22 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Συνεχεία στην δράση της β’ κατηγορίας ανδρών

Πραγματοποιήθηκε η τρίτη αγωνιστική των δύο ομίλων στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας. Για τον πρώτο όμιλο νίκες πέτυχαν οι ΑΕΛ, MJ Basket Plus και Αχιλλέας Αγρού κόντρα στους Αστέρα Μέσα Γειτονιάς, Αργοναύτες Ερήμης και Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου αντίστοιχα. Ο ΑΠΟΠ είχε ρεπό αυτή την αγωνιστική. Όσον αφορά τον δεύτερο όμιλο, με νίκες προχώρησαν οι Όλυμπος Αγλαντζιάς και Αχιλλέας Καϊμακλίου κόντρα στους Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς και Ζήνωνα αντίστοιχα, ενώ την νίκη χωρίς αγώνα πήρε η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ απέναντι στον Ονήσιλλο Σωτήρας που αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

A’ ΟΜΙΛΟΣ

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς – ΑΕΛ 35-81

Εντυπωσιακή ήταν η ΑΕΛ στην 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας στον Α’ όμιλο, που νίκησε εκτός έδρας τον Αστέρα Μέσα Γειτονιάς με 81-35. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν εξαιρετικοί από τα πρώτα στάδια του αγώνα, και δεν άφησαν περιθώριο στον Αστέρα να αντιδράσει. Άλλωστε το σκορ δείχνει την ανωτερότητα που είχαν οι φιλοξενούμενοι στο παιχνίδι, που πέτυχαν το δύο στα δύο, αφού την 1η αγωνιστική η ομάδα είχε ρεπό.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Σ. Λαμάρης)

Άμπον, Βούτρος 12 (2), Αλεξάνδρου 8 (2), Αθανασίου 9 (1), Αχιλλέως 1, Αντωνίου, Νεοκλέους 2, Καπούτσης, Τσαγγάρης 3 (1).

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)

Λουκά, Πότσης, Πιερίδης 13 (2), Μάρκου 4, Καμπούρης 12, Μαυρομμάτης 23, Δανιήλ 3, Λεωνίδας 22 (4), Καρασαμάνης 4.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-22, 15- 39, 26-64, 35-81

MJ Basket Plus – Αργοναύτες Ερήμης 69-53

Μετά από ένα αρκετά δυνατό παιχνίδι η MJ Basket Plus επικράτησε μέσα στην έδρα της των Αργοναυτών Ερήμης με 69-53. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, που κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά οκτώ πόντων από τους Αργοναύτες, με το σκορ να είναι στο 31-23 μετά το τέλος της δεύτερης περιόδου.  Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και μείωσαν την διαφορά τους στην τρίτη περίοδο, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η MJ Basket Plus ήταν πιο συγκεντρωμένη και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στο σκορ και να πάρει στο τέλος την μεγάλη νίκη.

MJ Basket Plus (Μ. Τζόουνς)

Χατζηαβραάμ, Παναγιώτου 6, Χρυσοβαλάντης 6, Αβραάμ, Χρυσοχός 14 (2), Κωνσταντίνου 8 (2), Προκοπίου, Μάρκου 5 (1), Θεοφάνους 15 (1), Φοινικαρίδης 10, Στεφάνου 3, Χαραλάμπους 2.

Αργοναύτες Ερήμης (Π. Κωνσταντίνου)

Α. Χατζημήτσος, Σοφοκλέους, Κολτσίδας, Σωκράτους 4, Γεωργίου 5, Παπαχαραλάμπους 17 (2), Λιασίδης, Χατζημήτσος 15 (3), Μιχαήλ, Πολυκάρπου 12 (2).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-9, 31-23, 45-39, 69-53

Αχιλλέας Αγρού – Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου 64-41

Εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Αχιλλέας Αγρού νικώντας την Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου με 64-41. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήραν την νίκη. Από την αρχή ο Αχιλλέας δημιούργησε κάποια διαφορά στο σκορ, η οποία με την πάροδο του χρόνου αυξανόταν με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο τελικό 64-41.

Αχιλλέας Αγρού (Τ. Φωτίου)

Παπασταύρου 18, Α. Χατζηπετρής, Ιωαννίδης 3, Κυριάκου 11 (2), Αγγόνας 5, Ι. Χατζηπετρής 3, Ξενοφώντος 4, Τσαγγαρίδης 9, Γρηγορίου 11 (1).

Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου (Γ. Παπαρές)

Στυλλάς 8, Σωτηρίου 2, Χριστοδουλίδης 4, Ξενοφώντος 3, Ρήγας 4, Μανάσης 6, Χαμπή 3 (1), Αχιλλίδης 1, Δαμιανού 7, Φτατζής, Δημητρίου, Αλεξάνδρου 3.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-9, 38-20, 52-28, 64-41

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Ζήνωνας – Αχιλλέας Καϊμακλίου 31-59

Το τρία στα τρία πέτυχε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου που νίκησε μέσα στην Λάρνακα τον Ζήνωνα με 59-31. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση δημιούργησαν από την πρώτη περίοδο διαφορά 18 πόντων, με το σκορ να είναι στο 23-5 υπέρ τους. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και αυξήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τον Αχιλλέα να επικρατεί εν τέλει με 59-31.

Ζήνωνας (Ι. Στάνκοβιτς)

Μάρκου, Γεωργίου 8 (1), Αβρααμίδης 8, Ανδρέου 2, Ιωάννου 2, Ζιαπέρ, Φάνου 2, Λάζου 2, Γεωργίου, Κουτούσιης 3 (1), Πετκόβ, Αντωνίου 4.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Τ. Τεουλίδης)

Κωνσταντινίδης 7 (1), Κυριάκου, Λάμπρου, Ανδρέου 6 (1), Πάντζιαρος 9 (1), Ιωάννου 13, Λεμέσιος 5 (1), Τσοχαταρίδης 2, Κουλεντής, Σοφοκλέους 16, Αθανασίου 1.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-23, 11- 35, 19-48, 31-59

Όλυμπος Αγλαντζιάς – Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς 84-48

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο Όλυμπος Αγλαντζιάς επικράτησε μέσα στην έδρα του της Ένωσης Κοκκινοτριμιθιάς με 84-48. Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φαινόταν πως οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν το πάνω χέρι μέσα στο παρκέ, αφού από νωρίς δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Στο τέλος της ημέρας ο Όλυμπος πανηγύρισε την νίκη με 84-48.

Όλυμπος Αγλαντζιάς (Ε. Αντρέου)

Χειμώνας 9 (3), Αντρέου 7 (1), Παπαλουκάς 10 (1), Πίτσιλλος 10, Κακουλλής 4, Θουκιδίδη, Αβααμίδης 4, Σολωμού 4, Απουρονάν 11, Χατζηκώστας 11 (3), Παναγιώτου 14 (2).

Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς (Μ. Τσαγγαρίδης)

Αδάμου, Πηλαβάς 8 (1), Ζάκου 7, Θεοδόση 9, Τσαγγαρίδης 15, Χρίστου 5 (1), Ψυλλούρας, Φυσεντίοδης 4.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-6, 43-15, 61-26, 84-48

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ – Ονήσιλλος Σωτήρας 20-0

Λόγω αποχώρησης του Ονήσιλλου από το πρωτάθλημα, ο αγώνας κατοχυρώθηκε υπέρ της ΕΝΑΔ με 20-0.