23 C

Ρεσιτάλ … εφήβων!

• Ο έφηβος Νικόλας Βασιλείου κέρδισε τον αγώνα με εξαιρετικές επιδόσεις, ενώ τέσσερις έφηβοι αγωνίστηκαν στον ημιτελικό!

• Σπουδαία εμφάνιση και από τον έφηβο Χριστόδουλο Κόκκινο που αγωνίζεται στη Β’ κατηγορία και εξασφάλισε το αργυρό μετάλλιο

• Στο σκητ γυναικών κέρδισε η νεάνιδα Παναγιώτα Ανδρέου

Φαίνεται ότι το σκητ έχει περάσει για τα καλά στην «εποχή των εφήβων»! Ο νεαρός Νικόλας Βασιλείου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, μετά από τα δυο χάλκινα μετάλλια στους φετινούς Πανευρωπαϊκούς και Παγκόσμιους Αγώνες, πέτυχε και την πρώτη του νίκη στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2015, στον έκτο αγώνα για το Κύπελλο Κερύνειας. Στον ίδιο αγώνα οι τέσσερις αθλητές από τους έξι που αγωνίστηκαν στον ημιτελικό ήταν έφηβοι, όπως έφηβοι ήταν και οι δυο «μονομάχοι» που έφθασαν στον μεγάλο τελικό.

Ο αγώνας για το «Κύπελλο Κερύνειας», έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο, 26 και 27 Σεπτεμβρίου, στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου στα Λατσιά. Μετά την ολοκλήρωση των 125 δίσκων του προκριματικού αγώνα, οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Νικόλας Βασιλείου και Μενέλαος Μιχαηλίδης πέρασαν επικεφαλής στον ημιτελικό με 122/125, και ακολούθησε ο έφηβος σκοπευτής της ΣΚΟΕΠΑ Χριστόδουλος Κόκκινος, που αγωνίζεται στη Β’ κατηγορία με 119/125. Την εξάδα του ημιτελικού συμπλήρωσαν με 118/125 οι έφηβοι σκοπευτές της ΣΚΟΛΕΥ Παναγιώτης Πούλλος και Σωτήρης Αντωνίου και ο Σέβος Μήλας του ΣΚΟΛΑΡ. Από τον ημιτελικό, πέρασε αλώβητος (16/16) ο νεαρός Νικόλας Βασιλείου και εξασφάλισε θέση στο μεγάλο τελικό, ενώ για την άλλη θέση έγινε αγώνας σιουτ – όφ μεταξύ του έφηβου Χριστόδουλου Κόκκινου και του Μενέλαου Μιχαηλίδη, για να κερδίσει τελικά θέση στο μεγάλο τελικό ο νεαρός αθλητής της ΣΚΟΕΠΑ με 4/4 έναντι 3/4 του Μενέλαου. Σιουτ – οφ είχαμε και για τη δεύτερη θέση στον μικρό τελικό, όπου ο έφηβος Παναγιώτης Πούλλος κέρδισε το συναθλητή του στην εθνική ομάδα Σωτήρη Αντωνίου με 4/4 έναντι 3/4.

Στη «μονομαχία» του μικρού τελικού, με σχετική άνεση, ο Μενέλαος Μιχαηλίδης (13/16) εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, αφήνοντας στην τέταρτη θέση τον Παναγιώτη Πούλλο που είχε έξι απώλειες (10/16). Πιο συναρπαστικός ήταν ο μεγάλος  τελικός, όπου ο πιο έμπειρος Νικόλας Βασιλείου με μια μόνο απώλεια (15/16), εξασφάλισε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, ενώ Χριστόδουλος Κόκκινος στην πρώτη του εμφάνιση σε τελικό, περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο με 14/16. Πέρα από τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη, ο νεαρός αθλητής εξασφάλισε και τις πρώτες θέσεις τόσο στην κατάταξη της Β’ κατηγορίας και όσο και στην κατάταξη των εφήβων της Β’ κατηγορίας. Ο νικητής στη γενική κατάταξη Νικόλας Βασιλείου, ήταν και ο νικητής των εφήβων της Α’ κατηγορίας. Στο σκητ γυναικών κέρδισε η νεάνιδα Παναγιώτα Ανδρέου (ΣΚΟΕΠΑ) με 69/75, ενώ δεύτερη ήταν η Κωνσταντία Νικολάου (ΣΚΟΑΜ) με 64/75.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του έκτου αγώνα σκητ για το «Κύπελλο Κερύνειας» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: