Σερβική κυριαρχία στο 2016 Cyprus Volleyball Τournament

ΣΤΑΔΙΟ ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ 1-3 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π.– ΒΟΙΒΟΝΤΙΝΑ  ΣΕΤ:23-25, 23-25, 25-23, 24-26

Η Βοϊβοντίνα είναι η μεγάλη νικήτρια του πρώτου διεθνούς τουρνουά πετοσφαίρισης που διοργάνωσε η ΚΟΠΕ και ήταν εγκεκριμένο από τη CEV 2016 Cyprus Volleyball Τournament.

Η ομάδα του Νόβισαντ στον τελευταίο αγώνα του τουρνουά κέρδισε τον Ολυμπιακό Π. με 1-3 σετ. Οι Σέρβοι που παρουσίασαν μια νεανική αλλά εξαιρετική ομάδα συγκέντρωσαν στην τελική βαθμολογία 08 βαθμούς και τερμάτισαν στην πρώτη θέση αήττητοι.

Με ενθουσιασμό ξεκίνησε τον αγώνα η Βοϊβοντίνα και αφού εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα λάθη του Ολυμπιακού Π. (δυο επιθέσεις άουτ ο Αγκάμεζ) και προηγήθηκε 04-10. Οι Σέρβοι είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο σετ διατηρώντας τη διαφορά υπέρ τους αφού ο Ολυμπιακός ήταν μέτριος, ενώ  ο Αγκάμεζ ήταν άστοχος.. Έτσι οι παίκτες της ομάδας του Νόβισαντ ήταν στα μέσα του σετ μπροστά με  12-17.
    Η ομάδα του Οσμάνακ συνέχισε να είναι καλύτερη προηγήθηκε με 18-22, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ανέβηκε. Περιόρισε τα λάθη, έβγαλε άμυνες και μείωσε 23-24. Ωστόσο, δεν κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή αφού η Βοϊβοντίνα πήρε το σετ με 23-25.

«Ροντέο» το σετ

Τα λάθη στον κεντρικό άξονα και ουσιαστικά η «τρύπα» που υπήρχε στην άμυνα του Ολυμπιακού Π. έτυχαν πλήρους εκμετάλλευσης από την Βοϊβοντίνα που προηγήθηκε 04-08 στο δεύτερο σετ. Μετά το τάιμ – άουτ και τις παρατηρήσεις του Ιταλού κόουτς των «ερυθρολεύκων» Φλ. Γκουλινέλι η εικόνα του Ολυμπιακού άλλαξε, αφού βελτίωσε την άμυνα ενώ βοήθησε στο επιθετικό κομμάτι ο Κοκκινάκης. Αποτέλεσμα να προηγηθεί με 19-17 με άσσο του Αγκάμεζ.
    Ακολούθησε μάχη αφού η Βοϊβοντίνα χάρις το μοίρασμα του πασαδόρου Ράντοβιτς έβρισκε λύσεις και το σετ μετατράπηκε σε «ροντέο». Ένα λάθος του Κοκκινάκη και ένα κάρφωμα του Ίλιτσιτς  χάρισαν το σετ στη Βοίβοντίνα με 23-25 και την πρωτοπορία στο σκορ με 0-2.

Επέστρεψε ο Ολυμπιακός

Εντυπωσιακά μπήκε στο τρίτο σετ η Βοϊβοντίνα με χτυπήματα από τον κεντρικό άξονα προηγήθηκε με 0-3 και ανάγκασε τον Γκουλινέλι να πάρει αμέσως τάιμ – άουτ.
    Οι οδηγίες του Ιταλού δεν άλλαξαν πολλά, αφού δυο αποτυχημένα σέρβις από τον Αγκάμεζ έδωσαν «αέρα» πέντε πόντων στη Βοϊβοντίνα 03-08.

Το μπλοκ των Σέρβων δούλεψε πολύ καλά με συνέπεια η Βοϊβοντίνα να διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας 11-16. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο 16-17, αλλά για άλλη μια φορά το μπλοκ αποτέλεσε καταλύτη για τους Σέρβους που ξέφυγαν εκ νέου 16-19.

Οι πόντοι του Αγκάμεζ (τον έπαιζαν οι συμπαίκτες του πολύ) ανέτρεψαν τα δεδομένα και έδωσαν προβάδισμα δυο πόντων στον Ολυμπιακό 22-20 για να κερδίσουν τελικά οι Πειραιώτες με 25-23 και να μειώσουν σε 1-2 τον αγώνα.

Για γερά νεύρα

Στο τέταρτο σετ στα αρχικά στάδια υπήρξε ισοδυναμία αφού οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Ολυμπιακός  βρήκε λύσεις επιθετικά από Αγκάμεζ και Κοκκινάκη και προηγήθηκε 11-09. Η άνοδος της Βοϊβοντίνα και οι νέες κακές άμυνες από πλευράς Ολυμπιακού έδωσαν το δικαίωμα στους Σέρβους να γυρίσουν την κατάσταση και να προηγηθούν 15-16. Ο αγώνας όμως συνέχισε να είναι αμφίρροπος με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να ξεφεύγει 21-19.

Το μπλοκ μίλησε και πάλι για τους Σέρβους που ισοφάρισαν 23-23 και ο αγώνας πήρε άγρια ομορφιά. Τελικά, στους έξτρα πόντους η Βοϊβοντίνα κέρδισε με 24-26 και τον αγώνα με 1-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π (Φλ. Γκουλινέλι): Νταφ, Αβερκίου, Φιλίποφ, Κοκκινάκης, Ρουμελιωτάκης, Αγκάμεζ, Γκούζντα – Λίμπερο

BOIBONTINA (Ν. Οσμάνακ):Ίλισιτς,  Πρέμοβιτς, Ράντοβιτς, Σίμιτς, Κουγοιούντινιτς, , Πέριτς, Πέροβιτς – Λίμπερο. Αλλαγές: Τοντόροβιτς,  Στάνκοβιτς.