Πρωτιά με οκτώ μετάλλια στο Παγκύπριο Τζούντο για το «Σύλλογο Κίτιον»

Τέσσερα χρυσά κατέκτησε στο σημαντικότερο ετήσιο ραντεβού στο άθλημα ο Σύλλογος από την επαρχία της Λάρνακας

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Περιφερειακού Συλλόγου Τζούντο Κίτιον στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών-Γυναικών που έλαβε χώρα στο Λευκόθεο το Σάββατο 12 Μαΐου 2018.

Στο σημαντικότερο ετήσιο ραντεβού εντός συνόρων στο άθλημα του τζούντο, ο Σύλλογος Τζούντο Κίτιον πήρε την πρωτιά για 3η συνεχόμενη χρονιά. Συνολικά οκτώ αθλητές του Συλλόγου κατέκτησαν μετάλλια, εκ των οποίων οι τέσσερις το χρυσό.

Με την επικράτηση στο Παγκύπριο, ο Σύλλογος Τζούντο Κίτιον βάζει πλώρη για άλλη μια πρωτιά και στη συνολική κατάταξη του έτους, αφού με τις επιτυχίες εντός του 2018, παραμένει στην κορυφή της σχετικής λίστας. Με 11.970 πόντους βρίσκεται στην 1η θέση, έχοντας μαζέψει 5320 πόντους στο Παγκύπριο Ανδρών-Γυναικών.

Στο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών, που διοργάνωσε η Κυπριακή Ομοσπονδία Τζούντο, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν στα 48κ. η Βάσια Κούρρη, στα 66κ. ο Χρίστος Τρικωμίτης, στα 100κ. ο Μιχάλης Κλείτου και στα +100κ. ο Παναγιώτης Κυριάκου. Το αργυρό μετάλλιο πήρε στην κατηγορία +100κ. ο Βαλάντης Ευστρατίου, ενώ τα τρία χάλκινα μετάλλια πήραν η Μαγδαληνή Νικολάου (63κ.), Κυριάκος Νικολάου (90κ.) και Στέφανος Κώστα (+100κ.).

Ο υπεύθυνος του Συλλόγου κ. Μαρίνος Πίπονας, δήλωσε μετά το Πρωτάθλημα: «Συγχαρητήρια σε όλους όσους αγωνίστηκαν και όχι μόνο σε όσους κατάφεραν και πήραν μετάλλιο, αλλά σε όλους, αφού η προσπάθεια τους ήταν εξαιρετική. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φίλους, μέλη και γονείς του σωματείου, τον πρόεδρο του σωματείου κ. Κυριάκο Γιασουμή, τον αντιπρόεδρο κ. Μάκη Γερασίμου και ασφαλώς τον πρόεδρο της Ομοσπονδίας κ. Σώτο Τρικωμίτη για τη στήριξη τους».

Το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Τζούντο αποτέλεσε παράλληλα και αγώνας πρόκρισης για τους Μεσογειακούς Αγώνες, που θα διεξαχθούν τέλη Ιουνίου στην Tarragona 2018

Αναμένεται πως δύο αθλητές του Συλλόγου Κίτιον θα δώσουν το παρών τους στην ισπανική πόλη, εκπροσωπώντας την Κύπρο στη σημαντική διοργάνωση.