παιχνίδι όπου με βάση την εξέλιξή του τα πράγματα μπορούσαν να ήταν χειρότερα.

Ο κόουτς της Ολυμπιάδας είπε ότι το ντέρμπι κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού στο τάι μπρέικ ή ομάδα του έχασε δυο φάσεις που στοίχισαν την ήττα.
    Στον άλλο αγώνα της Τετάρτης 14 Δεκεμβρίου ο Α.Ο. Διόνυσος κέρδισε εκτός έδρας τον πολύ καλό Φοίνικα Π. στην Πύλα με 0-3 (18-25, 21-25, 20-25).

Β ΓΥΝΑΙΚΩΝ Μεγάλη νίκη για Εθνικό Λατσιών
    Ο Εθνικός Λατσιών ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Β Κατηγορίας. Οι «κυανόλευκες» κέρδισαν στην έδρα τους (σ.σ.Λύκειο Λατσιών –αίθουσα Σ.Μέσσιος) τον Παφιακό με 3-0 σετ και έκανε βήμα ανόδου. Οι παίκτριες της Τατιάνας Κλεάνθους κέρδισαν με (25-22, 25 – 17, 25-14) και έκαναν το τέσσερα στα τέσσερα.
    Η κόουτς του Εθνικού Λατσιών Τατιάνα Κλεάνθους μιλώντας στην ιστοσελίδα της ΚΟΠΕ εμφανίστηκε απόλυτα ικανοποιημένη από τη νίκη της ομάδας της. Όπως είπε, ήταν μια νίκη που βάζει γερά την ομάδα της στο κόλπο της ανόδου με το ρεκόρ των τεσσάρων νικών σε τέσσερεις αγώνες. Η κ. Κλεάνθους χαρακτήρισε παιχνίδι κλειδί τον εξ αναβολής αγώνα της 08ης Ιανουαρίου 2017 στο Πολέμι απέναντι στον Άρη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, ο Άρης Π. κέρδισε το Πανεπιστήμιο με 3-0 (25-15, 25-15, 25-12) ο Μαραθώνας νίκησε τον Ν.Ο.Λακατάμιας με 3-0 (25-16, 25-19, 25-21) και ο φορμαρισμένος Πανιδαλιακός τον Ροτσίδη Μ. με 3-1 (25-10, 23-25, 25-08, 25-13).