Ρεκόρ συμμετοχών αθλητών και ομάδων!

• Πήραν μέρος 122 αθλητές και 17 ομάδες!

• Πρώτη θέση για την ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών, ενώ στην ατομική κατάταξη πρώτευσαν οι κυνηγοί Ηλίας Χαραλάμπους και Χρύσανθος Νεοπτολέμου και οι σκοπευτές Βασίλης Βασιλείου και Θέμης Τσαγγαρίδης

Συνεχώς αυξανόμενο παρουσιάζεται το ενδιαφέρον των κυνηγών και των Κυνηγετικών Συλλόγων της επαρχίας Λευκωσίας, για το Δ’ Επαρχιακό Πρωτάθλημα Σκοποβολής της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας. Οι συμμετοχές στο δεύτερο αγώνα του φετινού πρωταθλήματος έφτασαν τις 122 και οι ομάδες τις 17 (14 ομάδες ανδρών και τρεις εφήβων). Ο δεύτερος αγώνας έγινε την περασμένη Κυριακή 5 Ιουνίου στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου στα Λατσιά και οι αθλητές αγωνίστηκαν σε σύνολο 50 δίσκων σε έξι γήπεδα. Στην ομαδική κατάταξη πρώτευσε η ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών με 169/200. Με την ομάδα αγωνίστηκαν οι αθλητές Μάριος Καραπατάκης, Νεόφυτος Παφίτης, Γιάννος Ιωάννου, Άθως Βοσκαρίδης και Χρίστος Παρασκευαΐδης. Η εφηβική ομάδα του ΠΑΝΣΟΛΕΙΟΥ Ευρύχου, με τους Στέλιο Παναγιώτου, Αγαμέμνονα Αναστασίου, Χρίστο Μαρκίδη, Γιάννη Ιωάννου και Γιάννη Νεοφύτου, συγκέντρωσε 113/200 και πήρε την πρώτη θέση στην ομαδική κατάταξη των εφήβων.

Στην ατομική κατάταξη, στην Α’ κατηγορία των κυνηγών πρώτευσε ο Ηλίας Χαραλάμπους του Κυνηγετικού Συλλόγου «ΠΛΟΥΜΙ» Κοκκινοτριμιθιάς με 47/50, ενώ πρώτος στη Β’ κατηγορία αναδείχθηκε ο Χρύσανθος Νεοπτολέμου του Κυνηγετικού Συλλόγου ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ Καϊμακλίου με 45/50. Ο Βασίλης Βασιλείου της ΣΚΟΛΕΥ πήρε την πρώτη θέση στην Α’ κατηγορία των σκοπευτών με 47/50 και με το ίδιο αποτέλεσμα ο Θέμης Τσαγγαρίδης της ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ κέρδισε στους σκοπευτές της Β’ κατηγορίας. Στους βετεράνους κυνηγούς, με 45/50 πρώτευσε ο Θανάσης Κωνσταντίνου του Κυνηγετικού Συλλόγου ΠΟΛΥΚΑΤΤΟΣ Αγίας Μαρίνας και με 34/50, ο Γιάννος Αλεξάνδρου της ΣΚΟΚΕΡ ήταν ο νικητής στους βετεράνους σκοπευτές. Τέλος στην εφηβική κατηγορία, πρώτευσε ο νεαρός Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης του Κυνηγετικού Συλλόγου ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ Καϊμακλίου με 41/50.