Στη Λεμεσό θα είναι αλλιώς για την BetonAlfa ΑΕΛ.

Halle de Sports de la Riveraine: NEUCHATEL – ΒetonAlfa ΑΕΛ 3-1 Σετ: 25-27, 25-22, 25-16, 25-21

Την ήττα με 3-1 – αλλά δεν έχασε καμιά από τις ελπίδες της για πρόκριση στην προημιτελική φάση («8») του CEV Challenge Cup Γυναικών  δέχθηκε την Τετάρτη στο χιονισμένο Νεσατέλ της Ελβετίας η BetOnAlfaΑΕΛ από την τοπική ομάδα Viteos Neuchatel Universite.

H πρόκριση θα κριθεί στο γήπεδο «Νίκος Σολωμονίδης» και η BetOnAlfa ΑΕΛ χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Άλλωστε είναι μαθημένη στη διαδικασία αυτή αφού με αυτό τον τρόπο προκρίθηκε στην τελική 16αδα μέσα στη Σλοβακία επί της BVK Bratislava στις 12 Ιανουαρίου.
    Αρχισε εντυπωσιακά
    Τα θεμέλια μιας μεγάλης και ιστορικής νίκης μέσα στο  Halle de Sports de la Riveraine του Νεσατέλ ενώπιον 1300 θεατών έβαλε στο πρώτο σετ η BetonAlfa ΑΕΛ. Παίζοντας ψυχωμένα η ομάδα του Στέργιου Φραγκέσκου πήρε το πρώτο  σετ με 25-27 «παγώνοντας» τη σάλα του Νεσατέλ. Οι «γαλαζοκίτρινες» ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του  σετ που κράτησε 28 λεπτά. Χαρακτηριστικά, προηγήθηκαν με 13-16 και 20-21 προτού πάρουν το σετ στους έξτρα πόντους και να προηγηθούν με 0-1.

Η συνέχεια δεν ήταν η ίδια, αφού στο δεύτερο σετ οι Ελβετίδες ανέβηκαν και το κέρδισαν με 25-22 σε 26 λεπτά ισοφαρίζοντας 1-1 το παιχνίδι.  Η ομάδα της Λεμεσού πάλεψε πολύ το σετ και ήταν «στενός κορσές» της Neuchatel καθόλη τη διάρκεια του σετ 16-14, 21-19. Οι «γαλαζοκίτρινες» ξεκίνησαν άσχημα το σετ αφού στα αρχικά στάδια έμειναν πίσω στο σκορ, αλλά η ποιότητα των παικτριών της επέτρεψε το εν μέρειcome –back. Στα δυο σετ η τριπλέτα Ριπνάγια, Γιοβάνοβιτς, Τριφούνοβιτς έκανε σπουδαία δουλειά για την κυπριακή ομάδα.

Καταστροφικό

Τα μισά του τρίτου σετ ήταν καταστροφικά για την ομάδα της Λεμεσού που έχασε  το σετ με 25-16 και έμεινε πίσω στο σκορ μ 2-1. Η ομάδα της BetOnAlfa ΑΕΛ άρχισε καλά το σετ και ήταν κοντά στο σκορ. Ένα ντεμαράζ των Ελβετίδων και σερί 05-01 έφερε τις «φοιτήτριες» της Νεσατέλ να προηγούνται με 21-15 και στην ουσία να καθαρίζουν το σετ σε 21 λεπτά.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το τέταρτο σετ αφού καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι Ελβετίδες είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα, 11-10, αλλά η BetOnAlfa ΑΕΛ ισοφάρισε σε 16-16 . H ομάδα της Νεσατέλ αντέδρασε και προηγήθηκε με 24-20  βάζοντας πολύ δύσκολα στην ομάδα μας. Η BetonAlfa ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι Ελβετίδες πήραν το  σετ με 25-21 σε 25 λεπτά  και τον αγώνα με 3-1 σετ.
    Κορυφαίες για τη Λεμεσιανή ομάδα ήταν οι Τριφούνοβιτς και Ριπνάγια με 15 πόντους ενώ η Μάγκντιτς «έγραψε» 14.

VITEOS NEUCHATEL UNIVERSITE( Σ. Ζιντέλ): Xόλτερ, Ριεζόρ, Βίγκερ, Μπακ, Τρόες, Κάμπελ – Λίμπερο: Nτάλλιαρντ. – Αλλαγές: Χριτιάανσκα

BetonAlfa ΑΕΛ(Στ. Φραγκέεσκου): Παύλου, Ριπνάγια, Μάγκντιτς, Γιοβάνοβιτς, Μπότσεβα, Τριφούνοβιτς – Λίμπερo: Αγγελοπούλου – Αλλαγές:  Λίμπερο 2: Στεφάνου, Κωνσταντίνιου.