Σήκωσε την κούπα του πρωταθλητή ο Green Air Παφιακός μετά από δώδεκα χρονιά.(Photos)

Σείστηκε για τα καλά η κατάμεστη Σάλα «Αφροδίτη» από τους έντονους πανηγυρισμούς του Green Air Παφιακός για την κατάκτηση του πρωταθλήματος 2017-18.

Μαραθώνια βραδιά κατέληξε να είναι ο συγκλονιστικός αγώνας μεταξύ της Παφιακή ομάδα και της ισάξιας Ομόνοια, αφού διήρκησε δυόμισι ατελείωτες ώρες με τιτάνια μάχη στην αίθουσα «Αφροδίτη» καταλήγοντας στο τελικό σκορ με 3-2 σετ.

Περισσότερο Φωτογραφικό υλικό στην σελίδα μας στο Facebook

Οι «γαλανόλευκοι» συναντήθηκαν ξανά με την ιστορία, γράφοντας με χρυσά γράμματα το  τέταρτο πρωτάθλημα που κατακτούν και ταυτόχρονα να διαδέχονται μετά από μια τριετία την Ομόνοια στο θρόνο της κορυφή του κυπριακού βόλεϊ. Οι Παφίτες κέρδισαν τη σειρά των τελικών με 4-1 νίκες.

Ο τρίτος τελικός είχε εκπληκτικό ρυθμό και όλοι είδαν ένα; Γεμάτο παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ και πολύ σασπένς.

Καλύτερα πατούσε η Ομόνοια στην έναρξη του αγώνα  με τον Σιντιμπέ, αλλά και τον Φιλάρντι να οδηγούν την Ομόνοια και να προηγούνται οι «πράσινοι» 02-04. Ο Green  Air Παφιακός ισοφάρισε 05-05, αλλά η Ομόνοια πίεσε στο σέρβις και με Αλεξίου προηγήθηκε 05-08. Η Ομόνοια εκμεταλλεύτηκε τα πέντε συνεχή λάθη και με τον  Σιντιμπέ να στέκεται στο σέρβις έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του 05-10.

Οι Παφίτες ισορρόπησαν και κατόρθωσαν να μειώσουν σε 14-15 στα μέσα του πρώτου σετ. Ο Σιντιμπέ οδήγησε την ομάδα του στο 15-18, αλλά ο Green Air Παφιακός μείωσε σε 17-18. Η Ομόνοια ήταν καλύτερη και με Φιλάρντι, Προδρόμου που προηγήθηκε με 18-22. Οι «γαλανόλευκοι» επανήλθαν μείωσαν σε 21-22, αλλά η Ομόνοια ξέφυγε ξανά με  22-24, αλλά ο Σιντιμπέ τέλειωσε το σετ για την Ομόνοια σε 29 λεπτά και πήρε το προβάδισμα.

Αλλαγμένοι οι «γαλανόλευκοι»

Αλλαγμένος μπήκε στο δεύτερο σετ ο Green  Air Παφιακός και  στα πρώτα στάδια με ανεβασμένο τον Ντίας προηγήθηκε 07-02. Ένα ξέσπασμα των «πρασίνων» τους έφερε με μπλοκ του Προδρόμου στο -2  10-12.. Οι Παφίτες έλεγχαν τον ρυθμό και κατάφεραν με τον Ασπιώτη και  μπλοκ του Ευσταθίου  να προηγηθούν 12-17. Οι γηπεδούχοι αύξησαν σε 20-13 δείχνοντας ότι ήταν κοντά στο σετ ,ενώ το αποτυχημένο σέρβις του Σιντιμπέ και το μπλοκ του Παπαδόπουλου έφεραν το σκορ στο 23-16 για να τελειώσει το δεύτερο σετ 25-18 σε 29 λεπτά και τον Green Αir Παφιακό να ισοφαρίζει σε 1-1.

Παίζοντας με την υπέρ του ψυχολογία, αλλά και τη θερμή συμπαράσταση του κόσμου του ο Grren Αir  Παφιακός μπήκε ξανά εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 09-05. Οι παίκτες του Κ. Καμπερίδη με τον Χρ. Παπαδόπουλο αντέδρασαν σωστά και κρατούσαν 08-12. Ο Γάλλος σταρ της Ομόνοιας Μ. Σιντιμπέ βρήκε τις λύσεις και μείωσε για τους «πράσινους« 14-15 δίνοντας άλλη διάσταση στο σετ. Ο Green AirΠαφιακός επανήλθε και με τους Τοντόροβιτς και Ευσταθίου αύξησαν σε 20-15.

Το σερί των Παφιτών συνεχίστηκε, αφού δυο αποτυχημένες επιθέσεις του Σιντιμπέ και ο Ντίας έδωσε αέρα επτά πόντων στους «γαλανόλευκους» 24-16. Ο Εβάντρο  Ντίας έδωσε τη λύση που χρειαζόταν ο Green Air Παφιακός και  έδωσε στην ομάδα του το σετ με 25-18  που έφερε την ολική ανατροπή 2-1 σετ.

Πάθος και «τριφύλλι»

Με πολύ πάθος μπήκαν οι δυο ομάδες στο τέταρτο σετ με συνέπεια να συμβαδίζουν 06-06 και 07-08 αστο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ.; Ένα μικρό σερί της Ομόνοιας με αιχμή τον Φιολάρντι  της έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων 08-12.

Ο Green Air  Παφιακός συνέχισε τα λάθη δίνοντας προβάδισμα πέντε πόντων  έξι πόντων στην Ομόνοια 08-14. Ήτα φανερό ότι η ποιότητα του Σωτήρη Πετρακκίδη που μπήκε στον αγώνα< βοήθησε το «τριφύλλι». Ο Green Air  Παφιακός ανέτρεψε τα δεδομένα αφού προηγήθηκε 20-19, αλλά η Ομόνοια επανήλθε και με σωστές επιλογές πήρε το σετ με 22-25 και ισοφάρισε τον τελικό σε 2-2 σετ.

Εντυπωσιακό το τάι – μπρέικ με τους γηπεδούχους έχοντας τον αρχηγό Άνθιμο Οικονομίδη στο σέρβις να προηγούνται 02-00, αλλά η Ομόνοια με τον Αλεξίου και άσο του Σιντιμέ προηγήθηκαν  05-07. Μια άμυνα του αρχηγού Οικονομίδου έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Πάφου να ισοφαρίσει 07-07. Δυο «πράσινα» λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον Green  Air Παφιακό να προηγηθεί 10-08 με πέρασμα του Ανθ. Οικονομίδη. Το τάι – μπρέικ πήρε φωτιά όταν η Ομόνοια ισοφάρισε 12-12. Ωστόσο, μια αποτυχημένη επιθετική ενέργεια του Σιντιμπέ και το πάθος των παικτών του Κ. Καμπερίδη έδωσε τους «χρυσούς» πόντους , τη νίκη με 3-2 και τον τίτλο στον Green Air  Παφιακό.

GRREN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Ντίας, Παπαδοπουλος, Ασπιώτης,  Τοντόροβιτς, Ευσταθίου, Οικονομίδης. – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Πλατρίτης, Κωνσταντινίδης.

OMONOIA(Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ):Αλεξίου, Μπάγκρεϊ, Φιλάρντι,Προδρόμου, Σιντιμπέ, Αδάμου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σαββίδης, Σ. Πετρακκίδης