Πρώτος και καλύτερος ο Green Air Παφιακός

Κέρδισε στο ντέρμπι την Ανόρθωση – Στο «κόλπο» της τετράδας η Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα

Νέα δεδομένα έφερε η έβδομη και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Ο Green Air Παφιακός βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή με 17 βαθμούς, ενώ η Αναγέννηση Δερύνειας έχασε στη Λεμεσό και έμεινε δεύτερη.
    Ο Green Air Παφιακός κέρδισε στην Πάφο στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής την Ανόρθωση με 3-0 αετ, ενώ η Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα επανήλθε δυναμικά στο «κόλπο»της τετράδας κερδίζοντας την εντυπωσιακή φέτος Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 σετ.

Παφίτικο το ντέρμπι
    «ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0  ΣΕΤ:25-17, 25-22, 25-21

Σπουδαίας βαθμολογικής και όχι μόνο σημασίας νίκη πέτυχε ο Green Air Παφιακός. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής – τελευταίας του Α Γύρου κέρδισε την Ανόρθωση στην κλειστή αίθουσα «Αφροδίτη» στην Πάφο και εκμεταλλευόμενος την ήττα της Αναγέννησης στη Λεμεσό παρέμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία με 17 βαθμούς. Η Ανόρθωσις δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε πίσω βαθμολογικά.

Το πρώτο σετ είχε χρώμα Παφίτικο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα και κατόρθωσαν να φέρουν τα δεδομένα υπέρ τους. Ο Green Air Παφιακός εξασφάλισε διαφορά στο σκορ και δεν κοίταξε πίσω κερδίζοντας το σετ με 25-17 γράφοντας το 1-0. Η Ανόρθωσις εμφανίστηκε σε μέτρια κατάσταση και έμεινε πίσω στο σκορ.

«Άλλη» ομάδα η Ανόρθωσις

To δεύτερο σετ πρόσφερε πολλές συγκινήσεις αφού η Ανόρθωσις παρουσιάστηκε «άλλη» ομάδα. Έπαιξε το βόλεϊ των δυνατοτήτων της με συνέπεια ο αγώνας να γίνει ντέρμπι, αφού ο Green Αir Παφιακός συνέχισε στα ίδια επίπεδα με το πρώτο σετ. Όχι μόνο αυτό, αλλά η ομάδα του Γκρέσιτς φάνηκε πιο πειστική στα τελικά στάδια και κέρδισε το σετ με 25-22. Ως εκ τούτου οι γηπεδούχοι πήραν σταθερό προβάδισμα στο σκορ.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το τρίτο σετ αφού οι δυο ομάδες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Ο Green Αir Παφιακός με τον «αέρα» του 2-0 έπαιξε πιο σίγουρα και κέρδισε το σετ με 25-21 κατακτώντας τη σπουδαία νίκη. Η «Μεγάλη Κυρία» δεν φάνηκε συνεπής στα κρίσιμα σημεία και έχασε το σετ και τον αγώνα.

GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Μ. ΓΚΡΕΣΙΤΣ): Οικονομίδης, Βερίσιμο, Γ. Χρυσοστόμου, Ασπιώτης, Μίλεφ, Ευσταθίου –Λίμπερο: Αντωνίου

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(ΑΝΤ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ):
    Παναγιωτίδης, Φάϊφερ, Κνέζεβιτς, Στρουγκάρεβιτς, Ροντόλφο, Πάντιτς – Λίμπερο: Κοντός. – Αλλαγές: Σαββίδης, Σπύρου.

«Φώναξε παρούσα» η Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΚΑΠΑΤΣΟΣ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-0 ΣΕΤ:25-17, 25-20, 26-24

«Παρούσα» στη διεκδίκηση μιας θέσης στην τετράδα «φώναξε» τη Δευτέρα η Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα. Ξεπερνώντας ανώδυνα την αδράνεια των τελευταίων εβδομάδων η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου (σ.σ. αντιμετώπισε την περσινή του ομάδα) κέρδισε την Αναγέννηση Δερύνειας και την σταμάτησε.

Παρά το γεγονός ότι η  Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα το τελευταίο διάστημα δεν είχε αγώνες αυτό δεν φάνηκε στο πρώτο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταφανώς ανώτεροι και κέρδισαν ένα σετ στο οποίοι οι «πράσινοι με τον ανατέλλοντα ήλιο» της Δερύνεισς υστέρησαν μετά από καιρό. Η Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 25-17 και άνοιξε το σκορ.

Γερό προβάδισμα εξασφάλισε η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου αφού παίζοντας καλύτερα και στο δεύτερο σετ, κέρδισε με 25-20 έκανε το 2-0 και έβαλε πολλή πίεση στους Δερυνειώτες. Το σετ ήταν ανταγωνιστικό, αλλά η Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα εμφανίστηκε καλύτερη στα τελικά στάδια.

Αυτή ήταν Αναγέννηση
    Στο τρίτο σετ εμφανίστηκε η πραγματική Αναγέννηση Δερύνειας που μας συνήθισε τη φετινή χρονιά. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα ανέβηκε αισθητά και διεκδίκησε επί ίσοις όροις το σετ για να μπει εκ νέου στον  αγώνα. Οι παίκτες του Αντώνη Κωνσταντίνου δεν ήθελαν να χάσουν τα κεκτημένα με συνέπεια να παίξουν στον ίδιο ρυθμό και ο αγώνας να γίνει ντέρμπι. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα να κερδίζει 26-24 και τον αγώνα με 3-0 σετ.