Ραντοβάνοβιτς, Βεότσιτς και Τσβέτκοβιτς ήταν τα αστέρια του 3ου Grand Prix του Ζάγκρεμπ

Μετά από αυτό το πολυάσχολο έτος, η τρίτη διοργάνωσή του Grand Prix του Ζάγκρεμπ ήταν ένας από τους τελευταίους διεθνείς αγώνες το 2021.  Η εκδήλωση διεξήχθη για τις ελίτ γυναίκες και άνδρες πυγμάχους στην Κροατική πρωτεύουσα τις τελευταίες ημέρες.  Η Νίνα Ραντοβάνοβιτς από τη Σερβία και το δίδυμο της Κροατίας, όπως οι Γκαμπριέλ Βεόσιτς και ο Λέων Τσβέτκοβιτς, ήταν τα αστέρια της εκδήλωσης.

Οι επιλεγμένες κατηγορίες βάρους γυναικών ήταν στην  ελαφριά κατηγορια   (52 κιλά) και στα (63 κιλά), ενώ στους άνδρες μπορούσαν να ανταγωνιστούν στο μικρό μεσαίο βάρος (71 κιλά), το μεσαίο βάρος (75 κιλά), το ελαφρύ βαρύ (80 κιλά) και το βαρεους (86 κιλά) στο Ζάγκρεμπ.  Τα χρυσά μετάλλια του Γκραν Πρι έχουν μοιραστεί μεταξύ Κροατίας και Σερβίας.

Οι χρυσοί, οι άργυροι και χάλκινοι Ολυμπιονίκες τους απονεμήθηκαν επίσης χρηματικά βραβεία σε ευρώ μετά την τρίτη ημέρα του διαγωνισμού.  Οι νικητές κάθε κατηγορίας βάρους κέρδισαν 1000 ευρώ, το Κροατικό LOC έδωσε 500 για τους επιλαχόντες και 250 για καθέναν από τους μπρονζέ πυγμάχους.

Η ασφάλεια όλων των συμμετεχόντων, οι συνεχείς ιατρικοί έλεγχοι, η απομάκρυνση από την κοινωνία, οι υγειονομικές προετοιμασίες, οι μάσκες φορώντας και όλοι οι έλεγχοι υγείας ήταν ευθύνη των τοπικών διοργανωτών στην Κροατία να αποφύγουν τυχόν νέες υποθέσεις του Codid-19 κατά τη διάρκεια της νέας έκδοσης του Grand Prix του Ζάγκρεμπ.

Το The Bout της ημέρας

Η Νίνα Ραντοβάνοβιτς από τη Σερβία ήταν νικήτρια στο Ευρωπαϊκό πρωταθλήμα γυναικών πυγμαχίας της EUBC το 2019 στην Ισπανία, όπου απέδειξε τις έντονες επιθέσεις της και την πίεση που ασκεί.  Η Σερβα προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, όπου απέδειξε για άλλη μια φορά ότι είναι η καλύτερη και διακρίθηκε στην κορυφή στο Ζάγκρεμπ ως ένα από τα αστέρια.  Συναντήθηκε με έναν άλλη Ολυμπιονίκη πυγμάχο, την Νικόλαο Τσάτσιτς της Κροατίας, η οποία πέτυχε εκπληκτικά αποτελέσματα ως ταλέντο στην κατηγορία νέων.  Είναι οι καλύτερες γυναίκες πυγμάχοι ολόκληρης της πρώην Γιουγκοσλαβικής περιοχής και ο τελικός τους έδωσε την εντυπωσιακότερη μάχη ολόκληρου του Grand Prix.  Η 20-χρονη Κροατική μεταφέρθηκε στην κατηγορία βάρους 52 κιλών και προσπάθησε να εκμεταλλευθεί τα πλεονεκτήματά της.  Η Τσάτσιτς έδωσε τα πάντα, αλλά η Ραντοβάνοβιτς ήταν λίγο καλύτερης στις ανταλλαγές με την Σερβία κερδίζει το χρυσό μετάλλιο.

