ΣΚ.Ο. Λευκωσίας και Στέφανος Νικολαΐδης κέρδισαν τους Διασωματειακούς Αγώνες!

Νέο παγκύπριο ρεκόρ τελικού στο σκητ νεανίδων από τη Σωτηρία Ανδρέου με 38/60 και ισοφάριση του παγκυπρίου ρεκόρ στο σκην γυναικών από την Άντρη Ελευθερίου με 74/75!

Οι αγώνες ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του τέως διεθνή σκοπευτή και αξιωματούχου της ΣΚΟΛΕΜ και της ΣΚΟΚ αείμνηστου Περικλή Τάνου

Η ομάδα σκητ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και οι διεθνείς σκοπευτές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Στέφανος Νικολαΐδης και Άντρη Ελευθερίου ήταν οι μεγάλοι νικητές των Παγκύπριων Διασωματειακών αγώνων σκητ, που έγιναν στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού το περασμένο Σαββατοκύριακο 23 και 24 Σεπτεμβρίου. Οι αγώνες με τους οποίους ολοκληρώθηκε το φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο αγώνισμα του σκητ, ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του τέως διεθνή  σκοπευτή και αθλητικού παράγοντα, αείμνηστου Περικλή Τάνου και η οικογένεια του τιμώμενου απένειμε στο νικητή του σκητ τιμητική πλακέτα.

Στον αγώνα είχαμε και ένα νέο παγκύπριο ρεκόρ τελικού στο σκητ νεανίδων, από την αθλήτρια της ΣΚΟΕΠΑ Σωτηρία Ανδρέου, η οποία με 38/60 πλασαρίστηκε στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης των γυναικών (ήταν η νικήτρια στις νεάνιδες), ενώ η νικήτρια του αγώνα Άντρη Ελευθερίου, πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 74/75 που αποτελεί ισοφάριση του παγκυπρίου ρεκόρ στο σκητ γυναικών και ολοκλήρωσε με 51/60 στον τελικό.

Στην ομαδική κατάταξη, με την πρωταθλήτρια ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπευτές Νικόλας Βασιλείου, Σωτήρης Αντωνίου και Μενέλαος Μιχαηλίδης, οι οποίοι συγκέντρωσαν 349/375, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η ομάδα της ΣΚΟΕΠΑ με 348/375 και στην τρίτη η ομάδα του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας με 340/375.

Στην ατομική κατάταξη, επικεφαλής στον τελικό πέρασε ο Γιώργος Καζάκος της ΣΚΟΕΠΑ με 120/125 και ακολούθησαν με 119/125 οι Ανδρέας Χάσικος (ΣΚΟΛΑΡ) και Τάσος Χαπέσιης (ΣΚΟΛΕΥ), ενώ στην τέταρτη και πέμπτη θέση πέρασαν οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Σωτήρης Αντωνίου (118/125) και Νικόλας Βασιλείου (117/125). Για τη συμπλήρωση της εξάδας του τελικού, χρειάστηκε αγώνας «ξαφνικού θανάτου» μεταξύ του Στέφανου Νικολαΐδη της ΣΚΟΛΕΜ και του Χριστόδουλου Κόκκινου της ΣΚΟΕΠΑ που ισοβάθμησαν με 116/125. Τελικά επικράτησε ο Στέφανος, που έμελλε να κερδίσει και τον αγώνα με 56/60, έναντι 54/60 του Ανδρέα Χάσικου που περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο. Τρίτος τερμάτισε ο νεαρός Νικόλας Βασιλείου που πέτυχε 44/50. Ο Νικόλας ήταν και ο νικητής στην Α’ κατηγορία των εφήβων με 117/125, ενώ στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας κέρδισε ο Χαράλαμπος Μενελάου του ΣΚΟΠΑΦ με 112/125 και στους έφηβους της Β’ κατηγορίας ο Εμμανουήλ Παπαδόπουλος του ΣΚΟΛΑΡ με 106/125. Τέλος στην κατηγορία των παίδων, σε άλλο ένα αγώνα πρώτευσε ο Σωτήρης Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ με 105/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων σκητ σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: