20 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Σούπερ οι «αιώνιοι» στην Α Ανδρών στην πετοσφαίριση

Σπουδαίες νίκες Ομόνοιας και ΑΠΟΕΛ επί Παφιακού και Ανόρθωσις στην έκτη αγωνιστική

Σίφουνας η Ομόνοια πέρασε από την Πάφο και με συνοπτικές διαδικασίες κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας τον Παφιακό με 0-3 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με το απόλυτο στις έξι πρώτες αγωνιστικές σπάζοντας το αήττητο του αντιπάλου της. Στο άλλο σπουδαίο ντέρμπι της έκτης αγωνιστικής το ΑΠΟΕΛ έμεινε ζωντανό στη μάχη της τετράδας κερδίζοντας την Ανόρθωση με 3-0.

Εξάλλου, η Pokka  ΑΕ Καραβά πέρασε με άνεση από τα Λατσιά κερδίζοντας με 0-3 τον Καποδίστριας Εθνικό Λατσιών. Στη Λεμεσό και στο Αθλητικό Κέντρο Σπύρος Κυπριανού η Νέα Σαλαμίνα μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κέρδισε την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-2.

Παφιακός – Ομόνοια 0-3 (20-25, 17-25, 20-25)

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η Ομόνοια το ντέρμπι κορυφής με τον Παφιακό στο Στάδιο «Αφροδίτη» . Οι «τριφυλλοφόροι» πιάνοντας εντυπωσιακή απόδοση κατάφεραν να καθαρίσουν τον Παφιακό στην έδρα του μέσα σε 1 ώρα και 24 λεπτά με 0-3. Με το αποτέλεσμα αυτό ανέβηκαν στην κορυφή με 17 βαθμούς έναντι 15 του Παφιακού, ο οποίος γνώρισε την πρώτη του ήττα, αφού δεν θύμισε σε τίποτα την ομάδα των πρώτων πέντε αγωνιστικών.

Η Ομόνοια μπήκε πιο αποφασιστικά στο ντέρμπι και κατάφερε να  υπερισχύσει στις λεπτομέρειες κερδίζοντας το πρώτο σετ με 20-25. Σαφώς ανώτερη η  Ομόνοια ήταν καλύτερη σε  όλους τους τομείς και στο δεύτερο σετ το οποίο κέρδισε με 17 -25. Η ομάδα της Πάφου σε αυτό το σετ υπέπεσε σε πολλά λάθη και τίποτα δεν δούλεψε σωστά για το συγκρότημα του Σπύρου Πρωτοψάλτη. Οι «πράσινοι» πήγαν αποφασισμένοι για όλα στην Πάφο και το έδειξαν στο τρίτο σετ όταν κέρδισαν με 20-25 και τον αγώνα με 0-3 σκαρφαλώνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας και πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία στην Ισπανία για τον αγώνα της Τρίτης με την Teruel για τους 16 του  CEV CUP.

Παφιακός (Σπ. Πρωτοψάλτης): Μουρκόφσκι, Οικονομίδης, Μπατίστα, Ανδρέου, Μασιέλ, Κωνσταντινίδης, Παπαχριστοδούλου (Λίμπερο)

Ομόνοια (Σ. Σάββα): Σ. Πετρακκίδης, Αλβες, Τούλιο, Α. Πετρακκίδης ,Παφίτης,  Ρεινάλντο, Αντωνίου (Λίμπερο)

ΑΠΟΕΛ – Ανόρθωσις 3-0 (25-20, 25-22,25-20)

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε το ΑΠΟΕΛ στο «Λευκόθεο» επί της Ανόρθωσης με 3-0. Οι «πορτοκαλί» ενισχυμένοι με τον Βραζιλιάνο Χόστερ  ήταν αποφασιστικοί και έδειξαν στο γήπεδο πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη. Με το τρίποντο η ομάδα του Μίμη Παμπακά έμεινε ζωντανή στη μάχη της τετράδας και μείωσε στους δυο τους βαθμούς που απέχει από την Ανόρθωση.

Για την Ανόρθωση η ήττα αυτή ήταν η τρίτη στις τελευταίες τέσσερεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Το ΑΠΟΕΛ παίζοντας ένα από τα τελευταία του χαρτιά για την τετράδα κατάφερε να ελέγξει το σετ και να το κερδίσει με 25-20 κάνοντας το 1-0.

Μάχη έγινε στο δεύτερο σετ αφού και οι δυο ομάδες ήθελαν να το κατακτήσουν η καθεμιά για τους δικούς της λόγους. Το ΑΠΟΕΛ για να κάνει το βήμα νίκης και η Ανόρθωσις για να ισοφαρίσει. Τελικά, το ΑΠΟΕΛ πιο οργανωμένο και σωστό στα τελευταία στάδια του σετ κέρδισε με 25-22 κάνοντας το 2-0. Στο τρίτο σετ δεν άλλαξε το σκηνικό με το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει με 25-20 και να πανηγυρίζει τη σπουδαία νίκη.

