18 C

Στη «Βασίλισσα» το ντέρμπι που «έσπαγε καρδιές»

Μεγάλη νίκη του φοβερού Δικέφαλου Γ. / Ακάθεκτη η Ολυμπιάδα / Σπουδαίο διπλό ο Property Gallery Απόλλων

Η ΑΕΛ επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών που ολοκληρώθηκε την Τρίτη 14 Δεκεμβρίου 2021. Οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν με 3-2 την Ανόρθωση που άνκαι έχανε 0-2, με εκπληκτικό τρόπο ισοφάρισε και τα πάντα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ. Η ΑΕΛ πήρε το δίποντο και η Ανόρθωσις τον πόντο και βρίσκονται στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα.

Ο εκπληκτικός Δικέφαλος Γερίου που παίζοντας στο Γέρι «πετάει από νίκη σε νίκη κέρδισε την ΑΕΚ με 3-1 σετ και έκανε βαθμολογικό άλμα.

H πρωτοπόρος Ολυμπιάδα Ν. συνεχίζει απτόητη, αφού άνκαι ζορίστηκε κέρδισε την πολύ καλή Lemesos Volleyball( που πάλεψε πολύ το ματς)  με 3-0 και πέτυχε έννατη σερί νίκη.

Ο Property Gallery Απόλλων σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι κέρδισε στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου τη Νέα Σαλαμίνα με 0-3 σετ και είναι στη 2η θέση.

Παραλίγο αυτόχειρας αλλά πήρε  νίκη χαρακτήρα

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-2  (25-14, 25-17, 18-25, 13-25, 16-14)

Όλα έδειχναν ότι η ΑΕΛ θα «καθάριζε» το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών απέναντι στην Ανόρθωση στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ». Ωστόσο, μετά το 2-0, οι «γαλαζοκίτρινες» σταμάτησαν με αποτέλεσμα η «Μεγάλη Κυρία» να δείξει σπουδαία αποθέματα να ισοφαρίσει 2-2 και τα πάντα να κριθούν στο τάϊ – μπρέικ με την ΑΕΛ να επικρατεί 3-2 σε 107’

Το αποτέλεσμα δεν αφήνει ικανοποιημένες τις δυο ομάδες αφού μοιράστηκαν τους βαθμούς και έμειναν στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΛ έκανε πολύ καλή εμφάνιση και ξέφυγε πολύ νωρίς στο σκορ για να κερδίσει σε 18’ 25-14.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα των «γαλαζοκιτρίνων» και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 10-06. Η ομάδα του Στ. Μασιά ήταν σταθερότατη και προηγήθηκε 20-13  για να κερδίσει με 25-17 σε 22’ διευρύνοντας το προβάδισμά της.

Η Ανόρθωσις φάνηκε να «ξυπνά» στο τρίτο σετ και βρέθηκε να προηγείται 06-07. Σταδιακά, όμως η ΑΕΛ ανέβηκε και πήρε το προβάδισμα 14-09 διαμορφώνοντας υπέρ της δεδομένα. Με σερί 00-04 όμως η Ανόρθωσις μείωσε στον πόντο 14-13. Η «Μεγάλη Κυρία» έκαμε φοβερή εμφάνιση και ανέτρεψε τα δεδομένα κερδίζοντας τελικά το σετ με 18-25 σε 24’ και μείωσε το σκορ.

Η Ανόρθωσις πήρε «φτερά» με τη μείωση του σκορ και δημιούργησε νταμπλ – σκορ στην έναρξη του τέταρτου 03-06.  H «Μεγάλη Κυρία» ήταν σε πολύ καλό «φεγγάρι» στο σημείο εκείνο και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους 08-12. Η Ανόρθωσις ήταν εκπληκτική στο τέταρτο σετ και κέρδισε  13-25  σε 20’ και έστειλε το  ντέρμπι σε τάϊ – μπρέικ.

