23 C

Στο CEV CUP με ψηλά το κεφάλι η Ομόνοια

Ο Γκούζμαν προσπάθησε απέναντι στον εκπληκτικό Κάμπα.

JASTREBSKI WEGIEL – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0  Σετ: 25-17, 25-19, 25-16

Για άλλη μια φορά η Ομόνοια έκανε το καθήκον της απέναντι στη μεγάλη αντίπαλό της Jastrebski Wegiel από την Πολωνία αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα των αντιπάλων χάνοντας και τον επαναληπτικό με 3-0 σετ. Πλέον η προσοχή των «πρασίνων» στρέφεται αρχικά στις εγχώριες διοργανώσεις και στη συνέχεια στους αγώνες του CEV Cup αφού οι πρωταθλητές συνεχίζουν την ευρωπαϊκή τους πορεία. Ο αγώνας στη σάλα της  Jastrebski που διήρκησε μια ώρα και 25 λεπτά ήταν γιορτή για το βόλεϊ.

H Oμόνοια με την έναρξη του πρώτου σετ έμεινε κοντά στο σκορ 06-04 αφού επιχείρησε να ελέγξει τη δύναμη των Πολωνών  στο φιλέ ωστόσο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 12-08. Οι «πράσινοι» έκαναν την προσπάθειά τους, αλλά το μπλοκ των Πολωνών με Μουζάι και Ντε Ρόκο ήταν απροσπέλαστοο και ξέφυγαν 20-14. Η προσπάθεια των παικτών του Καλματζίδη συνεχίστηκε αλλά ένα λάθος των Σιντιμπέ – Αλεξίου και ο Μουζάι τέλειωσαν το σετ σε 28 λεπτά και 25-17 για την Jastrebski.

Ξεκίνησε εκπληκτικά αλλά…

Eκπληκτικά ξεκίνησε το δεύτερο σετ η Ομόνοια. Οι «πράσινοι» προσαρμόστηκαν στην εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι Πολωνοί και με τον Σιντιμπέ κατάφεραν να πάνε στο πρώτο τεχνικό τάιμ –άουτ μπροστά με 08-07. Η ομάδα μας κρατήθηκε στο προβάδισμα 10-09, αλλά τα φονικά σερβίς του Ντέ Ρόκο και τα καρφώματα του Ροντρίγκο Γκουριόκα έδωσαν το προβάδισμα στην Jastrebski.14-11. Oι Πολωνοί πήραν τα πάνω τους και με κορυφαίο στο στάδιο αυτό τον πανύψηλο Μπόρουτς κυριάχησαν στο φιλέ και κέρδισαν 25-19 σε 27 λεπτά αυξάνοντας σε 2-0 το σκορ.

Oι «πράσινοι» στο τρίτο σετ έκαναν φοβερή προσπάθεια αφού άνκαι έμειναν πίσω στο σκορ έγιναν «στενός κορσές» της Jastrebski 13-12 εκμεταλλευόμενοι την καλή κατάσταση και τα τελειώματα του Σιντιμπέ. Η κλάση των Πολωνών ήταν καθοριστική σε κρίσιμα σημεία και με άσσο του πασαδόρου της Εθνικής Γερμανίας Λούκας Κάμπα εξασφάλισαν προβάδισμα πέντε πόντων 18-13. Oι Πολωνοί κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-16 σε 25 λεπτά και τον αγώνα με 3-0 σετ.

JASTREBSKI WEGIEL(ΛΑΠΑΝΤΕΟΥ):Κάμπα, Μουζάι, Ντε Ρόκο, Σόμπαλα, Κόσοκ – Λίμπερο: Πόπιτζακ – Αλλαγές: Γκουριόκα, Μπόρουτς, Λουστάκου.

OMONOIA (Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ): Μπάγκρει, Αλεξίου, Γκούζμαν, Φέλιξ, Σιντιμπέ, Προδρόμου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Αχ. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης, Αντωνιάδης, Αυγ. Σαββίδης, Αχιλλέως.