Στα ημιτελικά η Αελ νικώντας την Ανόρθωση

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στον πόντο η ΑΕΛ κέρδισε 87-86 την Ανόρθωση και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αχιλλέα Καϊμακλίου. Κορυφαίος για τους γαλαζοκίτρινους ο Ηρακλής Πιττάκας με 21 πόντους, 4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

H Ανόρθωση με δύο βολές του Μπάνιαρντ και καλάθι του Μάλορι προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (0-4) στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 6′ η ΑΕΛ ισοφάρισε 10-10 με το τρίποντο του Πιττάκα, με την Ανόρθωση στο 8′ με τρίποντο του Μπάνιαρντ να προηγείται με πέντε πόντους (12-17). Οι «γαλαζοκίτρινοι» με καλάθι του Πίγκραμ και δύο τρίποντα του Πιττάκα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (20-17).

Στο 14′ η ομάδα της Λεμεσού με το λέι απ του Πιττάκα απέκτησε διαφορά με διψήφιο αριθμό (33-23), με την ίδια απόσταση να χωρίζει τις δύο ομάδες και δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου (40-30). Το συγκρότημα της Αμμοχώστου μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου μείωσε στους τέσσερις πόντους (43-39).

Η ΑΕΛ με το καλάθι του Πίγκραμ στο 24′ ήταν μπροστά με επτά πόντους (54-47), με την Ανόρθωση να παίρνει το προβάδισμα με το τρίποντο του Σέπου (56-57) δυόμιση λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέλος της τρίτης περιόδου η ομάδα της Λεμεσού είχε το προβάδισμα με τρεις πόντους (64-61).

To παιχνίδι συνέχισε να είναι συγκλονιστικό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, οπότε και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μέχρι και επτά δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε η Ανόρθωση πλησίασε στον πόντο με το τρίποντο του Παντούρη (84-83), με την ΑΕΛ τελικά με μία βολή του Πιττάκα και δύο από τον Ρίλεϊ να ανοίγει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (87-83). Το τρίποντο του Μάρκου έγραψε το τελικό σκορ 87-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 43-39, 64-61, 87-86