23 C

Στις νίκες και στην κορυφή επέστρεψε η ομάδα του ΚΝ Αγίων Τριμιθιάς

Στις νίκες και στην κορυφή επέστρεψε η ομάδα του ΚΝ Αγίων Τριμιθιάς, η οποία σε αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ Β΄κατηγορίας νίκησε εκτός έδρας το ΘΟΪ Αυγόρου με 31-27.

Το παιγνίδι, είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς το θΟΪ, έδωσε πολλές δυνάμεις με στόχο να πάρει το δίποντο που θα το κρατούσε ζωντανό, αν μη τι άλλο, στη διεκδίκηση της 2ης θέσης. Έχοντας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους το προβάδισμα, το ΘΟΪ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 15-14, όμως στην επανάληψη, το ΚΝ Αγίων Τριμιθιάς με μια αντεπίθεση διαρκε΄λιας κατάφερε να ανατρέψει τα σε βάρος του δεδομένα και να πάρει τη νίκη με 31-27.

Σκόραραν για το ΘΟΪ οι Ε. Διαμαντόπουλος 7, Γ. Ζαχαριάδης 6, Ρ. Ζαχαριάδης 1, Λαουτάρης 1, Παπαδάμπου 1, Ρ. Κάρυος 1, Λεμέσιος 6, Π. Κάρυος 2 και Κ. Αβραάμ 2, ενώ τα τέρματα των Αγίων πέτυχαν οι Χρ. Χριστοδούλου 8, Λοϊζίδης 8, Γιασεμή 6, Χριστοφή 5, Τριμιθιώτης 2 και Τσαγγάρη 2.

Α.Ο Αραδίππου –Ελληνισμός 38-20

Την ρεβάνς από την αναπάντεχη ήττα πήρε σε βάρος του Ελληνισμού ο Α.Ο. Αραδίππου, που σε αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής, επιβλήθηκε στην έδρα του  της ομάδας του Ακακίου με 38-20. Το …  «χαστούκι» που δέχτηκαν από τον Ελληνισμό και το οποίο τους στέρησε την ευκαιρία να βρίσκονται τώρα μόνοι στην κορυφή, ήταν αρκετό ώστε να κάνει τους παίκτες της Αραδίππου να δουν το συγκεκριμένο παιγνίδι με την ανάλογη σοβαρότητα. Έτσι, με «χαμηλά το κεφάλι» από την αρχή κατάφεραν να θέσουν τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο (18-11) και στην επανάληψη να αυξήσουν περισσότερο την υπέρ τους διαφορά για να φτάσουν στο τέλος στο +18 (38-20).

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Κ. Χαραλάμπους 11, Π. Παύλου 7, Γ. Νέιλορ 5 και Κ. Γεωργίου 5, ενώ από τον Ελληνισμό καλύτεροι οι Λ. Χριστοφόρου 6, Χρ.  Τσολάκης 5, Α. Περός 4 και Δ. Σταύρου 4.