Στο τάϊ – μπρέικ μετά τα αρχικά στάδια όταν η ΑΕΛ προηγήθηκε 04-02, η Ανόρθωσις πήρε τα ηνία και προηγήθηκε 06-09. Σταδιακά, η ΑΕΛ «ψαλίδισε» τη διαφορά και προηγήθηκε 14-12. Ωστόσο, η Ανόρθωσις μείωσε σε 15-14 σε ένα σετ που «έσπαζε καρδιές». Τελικά, η ΑΕΛ κέρδισε σε 23’ 16-14 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 σετ.

ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Stedile, Πεχλιβάνη, Magdic, Kasprzak, Παύλου – Λίμπερο: Kωνσταντίνου, Κοκκή – Αλλαγές: Kατσουνωτού, Gryban – Στεφανίδη,

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (DDJORDJEVIC):Shvanska, Ριαλά, Ζεμπύλα, Nikolova, Xαραλάμπους, Βασιλείου –Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Aντωνίου.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Κ. Κογιώνης

Δικέφαλος σε «υψηλές πτήσεις» και άλμα

ΓΥΜΝ. ΓΕΡΙΟΥ: ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡ. – ΑΕΚ 3-1  (25-16, 22-25, 25-17, 25-19)

Επέστρεψε στο Γέρι και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Ο λόγος για το Δικέφαλο ο οποίος πέτυχε την Τρίτη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών την ΑΕΚ με 3-1 σετ σε 92’. Με τη νίκη ο Δικέφαλος συνέχισε σε υψηλές πτήσεις και έκανε βαθμολογικό άλμα. Η ΑΕΚ έχασε στο Γέρι και έκανε πισωγύρισμα στην προσπάθειά της για κάτι παραπάνω.

Απίθανο ξεκίνημα από το Δικέφαλο στο πρώτο σετ που με εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε 25-16 σε 20’ και προηγήθηκε.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ άρχισε καλά και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ 03-06 και 09-13. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη αλλά ο Δικέφαλος μείωσε στο -2 19-21. Οι Λαρνακείς έδειξαν αντίδραση κερδίζοντας 22-25 σε 24’ και ισοφάρισαν.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε πολύ καλά το τρίτο σετ και βρέθηκε στο +3 03-00.  Η ομάδα του Γ. Γεωργίου συνέχισε να παίζει καλά και προηγήθηκε 10-05. Η ομάδα του Γερίου έλεγξε πλήρως το σετ και κέρδισε 25-17 σε 23’ και προηγήθηκε ξανά αυτή τη φορά με 2-1 σετ.

Οι «κιτρινοπράσινες» ήταν πιο αποτελεσματικές στο τέταρτο σετ για να προηγηθούν 02-04. Ο Δικέφαλος βρήκε όμως τον τρόπο και προηγήθηκε με 08-07. Η ομάδα του Γερίου ήταν πολύ καλύτερη και ολοκλήρωσε το σετ σε 24’ επικρατώντας 25-19 και πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡ. (Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Bατυλιώτη, Οικονομίδου, Karabinovich, Σολωμή, Weg, Lukacs – Λίμπερο: Μαραγκού, Δημητρούδη – Αλλαγές: Στυλιανού, Παντελίδου, Διάκου, Τίλλεϊ

AEK (Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ): Shevchuk, Στυλιανού, Χαραλάμπους, Condotta, Santana, Χατζηπέτρου – Λίμπερο: Mοσφιλιώτη – Αλλαγές: Λάρκου, Stancu.

Διαιτητές: Χρ. Μαϊφόσιης – Χρ. Μητροφάνους

Μεγάλη νίκη

ΓΥΜΝ. ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3  (21-25, 17-25, 23-25)

Μεγάλη νίκη πέτυχε στο  Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου ο Property Gallery Απόλλων που κέρδισε την «σκληροτράχηλη» Νέα Σαλαμίνα με 0-3 σετ σε 81’. Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι σε μια Νέα Σαλαμίνα που τα έδωσε όλα για το τρίποντο.

Πάρα πολύ ενδιαφέρον ήταν το πρώτο σετ με τη Νέα Σαλαμίνα να βάζει πολύ δύσκολα στον Property Gallery Aπόλλων που τελικά κέρδισε 21-25 σε 26’ παίρνοντας ένα δύσκολο σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες αρχικά συμβάδιζαν 05-05  με τις Λεμεσιανές να ξεφεύγουν 07-10. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στον πόντο, αλλά οι «γαλάζιες» διατηρούσαν το προβάδισμα το οποίο αύξησαν σε 12-17. Ο Property Gallery Απόλλων ξέφυγε και άλλο (13-20) και πήρε το σετ με 17-25 σε 25’ και πήρε γερό προβάδισμα.

Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλο ντέρμπι με καμιά από τις δυο ομάδες να μην καταφέρνουν να ξεφύγουν. Ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 16-18, αλλά η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε 18-18.  Ωστόσο, ο Property Gallery Απόλλων πήρε το σετ με 23-25 σε 30’ και τη νίκη με 0-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ):Χίτζου, Κόκκινου, Lezhenkina, Palmieri, Θεοδούλου, Προκοπίου – Λίμπερο: Στεφάνου, Ιωάννου – Αλλαγές: Γεωργίου, Κρασιά.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Perez, Λάμπρου, Bogdanova, Lavruk, Ιορδάνους, Nogueras – Λίμπερο: Ζακχαίου, Λεύκιου – Αλλαγές: Popolitova.

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Μ. Αντώρκας

Zορίστηκε αλλά κέρδισε η Ολυμπιάδα

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – LEMESOS VOLLEYBALL  3-0 (25-19, 25-11, 25-21)

Ζορίστηκε στα δυο από τα τρία σετ, αλλά η κλάση των παικτριών της  έδωσε άλλη μια νίκη την 9η σε 9 αγώνες στην Ολυμπιάδα Νεαπόλεως. Η προσφυγική ομάδα κέρδισε  την Lemesos Volleyball στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» με 3-0 σετ σε 59’ και συνεχίζει τον καλπασμό της.

Η Lemesos Volleyball έκανε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση δείχνοντας ότι η ενίσχυση του Δεκεμβρίου με Στέλλα Ιωάννου και M. Komlenovic θα την βοηθήσει πολύ. Οι «ροζ» έχασαν για 9η φορά, αλλά έστειλαν αισιόδοξα μηνύματα.

Η Lemesos Volleyball εξέπληξε ευχάριστα στο πρώτο σετ και κόντραρε στα ίσα τις πρωτοπόρες ενώ προηγήθηκε 02-03. Η Ολυμπιάδα κατάφερε να προηγηθεί 12-10 και αύξησε στους τρεις 18-15. Η Ολυμπιάδα ήταν μπροστά στο σκορ όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει. Τελικώς, η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως κέρδισε 25-19 σε 21’ και άνοιξε το σκορ.

Η Ολυμπιάδα ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ και μετά το αρχικό 06-02 αύξησε σε 15-08. Η ομάδα του Γ. Νικολάκη δεν βρήκε δυσκολίες και κέρδισε 25-11 σε 22’ και ανέβασε το δείκτητου σκορ σε 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκε 11-06 και 16-09. Ωστόσο, η Lemesos Volleyball ανέβηκε και κυνηγώντας όλες τις φάσεις βρέθηκε στο -2 23-21 . Η Ολυμπιάδα τελικά έκλεισε το σετ με 25-21 σε 26’ εξασφαλίζοντας το νέο τρίποντο.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Λεωνίδου, Mudritskaya, Cudworth, Hudima, Drodz, Μανίταρου – Λίμπερο: Χριστοφόρου, Κούτα. – Αλλαγές: Donchuk

LEMESOS VOLLEYBALL(A. ΣΠΥΡΟΥ): Ιωάννου, Horman, Komlenovic, Λάσπου, Summer, Κέστα –Λίμπερο: Μιχαήλ. – Αλλαγές: Σιαπάνη, Ιωάννου, Dobrasinovic

Διαιττητές: Ν. Τζιακούρης –Κ. Στεφανής

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 9Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Ολυμπιάδα Ν. (9) 9-0 27-03 26
    2. Property Gallery Απόλλων (9) 7-2 23-07  22
    3. ΑΕΛ (9) 6-3 20-13  17
    4. Ανόρθωσις (9) 5-4  17-14 15
    5. Νέα Σαλαμίνα (9) 3-6  15-23  09