Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Στα πλέι οφ, η ΕΝ Αγίου Αθανασίου της Λεμεσού θα αναμετρηθεί με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Η ΕΝ Αγίου Αθανασίου είναι η ομάδα που θα διεκδικήσει τελικά τον τίτλο της πρωταθλήτριας στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Β΄κατηγορίας αντρών στο χάντμπολ, αφού σε εξ αναβολής αγώνα νίκησε εκτός έδρας το ΘΟΪ  Αυγόρου με 25-18 και τερμάτισε στην 2η θέση  της τελικής κατάταξης  της κανονικής περιόδου. Στα πλέι οφ, η ομάδα της Λεμεσού θα αναμετρηθεί με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, από το οποίο όμως χάνει ήδη με 2-0 στις νίκες, ενώ θα ξεκινήσει τις μάχες του τίτλου από την έδρα του αντίπαλου της. Πρωταθλήτρια, θα αναδειχτεί η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις 3 νίκες.

Στην έδρα του ΘΟΪ, η ΕΝ Αγίου Αθανασίου κατάφερε να επιβληθεί από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Κατάφερε να αποκτήσει ένα σημαντικό προβάδισμα νίκης από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που την βρήκε να προηγείται με 13-8, ενώ στην επανάληψη κατάφερε να συντηρήσει το υπέρ της προβάδισμα και να πανηγυρίσει μια σημαντική επιτυχία με σκορ 25-18, οι βαθμοί της οποίας την άφησαν μόνη στο δεύτερο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα, θέση η οποία της επιτρέπει, έστω και με σοβαρό ντεβαντάζ, να διεκδικήσει την κατάκτηση του τίτλου.

Σ. Μισερής 6, Στ. Στεφάνου 8, Α. Παπαηλία 4 και Λέοναρντ 4 ήταν οι παίκτες με τη μεγαλύτερη συμβολή σε αυτή τη νίκη της ομάδας της Λεμεσού, ενώ από το ΘΟΪ ξεχώρισαν οι Φλ. Μακρής 7, Κ. Αβραάμ 5 και Γ. Χριστοφόρου 2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                                                                                                                                                                      (τελική α’ φάσης)

1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝ. ΚΥΠΡΟΥ 8              257-188                16
    2. ΕΝ ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 8              198-316                12
    3. ΘΟΪ ΑΥΓΟΡΟΥ 8              223-219                9
    4. ΚΝ ΑΓ. ΤΡΙΜΙΘΙΑΣ 8              187-214                4
    5. Ελληνισμός Ακακίου 8              169-246                1