Στην ΑΕΛ το κύπελλο β’ κατηγορίας

Η ΑΕΛ ήταν η νικήτρια στον Τελικό Κυπέλλου ΟΠΑΠ Β’ Κατηγορίας, απέναντι στον ΑΠΟΠ, με τελικό σκορ 74-56. Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 27 Μαρτίου στο “Σπύρος Κυπριανού” στην Λεμεσό στην παρουσία περισσότερων από 700 φίλων των δύο ομάδων. Η ομάδα της Λεμεσού από νωρίς στο παιχνίδι πήρε προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος, κατακτώντας στο τέλος της ημέρας το κύπελλο. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Περεντός με 22 πόντους.

Μετά από δύο λεπτά στο παιχνίδι η ΑΕΛ είχε πάρει προβάδισμα με 6-2, με τον Πολεμίτη να σημειώνει στην συνέχεια τρίποντο και να μειώνει σε 6-5 για τον ΑΠΟΠ. Στο τρίτο λεπτό το σκορ έφθασε στο 8-7 για την ΑΕΛ, με τον Περεντό στην εξέλιξη του αγώνα να καρφώνει και να δίνει διαφορά τριών πόντων στην ομάδα της Λεμεσού (10-7). Οι “γαλαζοκίτρινοι” ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να φέρουν το σκορ στο 18-7, τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου η ΑΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ με 25-11.

Με την συμπλήρωση τριών λεπτών στην δεύτερη περίοδο το σκορ έφθασε στο 29-17 για την ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να διατηρεί διαφορά δώδεκα πόντων και στην συνέχεια, όπου το σκορ έφθασε στο 32-20 και αργότερα στο 35-23. Στο 16:22 ο Ατάλλαχ με τρίποντο έφερε την διαφορά στους εννέα πόντους. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΛ να προηγείται με 41-30.

Η ΑΕΛ έφερε νωρίς την διαφορά στους δεκατρείς (43-30) με δίποντο του Δανιήλ, με τον ΑΠΟΠ να απαντάει με λέι απ του Σταύρου, μειώνοντας σε 43-32. Έπειτα η ομάδα της Λεμεσού σημείωσε άλλους πέντε πόντους (από δύο δίποντα οι Μάρκου και Μονιάτης, και μία ελεύθερη βολή ο Περεντός) φέροντας την διαφορά στους δεκαέξι (48-32). Ο ΑΠΟΠ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η ΑΕΛ διατηρούσε την διαφορά που δημιούργησε προηγουμένως στο σκορ, χωρίς να δυσκολευτεί. Στο 27:30 το σκορ ήταν στο 53-37 για τους “γαλαζοκίτρινους” ενώ με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου η ΑΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ με 56-42.

Δυνατά μπήκε στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΛ και με δέκα πόντους έφερε την διαφορά στους εικοσιτέσσερις (66-42). Η ομάδα της Πάφου έκανε προσπάθεια να ανέβει αγωνιστικά στην συνέχεια, για να μειώσει στο σκορ, όμως οι “γαλαζοκίτρινοι” είχαν πολύ καλή παρουσία μέσα στο παρκέ, και δεν άφηναν το συγκρότημα του Αντώνη Δημητρίου να γίνει επικίνδυνο. Στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου η ΑΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ με 70-45, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα η ομάδα του Πέτρου Αντωνίου πήρε την νίκη με 74-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-25, 30-41, 42-56, 56-74