Στα «ζεύγη» και στα ομαδικά του σκητ όλες οι ελπίδες της ΣΚΟΚ για διάκριση

Τα χρυσά μετάλλια του σκητ πήγαν στην Αίγυπτο και τη Μεγάλη Βρετανία, ενώ αθλητές και αθλήτριες μας στο αγώνισμα, έμειναν από … δυνάμεις

Ο Γιώργος Καζάκος που πέτυχε το ψηλότερο αποτέλεσμα ήταν εκτός συναγωνισμού, ενώ η Κωνσταντίνα Νικολάου, έχασε την είσοδο της στον τελικό σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου»

Σήμερα Skeet Mixed Team και αύριο ομαδικός αγώνας σκητ ανδρών και γυναικών

Ο Αιγύπτιος διεθνής σκοπευτής Άμζι Μεχέλπα και η Βρετανίδα παγκοσμιονίκης Άμπερ Χιλ ήταν οι «χρυσοί» νικητές στο σκητ ανδρών και γυναικών αντίστοιχα, στους αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου Σκοποβολής, που διεξάγονται στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά. Ο Μεχέλπα κέρδισε στη «μονομαχία» του χρυσού μεταλλίου, τον Ιταλό Ταμάρο Κασάντρο ο οποίος περιορίστηκε στο αργυρό, ενώ το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Γάλλος Ερίκ Ντελαουνί. Στους ημιτελικούς του σκητ, πέρασαν αθλητές με σκορ από 123/125 μέχρι 120/125. Από κυπριακής πλευράς, το καλύτερο αποτέλεσμα (121/125) το πέτυχε ο πρωταθλητής μας Γιώργος Καζάκος, ο οποίος ήταν εκτός συναγωνισμού (αγωνιζόταν μόνο για θέση στην παγκόσμια κατάταξη), όπως εκτός συναγωνισμού ήταν και ο δεύτερος Κύπριος Δημήτρης Κωνσταντίνου (117/125). Οι τρεις διεθνείς μας που αγωνίστηκαν για τα μετάλλια Μενέλαος Μιχαηλίδης (116/125), Βαρνάβας Θεοδώρου (114/125) και Γιώργος Αχιλλέως (111/125) τερμάτισαν στις θέσεις 35, 53 και 67 αντίστοιχα.

SONY DSC

Στο σκητ γυναικών, όπου η Αμερικανίδα Τζιούελ Όστεν Σμιθ περιορίστηκε στο χάλκινο μετάλλιο, για το χρυσό «μονομάχησαν» η Βρετανίδα Άμπερ Χιλ και η Σλοβάκα Ντάγκα Μπαρτέκοβα, για να κερδίσει τελικά η Βρετανίδα, περιορίζοντας τη Σλοβάκα αθλήτρια στο αργυρό μετάλλιο. Στο συγκεκριμένο αγώνισμα, όπου στους ημιτελικούς αγωνίστηκαν αθλήτριες που είχαν αποτελέσματα από 120/125 μέχρι 113/125, η πρωταθλήτρια μας Κωνσταντίνα Νικολάου, έχασε την είσοδό της στον ημιτελικό, σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου», … προδομένη, ουσιαστικά, από την πρώτη της πούλα, όταν ξεκίνησε τον αγώνα με 19/25 (!). Οι άλλες δυο σκοπεύτριες μας Παναγιώτα Ανδρέου (110/125) και η νεάνιδα Αναστασία Ελευθερίου (104/124) τερμάτισαν στις θέσεις 18 και 39 αντίστοιχα.

Το σημερινό πρόγραμμα

Σήμερα θα διεξαχθούν οι αγώνες των ζευγαριών στο σκητ (Skeet Mixed Team), όπου την Κύπρο θα εκπροσωπήσουν ο Μενέλαος Μιχαηλίδης με την Κωνσταντίνα Νικολάου και ο νεαρός Βαρνάβας Θεοδώρου με την Παναγιώτα Ανδρέου. Η διαδικασία των τελικών που θ’ αρχίσει γύρω στις 15.15 και θα ολοκληρωθεί γύρω στις 17.00, θα μεταδίδεται ζωντανά από την ιστοσελίδα της ISSF. Τόσο η σημερινή διοργάνωση, όσο και η αυριανή για την ομαδική κατάταξη του σκητ ανδρών και γυναικών, αποτελούν τις τελευταίες ελπίδες της ΣΚΟΚ (και της Κύπρου) για κάποια διάκριση σ’ αυτήν την «εντός έδρας» παγκόσμια διοργάνωση.