20 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Στην 1η θέση η ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το Παραλίμνι όπου στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League επικράτησε της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 66-38. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΚ κατέλαβε την 1η θέση στον πίνακα, ενώ η ΕΝΠ την 8η θέση. Στα πλέι οφ η ομάδα της Λάρνακας θα αγωνιστεί απέναντι στην ΕΘΑ. Κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Σέιν Γκίμπσον με 22 πόντους (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και κατάφερε στο 8’ να προηγείται με 20-7. Μέχρι το τέλος της περιόδου η ΕΝΠ μείωσε σε 21-14. Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην συνέχεια. Έως το 16’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 30-26, με την ΑΕΚ ωστόσο να αυξάνει την διαφορά στους οκτώ έως το ημίχρονο (38-30).

Η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη και στην συνέχεια του αγώνα, καταφέρνοντας έως το τέλος της τρίτης περιόδου να προηγείται με 66-38. Με την λήξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 78-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 30-38, 38-66, 56-78

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Παπαδόπουλος 3 (1), Ρέι 5 (1), Φίλερ 6 (1), Ρέινς 23, Μπάλογκαν, Μάρκου 6, Σολωμού, Στυλιανού 4, Χαραλάμπους, Λαμόντ 7, Κουμής 2.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης)

Παντελή 2, Ντουρέν 7 (1), Γκίμπσον 22 (3), Σκίφιτς 15 (1), Βερεμένκο 6, Γεωργίου 5 (1), Κούνας, Μπιγκς 10 (2), Σιζόπουλος 2, Μαντοβάνης, Στιούαρντ 9 (1).

Στους άλλους αγώνες:

Ο ΑΠΟΕΛ εύκολα επί της ΕΚΑ ΑΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε νικηφόρα από την Λεμεσό, επικρατώντας εύκολα της ΕΚΑ ΑΕΛ στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» με 87-79, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, η οποία ήταν και η τελευταία για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Πλέον ο ΑΠΟΕΛ ετοιμάζεται για την έναρξη των play off. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπράντον Άσλεϊ με 24 πόντους (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η ομάδα της Λευκωσίας ήταν καλύτερη από τα πρώτα στάδια του αγώνα, όπου μέχρι το τέλος της α’ περιόδου ήταν μπροστά με 28-11, ενώ στο ημίχρονο το σκορ πήγε στο 47-32. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην συνέχεια του αγώνα. Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 74-48 ενώ στο τέλος του αγώνα πήρε την νίκη με τελικό σκορ 87-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-28, 32-47, 48-74, 79-87

ΕΚΑ ΑΕΛ (Μίκαελ Κοχ)

Γρίβας 4, Τάγκσλεϊ 10 (1), Παρκς 13 (1), Τζάξον 18 (4), Κένταν 27 (1), Μονιάτης 7 (1).

ΑΠΟΕΛ (Κώστας Εγγλέζος – Χρίστος Χασανίδης)

Λοϊζίδης 9 (1), Βον 3 (1), Γκραντ 6 (2), Χιλ 12 (1), Άσλεϊ 24 (2), Κοιλαράς 2, Σέπος 7 (1), Γιανναράς 9 (1), Τζάξον 6, Εύζωνας 5 (1), Κωνσταντίνου 4.

Η Ομόνοια επιβλήθηκε του Απόλλωνα

Η Ομόνοια πέρασε νικηφόρα από την Λεμεσό, επικρατώντας του Απόλλωνα στο γήπεδο του με 83-66, σε παιχνίδι που έγινε για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, η οποία ήταν και η τελευταία για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» είχαν καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πέτυχαν μία δίκαιη νίκη, η οποία φέρνει την Ομόνοια στην 6η θέση της βαθμολογίας. Με την ήττα αυτή ο Απόλλων υποχώρησε από την 4η θέση και δεν θα συμμετέχει στα play off. Ως ο ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Τρετιακόβ με 14 πόντους (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Πιο καλά μπήκε η Ομόνοια στο παρκέ που μέχρι το 4’ ήταν μπροστά με 14-0. Στο 7:30 ο Απόλλων μείωσε σε 16-9, ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 21-17. Οι «γαλάζιοι» μπήκαν δυναμικά στην β’ περίοδο και έως το 15:30 ισοφάρισαν σε 29-29. Με το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 39-35.

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Ομόνοια στο τρίτο δεκάλεπτο, φέρνοντας το σκορ στο 49-43 υπέρ της μέχρι το 25’. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται με 56-50. Με πολύ καλή διάθεση μπήκε και στην δ’ περίοδο η Ομόνοια που μέχρι το 35’ ήταν μπροστά με 71-54. Με την λήξη της αναμέτρησης οι «πράσινοι» πήραν την νίκη με 83-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 39-35, 50-56, 66-83

Απόλλων (Φώτης Τακιανός)

Παντούρης 5, Χάρπερ 12, Νέυλορ 4, Ογκουνγέμι 18, Λίους 24 (2), Τομπάζος, Π. Ηλιάδης 3 (1), Ιωαννίδης.

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Γουντς 15, Τρετιακόβ 14 (1), Γκάρετ 20 (1), Γκάρνετ 14 (2), Γκρίφιν 17 (5), Νεοφύτου 3 (1), Κρόφορντ.

Η ΕΘΑ νίκησε το Κεραυνό

Η ΕΘΑ πέτυχε μεγάλη νίκη για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League όπου εντός έδρας επικράτησε του Κεραυνού με 87-82. Με την νίκη αυτή η ΕΘΑ ανεβαίνει στην 4η θέση του πίνακα, εξασφαλίζοντας την συμμετοχή της στα πλέι οφ, όπου η ομάδα της Έγκωμης θα αγωνιστεί απέναντι στην Πετρολίνα ΑΕΚ. Όσο αφορά τον Κεραυνό, έμεινε στην 2η θέση του πίνακα και στα πλέι οφ θα αγωνιστεί απέναντι στον ΑΠΟΕΛ. Κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Κρίστοφερ Φλέμινγκς με 29 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με το σκορ να είναι στο 14-14 μέχρι το 7’. Έως το φινάλε της περιόδου η ΕΘΑ προηγήθηκε με 23-19. Οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα τους και στην συνέχεια, όπου στο 15’ προηγούνταν με 34-28. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Έγκωμης να είναι μπροστά με 37-33.

Στο 23:30 το σκορ ήταν στο 47-41 για την ΕΘΑ, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά στο 50-46. Μέχρι το 26’ ο Στυλιανού με τρίποντο και ο Μιχαήλ με λέι απ έφεραν τον Κεραυνό μπροστά με 51-50, με την ΕΘΑ να αντιδράει και έως το 26:30 να παίρνει ξανά προβάδισμα (56-52). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» να είναι μπροστά με 64-57. Στο 35’ το σκορ είχε πάει στο 73-69 για την ΕΘΑ, η οποία διατηρούσε το προβάδισμα της. Δύο λεπτά αργότερα η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν πέντε πόντοι (77-72) ενώ με την λήξη του αγώνα οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 87-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 37-33, 64-57, 87-82