Ψεκάστε, σκουπίστε τελειώσατε για τον Prestige Απόλλωνα

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Κέρδισε στην πρεμιέρα του Β Γύρου το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0

PRESTIGE ΑΠΟΛΛΩΝ – ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-0 (25-13,25-12, 25-08)

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Prestige Απόλλων πέτυχε την όγδοή του σερί νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας κερδίζοντας το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 στην πρεμιέρα του Β Γύρου. Οι «γαλάζιες» πέραν των συνεχόμενων νικών δεν έχασαν ούτε σετ. Ο αγώνας έδωσε την ευκαιρία στον κόουτς Γιαπάνη να ξεκουράσει παίκτριες και να επανεμφανιστεί μετά από απουσία δυο και πλέον εβδομάδων η ταλαντούχα Βασιλική Χατζηκωνστάντα.

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Prestige Απόλλωνα μπήκε δυνατά και καθάρισε με σχετική ευκολία κερδίζοντας με 25-13. Το ΘΟΙ πάλεψε, αλλά η απουσία της  αρχηγού του Ελένης Μιχαήλ ήταν εμφανής, απέναντι σε ένα ποιοτικό αντίπαλο. Στο ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το δεύτερο σετ με τις «γαλάζιες» να κερδίσουν εύκολα με 25-12 και να διαμορφώνουν το 2-0.

Το 2-0 επέτρεψε στην ομάδα του Γιάννη Γιαπάνη να επιβάλει τον ρυθμό της πλήρως και να τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι κερδίζοντας στο τρίτο σετ με 25-08 και τον αγώνα με 3-0 σετ. Το ΘΟΙ έχασε από ένα ανώτερο αντίπαλο και θα ψάξει πλέον με το νέο έτος να πάρει τις νίκες που χρειάζεται.

PRESTIGE ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. Γιαπάνης):Μανίταρου, Σπύρου, Χουντίμα, Ζακχαίου, Κις, Λαβρούκ. Αλλαγές: Στυλιανού, Χατζηκωνστάντα, Λίμπερο: Χριστοφόρου.

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (Λ.Νοβάκοφ): Χαραλάμπους, Παπαδοπούλου, Κωνσταντίνου, Χρίστου, Όθωνος, Χρυσάνθου. Αλλαγές: X’’ Κωνσταντίνου.

Η 8η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη με τους αγώνες  Τεχνοοικία AEK – Transbunker ΑΕΛ, Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου – Ολυμπιάδα και Ανόρθωσις – Άρης Πολεμίου (όλοι οι αγώνες αρχίζουν στις 19:30).