1 NIKHTRIA OMADA 1
1 NIKHTRIA OMADA 1

Δεύτερη κατετάγη η ομάδα της ΣΚΟΛΕΜ και τρίτη η ομάδα του ΣΚΟΛΑΡ, ενώ η δεύτερη θέση στην ατομική κατάταξη κρίθηκε σε αγώνα μπαράζ

Νικητής στους σίνιορς ανεδείχθη ο Κωστάκης Κωνσταντίνου και στους βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας

Η ομάδα κόμπακ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής της ίδιας Οργάνωσης Πέτρος Ιωάννου, ήταν οι μεγάλοι νικητές στους φετινούς Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες Κόμπακ, με τους οποίους έπεσε και η «αυλαία» του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2018. Οι αγώνες έγιναν την περασμένη Κυριακή 21 Οκτωβρίου, στις εγκαταστάσεις του επαρχιακού σκοπευτηρίου στο Παραλίμνι, με διοργανωτή τη Σκοπευτική Οργάνωση Αμμοχώστου και αθλοθέτη την εταιρία OLYMPIA OCEAN TANKERS.

Με τη νικήτρια ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, που συγκέντρωσε 279/300 αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπευτές Πέτρος Ιωάννου, Κύπρος Κυπριανού και Ηλίας Ηλία, ενώ δεύτερη κατετάγη η Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού με 277/300 και τρίτη η ομάδα του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας με 271/300. Πίσω από το νικητή Πέτρο Ιωάννου που πέτυχε 96/100, ισοβάθμησαν οι διεθνείς σκοπευτές Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ και Χάρης Χριστοδουλίδης του ΣΚΟΠΑΦ με 95/100, οι οποίοι οδηγήθηκαν σε αγώνα μπαράζ, τον οποίο κέρδισε τελικά ο Κωνσταντίνου και εξασφάλισε τη δεύτερη θέση με 24/25, έναντι 20/25 του Χριστοδουλίδη.

Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Γιώργος Σταυρινού του ΣΚΟΛΑΡ με 91/100 και στην Γ’ κατηγορία ο Άθως Σταυρινού της ΣΕΛ με 86/100, ενώ στην Δ’ κατηγορία την πρώτη θέση πήρε ο Ανδρέας Ττίγκος της ΣΚΟΚΕΡ με 94/100. Ο Κωστάκης Κωνσταντίνου του ΣΚΟΛΑΡ ήταν ο νικητής στους σίνιορς με 91/100 και ο Ευάγγελος Καραβόλιας της ΣΚΟΛΕΥ ο νικητής στους βετεράνους με 82/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων Κόμπακ σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας 279/300

(Πέτρος Ιωάννου, Κύπρος Κυπριανού, Ηλίας Ηλία)

  1. Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού 277/300

(Ντίνος Κωνσταντίνου, Άγγελος Αβραάμ, Λεύκιος Μιλτιάδους)

  1. Σκοπευτικός Όμιλος Λάρνακας 271/300

(Κωνσταντ. Αριστοφάνους, Ηλίας Σταμπόλης, Λάκης Καγιάς)

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 96/100
  2. Κωνσταντ. Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΥ 95/100
  3. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 95/100
  4. Κωνσταντ. Αριστοφάνους ΣΚΟΛΑΡ 94/100
  5. Βασίλης Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 93/100
  6. Λεύκιος Μιλτιάδους ΣΚΟΛΕΜ 93/100

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Γιώργος Σταυρινού ΣΚΟΛΑΡ 91/100
  2. Μιλτιάδης Καραολής ΣΚΟΛΕΜ 91/100
  3. Κυριάκος Σωτηρίου ΣΚΟΛΑΡ 90/100
  4. Στέλιος Λαυρεντίου ΣΚΟΛΕΜ 88/100
  5. Μάριος Εφέ ΣΚΟΛΕΥ 88/100
  6. Λουκάς Χάματσος ΣΚΟΑΜ 87/100

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Άθως Σταυρινού ΣΕΛ 86/100
  2. Λένος Κυριάκου ΣΚΟΠΑΦ 84/100
  3. Γιώργος Χαραλάμπους ΣΚΟΠΑΦ 84/100
  4. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 82/100
  5. Αντώνης Παπαδημήτρης ΣΚΟΠΑΦ 82/100
  6. Γιάννης Χρίστου ΣΚΟΛΕΜ 82/100

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ανδρέας Ττίγκος ΣΚΟΚΕΡ 94/100
  2. Ιάσονας Τζιοβάνης ΣΚΟΕΠΑ 94/100
  3. Πάμπος Χατζημιχαήλ ΣΚΟΑΜ 92/100

ΣΙΝΙΟΡΣ

  1. Κωστάκης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 91/100
  2. Λουκάς Χάματσος ΣΚΟΑΜ 87/100
  3. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 86/100

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 82/100
  2. Δημήτρης Λόρδος ΣΚΟΑΜ 80/100
  3. Νίκος Πετρίδης ΣΚΟΛΕΥ 71/100

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

  1. Η νικήτρια ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, με τους Πέτρο Ιωάννου, Κύπρο Κυπριανού και Ηλία Ηλία, μετά τη βράβευσή της μαζί με τον εκπρόσωπο της χορηγού εταιρίας Λουκά Χάματσο  
  2. Ο νικητής των αγώνων Πέτρος Ιωάννου
  3. Οι τρεις πρώτοι νικητές, Πέτρος Ιωάννου (κέντρο), Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου (δεξιά) και Χάρης Χριστοδουλίδης
  4. Οι νικητές της Α’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΚ και τον εκπρόσωπο των αθλοθετών
  5. Οι νικητές της Β’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΚ και τον εκπρόσωπο των αθλοθετών
  6. Οι νικητές των βετεράνων μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της Επιτροπής Φιτάσκ της ΣΚΟΚ Λουκά Χάματσο