ΑΠΟΕΛ (Μ. Παμπακάς):  Κοζλόφσκι, Τζόρτζεβιτς, Ευσταθίου, Γεωργίου, Χόστερ , Πέτρου, Παντελή (Λίμπερο)

Ανόρθωσις (Μαρ. Κοντός): Γ.Χρυσοστόμου, Γκιουλέ, Τσιάρντσκι, Β. Δημητρίου, Μιχαίλοβιτς, Κολάς, Πλατρίτης (Λίμπερο)

Καποδίστριας Εθνικός Λατσιών – Pokka ΑΕ Καραβά 0 -3 (15-25, 09-25, 17-25)

Επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά η Pokka ΑΕ Καραβά κέρδισε άνετα στο Λύκειο Λατσιών τον Καποδίστριας Εθνικό με 0-3 και βλέπει τώρα τον αγώνα της Πέμπτης με την Ζλιν Τσεχίας για το Challenge Cup Ανδρών. Παρά το γεγονός ότι ο Ιταλοαργεντινός τεχνικός Χόρχε Καννεστράτσι χρησιμοποίησε και αναπληρωματικούς οι «κιτρινόμαυροι»κέρδισαν το πρώτο σετ με 15-25 παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του Εθνικού.

Στο δεύτερο σετ η Pokka ΑΕ Καραβά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό της κερδίζοντας με 09-25.Στο τρίτο σετ δεν άλλαξαν και πάρα πολλά παρά την προσπάθεια των παικτών του Καποδίστριας Εθνικού. Η Pokka ΑΕ Καραβά κέρδισε με 17-25 και πήρε τη νίκη με 0-3.

Καποδίστριας Εθνικός Λατσιών: (Ν. Ιωάννου): Α. Τοφής, Χαριδήμου, Προύσαλης, Παρματζάς, Χρ. Νικηφόρου (Λίμπερο)

Pokka ΑΕΚ Καραβά (Χόρχε Καννεστράτσι): Μιτσής, Χατζηβασίλη, Σπύρου, Κνέζεβιτς, Χριστοφή, Χατζηφιλίππου, Χατζηδαμιανού (Λίμπερο)

Νέα Σαλαμίνα – Αναγέννηση Δ. 3 -2 (25-17,25-27, 29-31, 25-13, 15-10)

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα που κράτησε την αγωνία των φιλάθλων  σε υψηλά επίπεδα η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε την Αναγέννηση Δ. με 3-2 και παρά το ότι έχασε ένα βαθμό βρίσκεται στη μάχη της τετράδας. Η Αναγέννηση πάλεψε  για άλλο ένα ματς φιλότιμα αλλ΄σα πάλι έχασε στις λεπτομέρειες.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν ανώτερη στο πρώτο σετ και δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Αναγέννηση Δ. αφού κέρδισε με 25 -17 και πήρε το προβάδισμα με 1-0. Εντυπωσιακό  ήταν το  δεύτερο σετ και δεν είχε καμιά σχέση με το πρώτο. Η Αναγέννηση για άλλο ένα αγώνα  παρουσιάστηκε αναγεννημένη όπως έπραξε και σε άλλους αγώνες κερδίζοντας το σετ με 25 -27.

Το σετ ήταν θεαματικό και άκρως ανταγωνιστικό, αφού και η Νέα Σαλαμίνα έδωσε τα ρέστα της για να πάρει το σετ.. Ωστόσο, η ομάδα της Δερύνειας κατάφερε να κερδίσει τους κρίσιμους πόντους και να ισοφαρίσει δίνοντας νέα τροπή στον αγώνα. Ακόμα καλύτερο ήταν το τρίτο σετ. Η υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη και  όσοι βρέθηκαν στο «Σπύρος Κυπριανού» παρακολούθησαν ένα σπουδαίο σετ. Η Αναγέννηση κατόρθωσε με σωστές επιλογές να κερδίσει με 29 -31 και να προηγηθεί με 1-2.

Η Νέα Σαλαμίνα επέστρεψε στο τέταρτο σετ και με εμφαντικό τρόπο κέρδισε με 25-13. Στο σετ αυτό η Αναγέννηση υπέπεσε σε λάθη και φάνηκε κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια του τέταρτου σετ. Εχοντας το ψυχολογικό πλεονέκτημα η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε στο τάι – μπρεικ με 15-10 και πήρε τον αγώνα με 3-2.

Νέα Σαλαμίνα (Λουκ Ρέινολτς): Προδρόμου, Ιαντόλο, Χαντ, Ζηκάκης, Μπαγιάν, Σαββίδης, Βαρνάβα (Λίμπερο) Αλλαγές Καλαφάτης

Αναγέννηση Δ. (Αντ. Κωνσταντίνου): Ανδρ. Χρυσοστόμου, Πράια, Ντουβάρτσι, Αρμενάκης, Ττόφιας, Νικόλοφ, Ζάνης (Λίμπερο).Αλλαγές  Καραγιάννης, Στέκκας.