24 C

Πρώτο Super Cup για την Ε.Ν. Αθηένου

Το πρώτο Super Cup της ιστορίας της πανηγυρίζει η Ένωση Νεολαίας Αθηένου. Η περσινή φιναλίστ του Κυπέλλου κέρδισε την Παρασκευή (29/10), στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της σεζόν στο γυναίκειο χάντμπολ, την περσινή νταμπλούχο ομάδα του Αθλητικού Σωματείου Λατσιά με 29-21. Η ομάδα της Αθηένου προηγήθηκε 13-12 στο ημίχρονο. Στο β’ ημίχρονο δεν άφησε περιθώριο στην αντίπαλό της και με επιμέρους σκορ 16-9 έφτασε στον τίτλο.

Ο αγώνας έγινε στο κλειστό του Αγίου Δομετίου. Είναι ο πρώτος τίτλος για την Ε.Ν. Αθηένου μετά το Κύπελλο του 2020.

Για την ομάδα του Γιάννου Ιωάννου μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η Μάγδα Παπά η οποία σκόραρε 13 γκολ για να ακολουθήσει η Γεωργία Τρύφωνος με 6. Από 4 έβαλαν η Χρύσια Τρύφωνος και η νεοαποκτηθείσα Ιερίδου. Για την ομάδα των Λατσιών δεν ήταν αρκετά τα 8 γκολ της Ντιμιτρίεβιτς. Από 4 είχαν οι Σολέα και Βάσω Ιωάννου.

Το Α.Σ. Λατσιά είναι πολυνίκης του θεσμού του Super Cup με 12 κατακτήσεις. Χάνει το Super Cup μετά από εννιά σερί κατακτήσεις (2011-2019).

ΑΣ Λατσιά (Α. Σοφοκλέους): Χρίστου, Μ. Ηλία 3, Σαρανίδου, Χαραλαμπίδου, Εκατερινέσκου 1, Καντόρ 1, Σολέα 4, Β. Ιωάννου 4, Τάκη, Ντιμιτρίεβιτς, Νικολάου, Σολωμού, Αγαθαγγέλου

ΕΝ Αθηένου (Γ. Ιωάννου): Π. Φιάκου, Πυρογιάτη, Γαστρινάκη 1, Ιερίδου 4, Β. Φιάκου, Κ. Καδή, Γαβριηλ, Ιακώβου 1, Μ. Καδή, Γ. Τρύφωνος 6, Χρ. Τρύφωνος 4, Τούμπα, Καρακίτη, Πεδουλίδου, Χάσου, Παπά 13

Το Πρωτάθλημα Γυναικών ξεκινάει το προσεχές Σαββατοκύριακο 6-7 Νοεμβρίου με τη συμμετοχή έξι ομάδων. Τα παιχνίδια της πρεμιέρας είναι Α.Σ.Λατσιά – Α.Ο. Αραδίππου,
    Κ.Ν. Αγ. Τριμιθιάς – Προοδευτικός και Ε.Ν. Αθηένου – Πανελλήνιος.