DSC 8025
DSC 8025

Κυπριακή Ομοσπονδία Κολύμβησης και Δήμος Λάρνακας, έφεραν με επιτυχία σε πέρας, άλλη μια διοργάνωση Μαραθώνιου ανοικτής θάλασσας, τον 13ο στη σειρά. Στη διοργάνωση πήραν μέρος 165 κολυμβητές και κολυμβήτριες από έντεκα χώρες, η οποία διεξήχθη μπροστά από το Μεσαιωνικό Κάστρο της πόλης του Ζήνωνα. 

Συμμετοχές που ξεχώρισαν αυτές των Αστέριου Δαλδογιάννη, Κωνσταντίνου Χατζηγεωργίου, Ελισάβετ Μαρμαρά και Δήμητρας Καρακώτα από την Ελλάδα, του   Χέντρικ Λόου από την Νότιο Αφρική και των αθλητών από την Μεγάλη Βρετανία Τζέιμμι Μακάφρεϊ, Σκοτ Ντίνς, Κιάνα Μακλάινς και Ντέιζι Χιλ, που πέτυχαν αρκετά ψηλές επιδόσεις. Από κυπριακής πλευράς οι Σταύρος Τζιρτζιπής και Ελένη Στεφανίδου ξεχώρισαν και κατάφεραν να πλασαριστούν στην 2η θέση των 2.5 χλμ και στην 3η θέση των 1.25χλμ του διεθνή μαραθωνίου, αντίστοιχα.

Ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου, συμμετείχε με την πολυπληθέστερη ομάδα, κατέκτησε το Παγκύπριο Πρωτάθλημα με μεγάλη άνεση, παίρνοντας τα σκήπτρα από τον περσινό πρωταθλητή ΑΠΟΕΛ. Αρκετοί αθλητές της Πάφου, οι οποίοι ειδικεύονται στα αγωνίσματα των μεγάλων αποστάσεων (800μ. και 1500μ.), άρχισαν να ασχολούνται και με τα αγωνίσματα του μαραθωνίου και τα αποτελέσματα άρχισαν να φαίνονται, τόσο από την 1η θέση, όσο και από το γεγονός ότι δύο αθλητές (Χρήστος Μανώλη και Κωνσταντίνος Φραγκουλίδης – μαζί με τον Ανδρέα Κυλίλη του ΑΠΟΕΛ) θα εκπροσωπήσουν την Κύπρο στο Μεσογειακό Κύπελλο Νέων που θα διεξαχθεί αυτό τον μήνα στο Ισραήλ. Ο όμιλος της Πάφου από την πρώτη μέρα του αγώνα πήρε κεφάλι και ξεχώρισε στη βαθμολογία, τερματίζοντας στην πρώτη θέση με 136 βαθμούς.  Στην 2η θέση βρέθηκε η ομάδα του Ν.Ο. Λάρνακας με 106 και στην 3η θέση ο ΑΠΟΕΛ με 52.

Ο αγώνας ενθάρρυνσης απόστασης 500μ. για παιδιά ηλικίας 9-13 χρόνων έκλεψε την παράσταση.  Εξήντα πέντε δελφινάκια έδωσαν το παρόν τους σε μια πρώτη γνωριμία με τα αγωνίσματα του μαραθωνίου και κέρδισαν το ζεστό χειροκρότημα των παρευρισκόμενων. Χορηγοί της διοργάνωσης ήταν ο Δήμος Λάρνακας, ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού, η ΟΠΑΠ Κύπρου, το Connected Sky, η Petrolina Holdings, η TYR, η Τουριστική Ανάπτυξη Λάρνακας και  η Συνεργατική Κυπριακή Τράπεζα.  Χορηγός επικοινωνίας το Radio Active.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων είναι:

 

ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ

5χλμ.ανδρών: Δαλδογιάννης Αστέριος (Ελλάδα) 1:00:04.2, Χατζηγεωργίου Κωνσταντίνος (Ελλάδα) 1:00:14.8, Louw Hendrik (Νότιος Αφρική) 1:00:21.5.

5χλμ γυναικών: Μαρμαρά Ελισάβετ (Ελλάδα) 1:06:55.6, Hill Daisy (Μεγάλη Βρετανία) 1:06:56.1, Maclinnes Κeanna (Μεγάλη Βρετανία) 1:07:48.5.

2.5χλμ ανδρών: Δαλδογιάννης Αστέριος (Ελλάδα) 29:42.6, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κύπρος) 29:47.0, Χατζηγεωργίου Κωνσταντίνος (Ελλάδα) 29:48.9. 

2.5χλμ γυναικών: Maclinnes Keanna (Μεγάλη Βρετανία) 32:36.2, Hill Daisy (Μεγάλη Βρετανία) 32:37.1, Καρακότα Δήμητρα (Ελλάδα) 32:41.6.

1.25χλμ Ανδρών: Mc Caffray Jamie (Μεγάλη Βρετανία) 15:08.5, Louw Hendrik (Νότιος Αφρική) 15:15.2, Deans Scott (Μεγάλη Βρετανία) 15:15.7

1.25χλμ Γυναικών: Maclinnes Keanna (Μεγάλη Βρετανία) 16:30.5, Hill Daisy (Μεγάλη Βρετανία) 16:34.8, Στεφανίδου Ελένη (Κύπρος) 16:35.20.

 

2.5χλμ. ανδρών: (14-20 χρονών):   Δαλδογιάννης Αστέριος (Ελλάδα) 29:42.6, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κύπρος) 29:47.0, Χατζηγεωργίου Κωνσταντίνος (Ελλάδα) 29:48.9. (21-40 χρονών): Pichler Alexander (Αυστρία) 32:46.5, Παπαχρυσάνθου Χρύσανθος (Κύπρος) 36:24.2, Χρυσάνθου Μάριος (Κύπρος) 47:00.9. (41+ χρονών):   Κουσιάππας Παύλος (Κύπρος) 35:12.0, Κουσιάππας Κώστας (Κύπρος) 40:08.5, Ζαφειριάδης Διαμάντης (Κύπρος) 47:03.4.

2.5χλμ γυναικών: (14-20 χρονών):   Maclinnes Keanna (Μεγάλη Βρετανία) 32:36.2, Hill Daisy (Μεγάλη Βρετανία) 32:37.1, Καρακότα Δήμητρα (Ελλάδα) 32:41.6. (21-40 χρονών): Evans Susan (Μεγάλη Βρετανία) 37:03.3, Περικλέους Σταύρη (Κύπρος) 48:39.8, Gannon Debbie (Μεγάλη Βρετανία) 53:32.2. (41+ χρονών): Collins Kirsty (Μεγάλη Βρετανία) 48:18.3.

1.25χλμ Ανδρών: (14-20 χρονών):   Mc Caffray Jamie (Μεγάλη Βρετανία) 15:08.5, Louw Hendrik (Νότιος Αφρική) 15:15.2, Deans Scott (Μεγάλη Βρετανία) 15:15.7. (21-40 χρονών): Παπαδόπουλος Χρίστος (Μεγάλη Βρετανία) 29:15.3. (41+ χρονών): Κουσιάππας Παύλος (Κύπρος) 16:44.0, Χριστοφόρου Κώστας (Κύπρος) 18:16.1, Κουσιάππας Κώστας (Κύπρος) 19:04.1.

1.25χλμ Γυναικών: (14-20 χρονών):   Maclinnes Keanna (Μεγάλη Βρετανία) 16:30.5, Hill Daisy (Μεγάλη Βρετανία) 16:34.8, Στεφανίδου Ελένη (Kύπρος) 16:35.2. (21-40 χρονών): Evans Susan (Μεγάλη Βρετανία) 18:21.6, Gannon Debbie (Μεγάλη Βρετανία) 26:36.7.

 

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

1.25χλμ. ανδρών: Μανώλη Χρίστος (Ν.Ο. Πάφου) 15:22.5, Πατσαλίδης Αντώνης (Ν.Ο. Πάφου) 15:49.6, Κούπμαν Σεμπάστιαν (Ν.Ο. Πάφου) 15:53.0.

