Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας και Λεύκιος Μιλτιάδους κέρδισαν του Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες σπόρτιγκ!

Για τον διεθνή σκοπευτή της ΣΚΟΛΕΜ, αυτή ήταν η πέμπτη του νίκη στους 8 αγώνες του πρωταθλήματος

Στην κατηγορία των εφήβων πρώτευσε ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης, στους σίνιορς ο Λουκάς Χάματσος, στους βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας και στους μάστερς ο Ντέρεκ Καρ

Η σκοπευτική ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΜ Λεύκιος Μιλτιάδους ήταν οι μεγάλοι νικητές στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες σπόρτιγκ, με τους οποίους έπεσε και η αυλαία του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο συγκεκριμένο αγώνισμα! Ο αγώνας έγινε στις εγκαταστάσεις του σκοπευτηρίου Παραλιμνίου, την περασμένη Κυριακή 7 Οκτωβρίου, με χορηγό την εταιρία GIOVANI GROUP.

Η νικήτρια ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας

Με τη νικήτρια ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας που συγκέντρωσε 338/400, αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπευτές Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου, Ηλίας Ηλία, Γιάννος Αντωνίου και Φάνος Μιχαήλ, ενώ δεύτερη κατετάγη η ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού με 330/400 και τρίτη η ομάδα του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας με 319/400.

Για το νικητή και επίδοξο πρωταθλητή Λεύκιο Μιλτιάδους, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 92/100, αυτή ήταν η πέμπτη του νίκη στους 8 αγώνες του πρωταθλήματος, γεγονός πρωτοφανές, στα τελευταία τουλάχιστον χρόνια, στο πρωτάθλημα σκοποβολής, που σε συνδυασμό και με τις διεθνείς επιτυχίες του, φανερώνει και τη φετινή εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση του αθλητή. Δεύτερος τερμάτισε ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΥ Ηλίας Ηλία με 91/100 και τρίτος ο Μάριος Βαρβάτσης της ΣΚΟΑΜ με 89/100, ο οποίος ήταν και ο νικητής στη Β’ κατηγορία. Στην Γ’ κατηγορία πρώτευσε ο Άθως Σταυρινού της ΣΕΛ με 84/100, ενώ με το ίδιο αποτέλεσμα ο Χαράλαμπος Μιχαήλ της ΣΚΟΚΕΡ πήρε την πρώτη θέση στη Δ’ κατηγορία.

Ο νεαρός Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 80/100 πρώτευσε στην κατηγορία των εφήβων, ο Λουκάς Χάματσος στην κατηγορία των σίνιορς με 85/100 και ο Ευάγγελος Καραβόλιας στους βετεράνους με 72/100 ενώ ο Ντέρεκ Καρ της ΣΚΟΛΕΜ πέτυχε 54/100 στην κατηγορία των μάστερς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τελευταίου αγώνα σπόρτιγκ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας 338/400

(Κ. Κωνσταντίνου, Η. Ηλία, Γ. Αντωνίου, Φ. Μιχαήλ)

1. Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού 330/400

(Λ. Μιλτιάδους, Α. Αβραάμ, Μ. Καραολής, Στ. Λαυρεντίου)

1. Σκοπευτικός Όμιλος Λάρνακας 319/400

(Α. Βασιλείου, Κ. Αριστοφάνους, Γ. Στυρινού, Μ. Ανδρέου)