Σπουδαία νίκη για την Εθνική Ανδρών κόντρα στο Μαυροβούνιο

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Εθνική Ανδρών κόντρα στο Μαυροβούνιο με 81-71, κάνοντας το τρία στα τρία στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, που διεξάγονται στο Σαν Μαρίνο. Μετά τις τρεις μεγάλες νίκες που πέτυχε η Κύπρος, είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 25-12, με το Μαυροβούνιο να ισοφαρίζει σε 38-38 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη με το σκορ να πηγαίνει στο 56-55 υπέρ της κυπριακής ομάδας. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Κύπρος μπήκε πολύ πιο καλά στο παιχνίδι και πήρε στο τέλος την νίκη με 81-71.

Για ακόμα ένα παιχνίδι κανείς από τους κύπριους διεθνείς δεν υστέρησε στην απόδοση του. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ιάκωβος Παντελή που σημείωσε 22 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής μας ομάδας θα διεξαχθεί την Παρασκευή 2 Ιουνίου, στις 16:00 ώρα Κύπρου, κόντρα στην Ανδόρρα.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 6-5 μετά από ένα λεπτό αγώνα (από ένα τρίποντο οι Σιζόπουλος-Στυλιανού). Μέχρι το 3′ η Κύπρος σημείωσε πέντε ακόμα πόντους (τριποντο ο Στυλιανού, δύο ο Κινγκ) με το σκορ να πάει στο 11-5. Η υπεροχή της Κύπρου συνεχίστηκε, με το σκορ να φθάνει στο 16-8 στο 6:30 και στο 20-10 στο 8′. Στην συνέχεια το Μαυροβούνιο μείωσε σε 20-12, με την κυπριακή ομάδα να πετυχαίνει άλλους πέντε πόντους μέχρι το φινάλε της περιόδου (τρίποντο ο Σιζόπουλος, δύο ο Κινγκ) με το σκορ να φθάνει στο 25-12.

Αρνητικό ήταν το ξεκίνημα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στην Β’ περίοδο, με το Μαυροβούνιο να πετυχαίνει 16 σερί πόντους μέχρι το 14:40 και να παίρνει προβάδισμα με 28-25. Η Κύπρος στην συνέχεια πέτυχε δύο πόντους με τον Κινγκ (28-27), με το Μαυροβούνιο να απαντάει με έξι πόντους και να φέρνει το σκορ στο 34-27. Μέχρι το 18′ το σκορ ήταν στο 37-31, με την Κύπρο να πετυχαίνει στην συνέχεια επτά σερί πόντους (από τρεις οι Σιζόπουλος-Παντελή, ένα ο Κινγκ) και να παίρνει εκ νέου προβάδισμα με 38-37. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το Μαυροβούνιο σημείωσε ένα ακόμα πόντο και έφερε το σκορ στο 38-38.

Από έξι πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες μέχρι το 22:30 (δύο τρίποντα ο Βασίλης Κούνας) με το σκορ να φθάνει στο 44-44. Στην συνέχεια και μέχρι το 25′ το Μαυροβούνιο σημείωσε έξι πόντους και πήρε προβάδισμα με 50-44. Μέχρι το 27:30 η Κύπρος μείωσε την διαφορά στον πόντο, με το σκορ να είναι στο 53-52, μετά από δύο διαδοχικά τρίποντα του Παντελή και δύο ακόμα πόντους του Σιζόπουλου, ενώ είχε προηγηθεί τρίποντο και για το Μαυροβούνιο. Μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου η Κύπρος πήρε ξανά προβάδισμα με 56-55!

Με τέσσερις πόντους στο πρώτο λεπτό ξεκίνησε το παιχνίδι το Μαυροβούνιο, παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 59-56. Η Κύπρος απάντησε με πέντε πόντους (τρεις ο Σιζόπουλος, δύο ο Κούνας) με το σκορ να πηγαίνει στο 61-59 υπέρ της κυπριακής ομάδας. Το Μαυροβούνιο αντέδρασε και σημείωσε τρίποντο με τον Παβλίσεβιτς (62-61 υπέρ της αντίπαλης ομάδας). Η Εθνική Ανδρών της Κύπρου ανέβασε στροφές στην συνέχεια και με επτά σερί πόντους (τέσσερις ο Παντελή, δύο ο Κινγκ, ένα ο Σιζόπουλος), πήρε προβάδισμα με 68-62 μέχρι το 36:30. Στην συνέχεια το Μαυροβούνιο μείωσε σε 68-64, με την Κύπρο να απαντάει με τρίποντο του Νίκου Στυλιανού και να κάνει το 71-64, τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Στα τελευταία στάδια του αγώνα η Κύπρος πέτυχε άλλους δέκα πόντους, ενώ δέχθηκε επτά, παίρνοντας την μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 81-71

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-25, 38-38, 55-56, 71-81