Συγκλονιστικό φινάλε και πρωτάθλημα στην ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ Λεμεσού ήταν η νικήτρια στον πέμπτο και τελευταίο τελικό του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, κόντρα στον Κεραυνό, σε παιχνίδι που έγινε στο “Κώστας Παπαέλληνας” με τελικό σκορ 49-42, κατακτώντας έτσι το 15ο πρωτάθλημα, και 11ο συνεχόμενο, στην ιστορία της! Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και ιδιαίτερα δραματικός στο τέλος, αφού ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με επτά πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΛ ισοφάρισε με τρίποντο έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος και στην παράταση η ομάδα της Λεμεσού ήταν ανώτερη και κατάκτησε τον τίτλο. Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, η ΑΕΛ πέτυχε το ντάμπλ, αφού είχε κατακτήσει και το Κύπελλο, κόντρα στον Κεραυνό. Κορυφαία του αγώνα η Άνα Πότσεκ με 18 πόντους.

Μετά από δύο λεπτά και κάτι στο γήπεδο, η ΑΕΛ είχε πάρει προβάδισμα με 4-1. Ο Κεραυνός πίεσε και κατάφερε να πετύχει την ανατροπή του σκορ στο 3:40, όταν μετά από τρίποντο της Χατζηχάννα πήρε προβάδισμα με 6-5. Στην συνέχεια οι Βεζελόφσκι και Θεολόγου σημείωσαν τέσσερις ακόμα πόντους για τον Κεραυνό, φέρνοντας το σκορ στο 10-5 υπέρ των γηπεδούχων. Πριν το φινάλε της περιόδου η ΑΕΛ σημείωσε τρεις ακόμα πόντους με τις Όρλοβιτς και Λάρκου, μειώνοντας έτσι σε 12-9.

Πιο καλά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός που λίγο μετά την συμπλήρωση ενός λεπτού πέτυχε τέσσερις πόντους με τις Παβίσεβιτς και Αθανασίου, φέρνοντας την διαφορά στους επτά πόντους (16-9). Στην συνέχεια η ομάδα της Κάλιας Παπαδοπούλου ανέβασε στροφές και σημείωσε εννέα σερί πόντους (τέσσερις η Πότσεκ, τρεις η Κάμπελ, δύο η Παπαδοπούλου) και πήρε προβάδισμα με 18-16, μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Κεραυνός ισοφάρισε με δίποντο της Θεολόγου στην συνέχεια, ενώ οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο ακόμα πόντους (Παβίσεβιτς για Κεραυνό και Πότσεκ για ΑΕΛ) με το σκορ να οδηγείται στο 20-20. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 24-23.

Αρκετά καλά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ, με την Όρλοβιτς να σημειώνει τέσσερις πόντους στο πρώτο δίλεπτο και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα της Λεμεσού με 27-24. Το συγκρότημα του Χρίστου Στυλιανίδη απάντησε σημειώνοντας έξι σερί πόντους (Παβίσεβιτς, Αθανασίου και Θεολόγου), παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 30-27. Οι “γαλαζοκίτρινες” μείωσαν σε 30-29, έπειτα από δύο ελεύθερες βολές της Μενελάου, με τον Κεραυνό να σημειώνει δύο ακόμα πόντους με την Θεολόγου πριν το τέλος, φέρνοντας το σκορ στο 32-29.

Από ένα πόντο σημείωσαν οι δύο ομάδες με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου (Θεολόγου για Κεραυνό, Πότσεκ για ΑΕΛ) με το σκορ να οδηγείται στο 33-30. Έπειτα, η Παβίσεβιτς με ατομική ενέργεια σημείωσε δίποντο και έφερε την διαφορά στους πέντε (35-30), με την Πότσεκ να σημειώνει μία ακόμα ελεύθερη βολή και να μειώνει σε 35-31. Τρία λεπτά και πενήντα πριν το φινάλε, η Πιτσιλλίδου με τρίποντο έφερε το σκορ στο 38-31, δίνοντας προβάδισμα επτά πόντων στον Κεραυνό. Η ΑΕΛ όμως απάντησε και μπήκε στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, σημειώνοντας έξι σερί πόντους (δύο η Όρλοβιτς, τρίποντο η Λάρκου, ένα η Κάμπελ) μειώνοντας έτσι την διαφορά στον ένα πόντο (38-37) ένα λεπτό και δεκαεννέα δεύτερα πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η Βεζελόφσκι έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Κεραυνό στο 39:29 του αγώνα, με την ΑΕΛ να ισοφαρίζει έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού σε 40-40, με τρίποντο της Πότσεκ, και ο αγώνας οδηγήθηκε σε παράταση!

Ο Κεραυνός ξεκίνησε την παράταση με δίποντο της Πιτσιλλίδου και πήρε προβάδισμα με 42-40, με την ΑΕΛ να σημειώνει τέσσερις πόντους με ελεύθερες βολές (δύο η Πότσεκ, από ένα οι Παπαδοπούλου και Όρλοβιτς) και να φέρνει το προβάδισμα υπέρ της σε 44-42. Το συγκρότημα της Κάλιας Παπαδοπούλου σημείωσε δύο ακόμα πόντους με την Πότσεκ, με το σκορ να οδηγείται στο 46-42, ένα λεπτό και τριανταοκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η Κάλια Παπαδοπούλου με λέι απ ένα λεπτό πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην ΑΕΛ (48-42). Ο Κεραυνός πάλεψε στα τελευταία στάδια του αγώνα, με την ΑΕΛ όμως να φεύγει νικήτρια με τελικό σκορ 49-42.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-9, 24-23, 32-29, 40-40, 42-49 (παράταση)