Αντώνης Ανδρέου και ΣΚ.Ο. Λευκωσίας κέρδισαν τους Διασωματειακούς Αγώνες

Στο φινάλε του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2014 στο σκητ

• Νικήτρια στις γυναίκες η Κωνσταντία Νικολάου και στους έφηβους ο Νίκος Βάκη

• Οι αγώνες ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του Περικλή Τάνου

Με τους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες, έπεσε η αυλαία του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2014, στο αγώνισμα του σκητ. Οι αγώνες έγιναν στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού, το Σαββατοκύριακο 27 και 28 Σεπτεμβρίου και ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του τέως προέδρου της ΣΚΟΛΕΜ, μέλους του δ.σ. της ΣΚΟΚ και διεθνούς σκοπευτή, αείμνηστου Περικλή Τάνου. Εκ μέρους της οικογένειας του τιμώμενου, ο γιος του Σόλων Τάνος απένειμε τιμητική πλακέτα στο νικητή του σκητ, που ήταν ο Αντώνης Ανδρέου.

Σαν το παλιό καλό κρασί, ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΕΠΑ πήρε από την αρχή το προβάσδισμα και δεν επέτρεψε σε κανένα να αμφισβητήσει την κυριαρχία του στον αγώνα. Πέρασε επικεφαλής στον ημιτελικό με 120/125, (έξι ολόκληρους δίσκους πάνω από τους αθλητές που ακολουθούσαν), όπου με μια μόνο απώλεια (15/16) εξασφάλισε θέση στο μεγάλο τελικό και πήρε τη νίκη με 14/16. Στην ομαδική κατάταξη, επικράτησε η ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, με τους Κωνσταντίνο Περικλέους, Παναγιώτη Κυπριανού και Μενέλαο Μιχαηλίδη με συνολικό αποτέλεσμα 337/375. Η Κωνσταντία Νικολάου της ΣΚΟΑΜ, ήταν η νικήτρια στο σκητ γυναικών με 67/75, ενώ ο νεαρός Νίκος Βάκη του ΣΚΟΛΑΡ με 113/125 πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία των εφήβων. Ο έφηβος Αλέξανδρος Παναγή του ΣΚΟΛΑΡ πέτυχε 102/125 και εξασφάλισε την πρώτη θέση τόσο στη γενική κατάταξη όσο και στους έφηβους της Β’ κατηγορίας.

Στον ημιτελικό του σκητ, πέρα από το νικητή αγωνίστηκαν επίσης, με 114/125, οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Κωνσταντίνος Περικλέους και Μενέλαος Μιχαηλίδης, καθώς και ο Γιώργος Καζάκος της ΣΚΟΕΠΑ, ενώ η εξάδα συμπληρώθηκε με τους Σέβο Μήλα (ΣΚΟΛΑΡ) και Μιχάλη Κατζιανή (ΣΚΟΑΜ), που πέτυχαν 113/125. Οι Μενέλαος Μιχαηλίδης (14/16) και Σέβος Μήλας (13/16) αγωνίστηκαν στο μικρό τελικό, όπου ο Μήλας με 14/16 έναντι 13/16 του αντιπάλου του εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο. Αντίπαλος του Αντώνη Ανδρέου στο μεγάλο τελικό ήταν ο Γιώργος Καζάκος, ο οποίος περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο με 13/16.