Η έκπληξη της ημέρας

Ο Leo Τσβέτκοβιτς της Κροατίας προκάλεσε έντονη αίσθηση στο Grand Prix όταν απέκλεισε τον συμπαίκτη του, τον Ολύμπιαν Λούκα Πάντιτς κατα την πρώτη ημέρα των αγώνων.  Ο Κροάτης light heavyweight (80kg) μποξέρ πραγματοποίησε εκπληκτική πορεία προς τον τελικό της εκδήλωσης όπου αντιμετώπισε  έναν άλλον σκληρό αντίπαλο, τον Μαυροβουνίο Πέταρ Μάρτσιτς , ο οποίος κέρδισε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πυγμαχίας ανδρών της AIBA που έγινε στο Βελιγράδι.  Ο Τσβέτκοβιτς κέρδισε τον έλεγχο του τελικού του στον πρώτο γύρο και η νεαρός Κροάτης νίκησε τον Μάρτσιτς με ομόφωνη απόφαση.

Το κυκλικό

Η Sara Beram της Κροατίας διαγωνίστηκε σε πολλά διεθνή τουρνουά και πρωταθλήματα τα τελευταία οκτώ χρόνια και εργάστηκε σκληρά κατά τη διάρκεια της περιόδου Κοβiτ-19 για να φτάσει στο επίπεδο των κορυφαίων πυγμαχιών.  Η 26-χρονη Κροατική καταγωγής αύξησε εντυπωσιακά τις σωματικές της ικανότητες και άνοιξε τον πρώτο γύρο του light welterweight (63kg) του τελικού εναντίον της Πολωνής Wioletta Teichmann με σκληρές γροθιές.  Ο Beram ήλεγχε και τους τρεις γύρους και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο του Grand Prix κερδίζοντας με μεγάλη διαφορά.

Ο Φιλίπ Κολάρ είναι μόνο 21 ετών, αλλά παρευρέθηκε στο Elite World Boxing Championship της AIBA στο Βελιγράδι, το οποίο ήταν μια εξαιρετική εμπειρία για τους νέους Κροάτες.  Ο ελαφρύς πυγμάχος μεσαίου βάρους (71kg) δεν θα περίμενε έναν εύκολο τελικό εναντίον του Εντίν Σεΐντινοβιτς απο την  Σλοβενία, μετά από μια παύση που είχε.  Ο Kolar στον τελικό, είχε πολύ κάλο ρυθμό στο παιγνίδι  και ανέβασε τα κτυπήματά του με ιδανικό συγχρονισμό, ο οποίος ήταν αρκετός για να νικήσει τον 25-χρονο Σλοβένο αντίπαλό του .

Ο νέος Νο.1 Gabrijel Veocic της Κροατίας ήταν ο καλύτερος πυγμάχος του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος πυγμαχίας της AIBA στο Βελιγράδι, παρά την ηλικία του 20 ετών. Ο  light middleweight (75 κιλά) προκρίθηκε στον τελικό του Grand Prix, όπου αντιμετώπισε τον Leo Cvitanovic της Βοσνίας & Ερζεγοβίνης, ο οποίος προπονείτε κυρίως στη Γερμανία.  Ο Βεότσιτς χρησιμοποίησε τις εξαιρετικές τεχνικές του ικανότητες για να διατηρήσει τον έλεγχο του τελικού τους από τα πρώτα δευτερόλεπτα μέχρι τον τελευταίο γκονγκ.

Ο Νταμίρ Πλάντιτς, πρωταθλητής του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πυγμαχίας , διένυσε μια εκπληκτική χρονιά το 2017 και μετά από μια σύντομη διακοπή επέστρεψε στους διεθνείς αγώνες φέτος.  Ο έμπειρος Κροάτης συναντήθηκε στον τελικό νέων cruiserweight (86 κιλά) με τον συμπαίκτη του, Ματέι Ούροβιτς, ο οποίος ήταν ένας ακόμα αυστηρός αγώνας μετά τον αγώνα Kolar εναντίον Sejdinovic.  Ο Νταμίρ Πάντιτς γνώριζε πολλά πράγματα για την πυγμαχία και ένιωθε μεγάλη αυτοπεποίθησή, οπότε κέρδισε στην κατηγορία βάρους του στο Ζάγκρεμπ.

Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com