1.25χλμ. γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας)16:35.2, Μικκελίδη Νικόλ (ΑΠΟΕΛ) 17:27.0, Τρομπούκη Μέλανη (Ν.Ο. Λάρνακας) 17:58.4.

2.5χλμ. ανδρών: Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 29:47.0, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου) 29:57.1, Μανώλη Χρίστος (Ν.Ο. Πάφου) 30:05.1

2.5χλμ. γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 35:12.5, Μικελλίδη Νικόλ (ΑΠΟΕΛ) 36:19.8, Τρομπούκη Μέλανη (Ν.Ο. Λάρνακας) 36:29.9.

5χλμ. ανδρών: Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:01.36, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου) 1:02.22, Μανώλη Χρίστος (Ν.Ο. Πάφου) 1:03.25.

5χλμ. γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Ν.Ο. Λευκωσίας) 1:11.10, Νικολαίδου Ιόλη (Ν.Ο. Αγλαντζιάς) 1:12.25, Σιεχάτε Χριστίνα (ΑΠΟΕΛ) 1:15.11.

5χλμ. νέων: Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:01.36, Νικολάου Πάρης (Ν.Ο. Κερύνειας) 1:05.41, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Κερύνειας) 1:07.53.

5χλμ. νεανίδων: Σιεχάτε Χριστίνα (ΑΠΟΕΛ) 1:15.11, Λοίζου Δέσποινα (ΑΠΟΕΛ) 1:22.09.

5χλμ. παίδων: Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου) 1:02.22, Μανώλη Χρίστος (Ν.Ο. Πάφου) 1:03.25, Κυλίλης Ανδρέας (ΑΠΟΕΛ) 1:06.30.

5χλμ. κορασίδων: Νικολαίδου Ιόλη (Ν.Ο. Αγλαντζιάς) 1:12.25, Πέτρου Μελίνα (Ν.Ο. Λευκωσίας) 1:17.15.

2.5χλμ. νέων: Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 29:47.0, Κούπμαν Σεπάστιαν (Ν.Ο. Πάφου) 31:56.2, Χουζούρης Ματθαίος (Ν.Ο. Κωνσταντίας) 32:39.7.

2.5χλμ. νεανίδων: Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 35:12.5.

2.5χλμ. παίδων: Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου) 29:57.1, Μανώλη Χρίστος (Ν.Ο. Πάφου) 30:05.1, Πατσαλίδης Αντώνης (Ν.Ο. Πάφου) 32:06.4.

2.5χλμ. κορασίδων: Αγιομαμίτου Αναστασία (Ν.Ο. Κερύνειας) 37:27.6, Δημητρίου Αλεξάνδρα (Ν.Ο. Κερύνειας) 37:29.0.

1.25χλμ. νεανίδων: Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 16:35.2, Τάκκου Τερέζα (Ν.Ο. Αμμοχώστου) 18:31.2

1.25χλμ κορασίδων: Λοίζου Μαρία (Ν.Ο. Λάρνακας) 18:27.1, Στυλιανού Έλλη (Ν.Ο. Λευκωσίας) 18:30.3, Παρίση Μαριάννα (Ν.Ο. Λευκωσίας) 22:22.5

1.25χλμ νέων: Κούπμαν Σεμπάστιαν (Ν.Ο. Πάφου) 15:53.0, Μινίκκης Ανέστης (Ν.Ο. Πάφου) 17:09.5, Μοδέστου Αλέξανδρος (Ν.Ο. Κερύνειας) 17:58.0

1.25χλμ παίδων: Μανώλη Χρίστος (Ν.Ο. Πάφυ) 15:22.5, Πατσαλίδης Αντώνης (Ν.Ο. Πάφου) 15:49.6, Τζιρτζιπής Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Λάρνακας) 15:55.2

 

Βαθμολογία Ομίλων: Ν.Ο. Πάφου 137, Ν.Ο. Λάρνακας 106, ΑΠΟΕΛ 52, Ν.Ο. Κερύνειας 44, Ν.Ο. Λευκωσίας 34, Ν.Ο. Αμμοχώστου 11, Ν.Ο. Αγλαντζιάς 11, Ν.Ο. Κωνσταντίας 7, Ν.Ο. Λεμεσού 6.