Σπουδαία νίκη της Nέας Σαλαμίνα σε ενα φοβερό ντέρμπι

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κράτησε 104’ η «Ν. Papas Group» Nέα Σαλαμίνα κέρδισε στο «Σπύρος Κυπριανού» το ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός με τα δυο πρώτα σετ να κρίνονται κυριολεκτικά στα σημεία. Στο τρίτο σετ η «Ν. Papas Group» Nέα Σαλαμίνα που έχει τα φόντα να διακριθεί,  κατάφερε να ξεφύγει και να πάρει  μια σπουδαία νίκη από όλες τις απόψεις.

Μεγάλη ατυχία για το ΑΠΟΕΛ ο τραυματισμός του Daniel Vanegas που τραυματίστηκε πολύ σοβαρά και μάλλον χάνει όλη τη σεζόν. Ωστόσο, το συγκρότημα του Γιαννάκη Χριστοφόρου έδειξε παρά την ήττα ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλό φέτος.

Μάχη…χωρίς τέλος

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την «Ν.Papas Group» Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο σετ και στη σεζόν. Προηγήθηκε 05-00 με τον κόουτς του ΑΠΟΕΛ Γιαννάκη Χριστοφόρου να παίρνει τάϊμ –άουτ ενώ αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον Vanegas που έφυγε υποβασταζόμενος από το γήπεδο με τον Τοφή.

Σταδιακά οι «γαλαζοκίτρινοι» βρήκαν τα πατήματά τους και μείωσαν 08-04 και 10-08 βάζοντας πίεση στους «ερυθρόλευκους». Η «N. Papas Group» Nέα Σαλαμίνα με την επιστροφή και του Guzman στην εξάδα, είχε ελαφρύ προβάδισμα, αλλά το ΑΠΟΕΛ με τον Τοφή να ανταποκρίνεται στον ρόλο του ισοφάρισε 12-12 με σερί 12-07.

Το πρώτο σετ ήταν πραγματικό  ντέρμπι τελικά, με τις δυο ομάδες σε ένα κομβικό σημείο του σετ να είναι ισόπαλες 15-15 και 17-17.Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το ψυχολογικό προβάδισμα αφού προηγήθηκαν 19-17 με τους «γαλαζοκίτρινους» να καλούν δεύτερο  τάϊμ – άουτ. Η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε να διατηρεί το ισχνό προβάδισμα ενός – δυο πόντων αλλά οι Λευκωσιάτες επανήλθαν και ισοφάρισαν 21-21 με τον κόουτς της «Ν. Papas Group» Nέα Σαλαμίνα Thomas Galiberti να καλεί τάϊμ – άουτ.

Η «Ν. Papas Group» Nέα Σαλαμίνα με την επιστροφή των παικτών στο παρκέ του «Σπύρος Κυπριανού» προηγήθηκε 24-22, αλλά το ΑΠΟΕΛ δεν τα παράτησε και ισοφάρισε 24-24 οδηγώντας το σετ σε έξτρα πόντους. Το «μια σου μια μου» συνεχίστηκε αφού οι «ερυθρόλευκοι» προηγούνταν και οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάριζαν. Η «N.Papas Group» Nέα Σαλαμίνα μετά από ένα σκληρό σετ 40’ κέρδισε 28-26 και προηγήθηκε 1-0 εξασφαλίζοντας ψυχολογία.

«Μαραθώνιος» με ανατροπές

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ στα αρχικά του στάδια. Η «N. Papas Group» Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να έχει τα ηνία και ήταν μπροστά στο σκορ 05-03, 06-04. Ωστόσο και πάλι οι παίκτες του T. Galiberti δεν μπορούσαν να ξεφύγουν αφού αυτοί του Γιαννάκη Χριστοφόρου απαντούσαν άμεσα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μάλιστα κατάφεραν να ισοφαρίσουν 09-09 δείχνοντας ότι και αυτό το σετ είχε πολύ μέλλον.

Το ΑΠΟΕΛ μάλιστα με ένα μικρό σερί κατάφερε να προηγηθεί με 11-12 (για πρώτη φορά στον αγώνα). Η νευρικότητα των «ερυθρολεύκων» οδήγησε τους «γαλαζοκίτρινους» στο +3 12-15 με τον T. Galiberti να ζητεί εσπευσμένα τάϊμ – άουτ. Οι Κασαμπαλής, Τοφής, Χρυσοστόμου, Ευσταθίου, Γεωργίου και Juarez Gomez έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του Χριστοφόρου σε αυτή τη φάση.

Από την άλλη η «Ν. Papas Group» Nέα Σαλαμίνα έδειξε να αντιδρά και μείωσε στον πόντο 15-16. Το ΑΠΟΕΛ έβρισκε τις λύσεις όμως και προηγείτο έστω και με αέρα δυο πόντων  16-18. Το σετ κρατούσε σε αγωνία τους πάντες αφού: Η ομάδα της Αμμοχώστου ισοφάρισε 18-18 και το ΑΠΟΕΛ επανέκτησε τη διαφορά 18-20 και απάντησε ξανά η «Ν.Papas Group» Nέα Σαλαμίνα 20-20 και τον Γιαννάκη Χριστοφόρου που δοκίμαζε σχήματα να παίρνει τάϊμ – άουτ.

Όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες αφού οι δυο ομάδες συνέχιζαν να είναι ισόπαλες 23-23. Το δεύτερο σετ κρίθηκε ξανά στους έξτρα πόντους. Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 25-26 με την «Ν. Papas Group» Νέα Σαλαμίνα να ανατρέπει τα δεδομένα να κερδίζει με 28-26 σε «μαραθώνιο» 37 λεπτών. Το 2-0 για τους «ερυθρόλευκους» που πήραν το σετ με Α. Χρυσοστόμου, Guzman, Σιαπάνης, Brook, Dulchev και τον λίμπερο Αντώνη Αντωνίου ήταν γεγονός. Ήδη οι δυο ομάδες έπαιζαν 77 λεπτά.

Όταν ξέφυγε…

Στο τρίτο σετ η ψυχολογία ήταν με τους «ερυθρόλευκους» αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» που ήταν πίσω στο σκορ 0-2 μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν 05-07. Η μορφή του σετ δεν διέφερε από τα άλλα δυο αφού οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 08-08 και σχεδόν αμέσως προηγήθηκαν 10-09.

Η «μάχη» μπάλα – μπάλα συνεχίστηκε με το προβάδισμα να είναι εναλλασσόμενο 10-12 για το ΑΠΟΕΛ που πάλευε να μείνει στον αγώνα. Ωστόσο, η «Ν. Papas Group» Nέα Σαλαμίνα έκανε το δικό της σερί και προηγήθηκε 15-14 με το δικό της σερί 05-03.  Τελικά, η «Ν.     Papas Group» Nέα Σαλαμίνα κατάφερε να πάρει διαφορά και να κερδίσει το σετ 25-20 εξασφαλίζοντας τη σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα με 3-0 σετ.

«N.PAPAS GROUP» ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (T. GALIBERTI):Α. Χρυσοστόμου, Guzman, Σιαπάνης, Brook, Dulchev, Zηκάκης – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Παπαδημητρίου, Σίσκου.

AΠΟΕΛ(Γ. ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ): Kασαμπαλής, Vanegas, Eυσταθίου, Χρυσοστόμου,Juarez Gomez, Γεωργίου – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Τοφή, Αβερκίου, Παναγίδης.

Διαιτητές: Γ. Παπαγεωργίου – Α. Κωνσταντινίδης

Επόπτες: Μ. Πιττάλης – Γ. Παύλου

Σημειωτές: Π. Θεοδώρου – Ε. Ευαγγελίδου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γ. Σοφοκλέους

Λεζ. Η «Ν. Papas Group» Nέα Σαλαμίνα πήρε τη σπουδαία νίκη.