Στο τραπ γυναικών πρώτευσε η Γεωργία Κωνσταντινίδου, στους έφηβους ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης και στους βετεράνους ο Κεμάλ Γκιουρσέλ, ενώ ο Νεόφυτος Νικολάου πήρε την πρώτη θέση στο παραολυμπιακό τραπ

 Ένας Ρώσος, ο Βλαντισλάβ Καζαντάεβ, μέλος του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας, ήταν ο μεγάλος νικητής στον τρίτο αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, που ήταν για το «Κύπελλο Πάφου» κι έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας το περασμένο Σαββατοκύριακο 21 και 22 Απριλίου. Ο νικητής πέρασε στον τελικό με 116 επιτυχίες στους 125 δίσκους του προκριματικού, όσες και ο μετέπειτα αντίπαλος του στη «μάχη» για το χρυσό μετάλλιο Χριστόφορος Κωνσταντινίδης της ΣΚΟΛΕΜ, ενώ επικεφαλής στον προκριματικό ήταν ο Αδάμος Σελίπας του ΣΚΟΛΑΡ με 119/125 (την πρώτη μέρα ολοκλήρωσε τον αγώνα με μια μόνο απώλεια, 74/75!) . Την εξάδα του τελικού συμπλήρωσαν, ο Φειδίας Σαββίδης της ΣΚΟΛΕΜ με 114/125 και οι Τουρκοκύπριοι σκοπευτές Χασάν Εβλεντζελί της ΣΚΟΛΕΥ με 113/125 και Άχμετ Ρατίπ της ΣΚΟΑΜ με 112/125. Στη δοκιμασία του τελικού, όπου οι αθλητές ταλαιπωρήθηκαν αρκετά με την εκτόξευση των δίσκων φλας, πρώτος αποχώρησε ο Χασάν Εβλεντζελί με 17/25 και τον ακολούθησαν ο Αδάμος Σελίπας με 20/30 και ο Άχμετ Ρατίπ με 25/35. Ο Φειδίας Σαββίδης με 34/40 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ για τη διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου, «μονομάχησαν» οι Βλαντισλάβ Καζαντάεβ και Χριστόφορος Κωνσταντινίδης, για να κερδίσει τελικά ο Ρώσος με 45/50 έναντι 42/50 του αντιπάλου του.

Στις άλλες κατηγορίες, η Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ ήταν η νικήτρια στο τραπ γυναικών με 111/125, όπου δεύτερη κατετάγη η Άντη Ιερείδη της ΣΚΟΛΕΜ με 80/125, ενώ στους έφηβους πρώτευσε ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 101/125 και στους βετεράνους ο συναθλητής του Κεμάλ Γκιουρσέλ με 100/125. Ο Αδάμος Σελίπας, με το 119/125 που πέτυχε ήταν και ο νικητής στη Β’ κατηγορία, ενώ στο παραολυμπιακό τραπ κέρδισε ο Νεόφυτος Νικολάου της ΣΚΟΛΕΥ με 103/125.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του τραπ για το «Κύπελλο Πάφου» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Βλαντισλάβ Καζαντάεβ ΣΚΟΛΑΡ (116/125) 45/50
  2. Χριστόφ. Κωνσταντινίδης ΣΚΟΛΕΜ (116/125) 42/50
  3. Φειδίας Σαββίδης ΣΚΟΛΕΜ (114/125) 34/40
  4. Άχμετ Ρατίπ ΣΚΟΑΜ (112/125) 25/35
  5. Αδάμος Σελίπας ΣΚΟΛΑΡ (119/125) 20/30
  6. Χασάν Εβλεντζελί ΣΚΟΛΕΥ (113/125) 17/25

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Αδάμος Σελίπας ΣΚΟΛΑΡ 119/125
  2. Βλαντισλάβ Καζαντάεβ ΣΚΟΛΑΡ 116/125
  3. Παύλος Κουτσόφτας ΣΚΟΛΕΥ 110/125
  4. Νικόλας Κυριάκου ΣΚΟΛΕΜ 107/125
  5. Πάνος Χρίστου ΣΚΟΛΕΜ 105/125
  6. Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης ΣΚΟΛΕΥ 101/125

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Κεμάλ Γκιουρσέλ ΣΚΟΛΕΥ 100/125
  2. Εμίρ Εμιρζάτε ΣΚΟΑΜ                      88/125
  3. Εκρέμ Γκιουνμπέη ΣΚΟΑΜ   84/125

ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΡΑΠ

  1. Νεόφυτος Νικολάου ΣΚΟΛΕΥ 103/125
  2. Ραφαήλ Μαρκουλλή ΣΚΟΛΑΡ   80/125
  3. Νίκος Δημητρίου ΣΚΟΑΜ   58/125