26 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο «Κίτιον» η Ανόρθωση

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 1-3 (16-25, 26-24, 21-25, 18-25)
    Νίκη πρωτιάς πέτυχε στο «Κίτιον» το βράδυ της Τρίτης 30 Οκτωβρίου 2018 η Ανόρθωση που πέρασε με σπουδαία εκτός έδρας νίκη από τη Λάρνακα κερδίζοντας την Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-1 σετ. Η «Μεγάλη Κυρία» συνεχίζει αήττητη ενώ η Τεχνοοικία ΑΕΚ υπέστη την πρώτη της ήττα. Με τις «κιτρινοπράσινες» έκανε την πρώτη της εμφάνιση η διεθνής Άντρη Ιορρδάνους.

Εντυπωσιακή η Ανόρθωση μπήκε φουριόζα στο ντέρμπι και μέσα σε 25 λεπτά «καθάρισε» το πρώτο σετ με 25-16 και προηγήθηκε με 1-0 σετ. Η Ανόρθωση ήταν μπροστά καθόλη τη διάρκεια του σετ και μετά το 15-10 η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε και πήρε το σετ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Αλ. Πέτροβιτς πείσμωσε και πήρε στα μέσα του σετ νταμπλ – σκορ 14-7 αφού οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τις «κιτρινοπράσινες» να είναι καλύτερες. Στη συνέχεια η Ανόρθωση ανασυντάχθηκε και με ένα νρεμαράζ έφερε το ντέρμπι στους έξτρα πόντους, αλλά τελικά η Τερχνοοικία ΑΕΚ κέρδισε 26-24 και ισοφάρισε τον αγώνα σε 1-1 σετ.

Ανατροπή είχε το τρίτο σετ με την Ανόρθωση να δείχνει ψυχικά αποθέματα και να γυρίζει τα δεδομένα αφού έχανε με 19-17. Με ένα σερί 7-0 οι «κυανόλευκες» έφεραν το σετ στα μέτρα τους προηγήθηκαν 24-21 και κέρδισαν το καθοριστικό σετ κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση ήταν ανώτερη και αφού πήρε διαφορά επιβλήθηκε με 25-18 απέναντι σε μια μέτρια Τεχνοοικία ΑΕΚ και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ(ΑΛ. ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ): Γκόγκιτς, Στρίμερ, Νικ. Στυλιανού, Λοβ, Αιμ. Δημητρίου, Π. Δημητρίου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Eιρ. Ιωάννου, Ιορδάνους.

AΝΟΡΘΩΣΗ (ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Κιγιάκοβα, Σταυρινίδου, Ράντονιτς, Καετάνο, Χαραλάμπους, Βασιλείου – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Ριαλά, Κακουρή.

Λεζ. Η Καετάνο και οι συμπαίκτριές της πανηγύρισαν και στο «Κίτιον».