7 ΦΙΝΑΛΙΣΤ
7 ΦΙΝΑΛΙΣΤ
  • Οι αγώνες για άλλη μια χρονιά ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του τέως μέλους του δ.σ. της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΛΕΜ και διεθνή σκοπευτή του τραπ, αείμνηστου Περικλή Τάνου

 

Η ομάδα τραπ του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας και ο διεθνής σκοπευτής του ιδίου Ομίλου Αδάμος Σελίπας, ήταν οι νικητές των Διασωματειακών Αγώνων τραπ, με τους οποίους ολοκληρώθηκε το φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ. Τους αγώνες διοργάνωσε η Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού, στο Ολυμπιακό Σκοπευτήριο Λευκωσίας το περασμένο Σαββατοκύριακο 10 και 11 Οκτωβρίου και για άλλη μια χρονιά ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του τέως μέλους του δ.σ. της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΛΕΜ και διεθνή σκοπευτή του τραπ, αείμνηστου Περικλή Τάνου.

 

Ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΕΠΑ Γιάννης Αηλιώτης, ήταν αυτός που πέτυχε το ψηλότερο σκορ στον προκριματικό αγώνα (121/125) και πέρασε επικεφαλής στον ημιτελικό και τον ακολούθησαν οι αθλητές του ΣΚΟΛΑΡ, Αδάμος Σελίπας (119/125), Λεόντιος Λεοντίου (117/125), Άγγελος Χρυσάνθου (116/125) και Βλαντισλάβ Καζατάεβ (114/125), ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο Τουρκοκύπριος αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ Κεμάλ Γκιουρσέλ με 114/125. Στη δοκιμασία με τις 15 «μονοντουφεκιές» του ημιτελικού οι Αδάμος Σελίπας και Λεόντιος Λεοντίου, με 13/15 κατάφεραν να μετατρέψουν το μεγάλο τελικό σε «Λαρνακιώτικο εμφύλιο», ενώ στο μικρό τελικό, με 12/15, αγωνίστηκαν ο Γιάννης Αηλιώτης με τον έφηβο Άγγελο Χρυάνθου για να κερδίσει τελικά ο πιο έμπειρος Αηλιώτης με 13/15, έναντι 12/15 του νεαρού. Με τα ίδια σκορ (13/15 έναντι 12/15) ο Αδάμος Σελίπας κέρδισε τον Λεόντιο Λεοντίου στον τελικό και εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο και τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

 

Ο νεαρός Άγγελος Χρυσάνθου, με το 116/125 που πέτυχε στον προκριματικό, εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην Α’ κατηγορία των εφήβων, ενώ στη Β’ κατηγορία κέρδισε ο Νιχάτ Ακτερζί της ΣΚΟΑΜ με 113/125, στους έφηβους της Β’ κατηγορίας ο Ευτύχιος Σωτηρίου του ΣΚΟΛΑΡ με 98/125 και στους βετεράνους ο Αγαθόπουλος Πασχάλη της ΣΚΟΛΕΥ με 107/125. Στο νικητή Αδάμο Σελίπα, η οικογένεια του τιμώμενου Περικλή Τάνου απένειμε τιμητική πλακέτα.

 

Στην ομαδική κατάταξη, πρώτευσε η ομάδα του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας με 345/375, ενώ δεύτερη κατετάγη η ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας με 332/375 και τρίτη η ομάδα της ΣΚΟΕΠΑ με 320/375. Με τη νικήτρια ομάδα του ΣΚΟΛΑΡ, αγωνίστηκαν οι αθλητές Αδάμος Σελίπας, Λεόντιος Λεοντίου και Χριστόδουλος Χριστοδουλίδης

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Διασωματειακών Αγώνων τραπ σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

 

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Αδάμος Σελίπας ΣΚΟΛΑΡ (119/125) 13+13
  2. Λεόντιος Λεοντίου ΣΚΟΛΑΡ (117/125) 13+12
  3. Γιάννης Αηλιώτης ΣΚΟΕΠΑ (121/125) 12+13
  4. Άγγελος Χρυσάνθου ΣΚΟΛΑΡ (116/125) 12+12
  5. Βλαντισλάβ Καζατάεβ ΣΚΟΛΑΡ (114/125) 12
  6. Κεμάλ Γκιουρσέλ ΣΚΟΛΕΥ (114/125) 10

 

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ

  1. Άγγελος Χρυσάνθου ΣΚΟΛΑΡ 116/125
  2. Πέτρος Αναστασίου ΣΚΟΛΑΡ        110/125

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Νιχάτ Ακτερζί ΣΚΟΑΜ 113/125
  2. Αντώνης Φετάς ΣΚΟΠΑΦ 110/125
  3. Χριστόδ. Χριστοδουλίδης ΣΚΟΛΑΡ 109/125

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ

  1. Ευτύχιος Σωτηρίου ΣΚΟΛΑΡ 98/100
  2. Μιχάλης Ηλία ΣΚΟΕΠΑ 93/100
  3. Ανδρέας Ιερωνυμίδης ΣΚΟΛΑΡ 85/100

 

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Αγαθόπουλος Πασχάλη ΣΚΟΛΕΥ 107/125
  2. Εμίρ Εμιρζάτε ΣΚΟΑΜ 104/125
  3. Θεόδωρος Παναγή ΣΚΟΑΜ 100/125

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

 

  1. Οι νικητές του σκητ και του τραπ, μετά την απονομή της τιμητικής πλακέτας της οικογένειας Περικλή Τάνου

 

  1. Η νικήτρια ομάδα του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας, μετά τη βράβευσή της μαζί με τον γ. γραμματέα της ΣΚΟΚ και τον πρόεδρο της ΣΚΟΛΕΜ

 

  1. & 3Α. Ο νικητής Αδάμος Σελίπας

 

  1. Οι «μονομάχοι» του τελικού Λεόντιος Λεοντίου και Αδάμος Σελίπας

 

  1. Οι νικητές στη Β’ κατηγορία

 

  1. Οι νικητές στην κατηγορία των εφήβων

 

  1. Οι νικητές στη γενική κατάταξη, μετά τη βράβευσή τους

 

 

SONY DSC SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC