Σούπερ πρωταθλήτρια για 4η συνεχόμενη χρονιά αναδείχτηκε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΑΣ Λατσιών

Σούπερ πρωταθλήτρια για 4η συνεχόμενη χρονιά αναδείχτηκε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΑΣ Λατσιών η οποία στον αγώνα για την ασπίδα της ΚΟΧ, με τον οποίο ανοίγει επίσημα η αυλαία του πρωταθλήματος, νίκησε την ΕΝ Αθηένου με 26-22. Για 4η συνεχόμενη χρονιά η ασπίδα ήταν αφιερωμένη στη μνήμη των των δίδυμων αδελφών, Χρίστου και Μίλτου Χριστοφόρου, που έχασαν τη ζωή τους στη φονική έκρηξη της 11ης Ιουλίου 2011 στο Μαρί και οι οποίοι ήταν αθλητές της χειροσφαίρισης.  Στην έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των αδελφών Χριστοφόρου, ενώ τις απονομές των κυπέλλων και της ασπίδας έκανε ο πατέρας  των ηρώων, Μιχάλης Χριστοφόρου.

Στον αγωνιστικό τομέα, παρόλο που τα Λατσιά παρουσιάστηκαν πιο έτοιμα σε αυτή την αναμέτρηση η Αθηένου πάλεψε στα ίσα το παιγνίδι. Ενισχυμένη με τις αδελφές Γεωργία και Χρύσια Τρύφωνος πάλεψαν για το καλύτερο και ήταν μέσα στο στόχο τους για ένα σχεδόν ολόκληρο ημίχρονο, το πρώτο. Σε αυτό το διάστημα τα Λατσιά είχαν συνεχώς τον πρώτο λόγο στο σκορ και απέναντι σε μια Αθηένου που δεν είχε λύσεις στην πολύ καλή τους άμυνα (εξαιρετική παρουσία της τερματοφύλακας Άντριας Τάκη) κατάφεραν στο ημίχρονο να προηγηθούν με 12-8.

Στην επανάληψη τα Λατσιά είχαν τον απόλυτο έλεγχο αφού οι αντίπαλες τους δεν είχαν τις δυνάμεις και τις επιλογές να απειλήσουν ουσιαστικά για την ανατροπή, έτσι η παίκτρια προπονήτρια της ομάδας Άννη Εκατερινέσκου έδωσε και χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλες τις παίκτριες της.  Η Αθηένου πάλεψε μέχρι το τέλος και, αν αναλογιστούμε ότι ο αγώνας αυτός ήταν για τις παίκτριες της ο πρώτος επίσημος της χρονιάς (τα Λατσιά είχαν αγωνιστεί και στην Ευρώπη) το γενικό συμπέρασμα από την παρουσία τους ήταν πολύ ενθαρρυντικό.

Η ασπίδα και το τρόπαιο που κατέκτησαν τα Λατσιά αφιερώθηκε στον μικρό Κώστα Ορφανού, ο οποίος σήμερα Σάββατο ταξιδεύει στη Γερμανία για θεραπεία.

Τα πεντάλεπτα του αγώνα: 4-2, 5-3, 7-6, 10-7. 12-8 (ημίχρονο). 17-12, 20-14, 23-16, 24-17, 25-19, 26-22 (τελικό σκορ).

ΑΣ ΛΑΤΣΙΑ: Σκουκάιτε, Α, Τάκη, Μ. Ηλία, Β. Ιωάννου 5, Μ. Χαραλάμπους 5, Χρ. Γεωργίου, Σίσκοβα 2, Α. Εκατερινέσκου 2, Στ. Μιχαήλ, Ε. Βραχίμη 1, Μ. Σολέα 2, Α, Μπουρτάκ 5, Β. Σβετλάνοβα, Ν. Κολιαντρή, Λ. Έλληνα 3, Ρ. Τσαγγάρη 1.

ΕΝ Αθηένου: Χρ. Ματσούκα, Μ. Τούμπα, Χρ. Γαβριλά, Π. Φιάκου 2, Α. Διγενή 4, Β. Φιάκου 5, Στ. Ιακώβου 1, Χρ. Τρύφωνος 3, Κ. Ράντιτς 4, Στ. Νικολάου, Γ. Τρύφωνος 3.