18 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει επαναληπτικών ΟΠΑΠ αντρών στο χάντμπολ

Σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει επαναληπτικών απέκτησαν το απόγευμα του Σαββάτου οι ομάδες του Ευρωπαίκού Πανεπιστημίου Κύπρου και του Παρνασσού Στροβόλου. Στους πρώτους αγώνες της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου ΟΠΑΠ αντρών στο χάντμπολ το μεν Ευρωπαϊκό νίκησε εκτός έδρας τον Μαυρομάτη Αγίου Παύλου με 49-19, ενώ επίσης εκτός έδρας ο Παρνασσός Στροβόλου νίκησε τον Α.Ο. Αραδίππου με 27-18.

Μαυρομάτης – Ευρωπαϊκό 19-49

Σε ρυθμό … ρελαντί η νίκη του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου στον πρώτο εκτός έδρας προημιτελικό σε βάρος του Μαυρομάτη Αγίου Παύλου, μια νίκη που με την έκταση στο τελικό σκορ (49-19) επιτρέπει στην ομάδα του πανεπιστημίου να θεωρεί  εαυτό  στην επόμενη φάση του θεσμού, δεδομένου ότι και ο επαναληπτικός θα γίνει στην έδρα της.

Αν και με πολλούς νεαρούς παίκτες στο ρόστερ του το Ευρωπαϊκό δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να επιβάλει από το ξεκίνημα το ρυθμό του κι έχοντας τον απόλυτο έλεγχο να προηγηθεί στο ημίχρονο με 8-25. Μετά από αυτή την εξέλιξη το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε .. τυπική διαδικασία, με το Ευρωπαίκό να κλείνει τη διαφορά στο +30 (19-49).

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Ε. Κώστα 8, Γ. Ανδρέου 7, Μ. Τριμιθιώτης 6 και Χρ. Αργυρού 5, ενώ από τον Μαυρομάτη ξεχώρισαν οι Γ. Χατζηκαλλή 6, Μ. Κακουρή 3, Γ. Ιωάννου 3 και Α. Σοφοκλέους 3.

Α.Ο. Αραδίππου – Παρνασσός  18-27

Μόνο στα πρώτα 10΄ της αναμέτρησης (3-1) η Αραδίππου κατάφερε να αιφνιδιάσει και να δημιουργήσει πονοκέφαλο στους παίκτες του  Παρνασσού. Η ομάδα του Στροβόλου ωστόσο, αφού ρόλαρε και βρήκε το ρυθμό της κατάφερε να επιβληθεί και να ανατρέψει από το πρώτο ημίχρονο τα σε βάρος της δεδομένα (8-15). Στην επανάληψη, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο παιγνίδι ο Παρνασσός πήρε τελικά τη νίκη με 27-18 επιβεβαιώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τα υπέρ του προγνωστικά και  δύσκολα θα χάσει την πρόκριση για τα ημιτελικά, αφού πλέον διατηρεί ένα πολύ σοβαρό προβάδισμα ενόψει επαναληπτικού ο οποίος μάλιστα θα γίνει στην έδρα του.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Ι. Ιωαννίδης 5, Χρ. Χατζηεφραίμ 4, Κ. Μακρής 4, Λ. Αλεξάνδρου 3 και Π. Ιωάννου 3, ενώ από την Αραδίππου καλύτεροι οι Κ. Χαραλάμπους 10 και Ι. Χούτρης 3.