23 C

Πρωτιά για τα αλάνθαστα CyView Λατσιά

Σπουδαίοι αγώνες έγιναν την Κυριακή (07/2) για τη 10η και τελευταία αγωνιστική της Α’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών. Αγώνες που έκριναν την τελική κατάταξη. Κερδίζοντας 20-18 την ΕΝ Αθηένου, στην πρώτη θέση με 8/8 τερμάτισε η ομάδα των CyView Λατσιών η οποία προηγείται με 2-0 όλων των άλλων ομάδων της τετράδας.

Μεγάλος αγώνας για την πρωτιά

Η ΕΝ Αθηένου κατέβαλε τεράστια προσπάθεια για τη νίκη ώστε να ισοφαρίσει σε 1-1 τις νίκες και – αν τα κατάφερνε να κερδίσει με +7 – να τερματίσει πρώτη. Η ομάδα της Αθηένου προηγήθηκε 8-13 στο ημίχρονο, όμως με επιμέρους σκορ 12-5 στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Απόστολου Μιχαήλ έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη. Για τις νικήτριες η Κωνσταντινίδου έβαλε επτά γκολ, ενώ οι Ντιμιτρίεβιτς και Ιωάννου είχαν από πέντε. Για την ΕΝ Αθηένου επτά έβαλε η Παπά.

Στα ημιτελικά των play off τα CyView Λατσιά θα παίξουν με τον ΑΟ Αραδίππου που τερμάτισε τέταρτος, ενώ η ΕΝ Αθηέου με τον Πανελλήνιο που κατατάσσεται τρίτος.

Ντέρμπι τριάδας

Η τρίτη θέση κρίθηκε στον αγώνα Πανελλήνιος – ΑΟ Αραδίππου ο οποίος έγινε επίσης στον Άγιο Δομέτιο, όπως και το ντέρμπι κορυφής. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 11-11 όμως στο β’ ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα του Πανελληνίου έφτασε το 22-19 και κατέλαβε την τρίτη θέση έχοντας καλύψει τη διαφορά δύο γκολ με την οποία είχε χάσει στην Αραδίππου. Ο ΑΟ Αραδίππου έχει να παίξει με τον Προοδευτικό σε εξ αναβολής αγώνα την Κυριακή (14/2 – 16:00) στην Πάφο αλλά και να κερδίσει δεν αλλάζει η κατάταξή του.

Πρώτη σκόρερ για τον Πανελλήνιο η Φράτιλα σε έναν ακόμα αγώνα με πέντε γκολ, ενώ τόσα έβαλε και η Μιράντα Ευαγγελίδου της Αραδίππου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 8 Αγώνες)
    1. CyView Λατσιά                    232 – 156        16
    2. ΕΝ Αθηένου                        216 – 172        12
    3. Πανελλήνιος                        199 – 194        6
    4. ΑΟ Αραδίππου                    145 – 167        4 *
    5. Προοδευτικός Πάφου          122 – 225        0 *

* Εκκρεμεί ο αγώνας Προδευτικός Πάφου – ΑΟ Αραδίππου.

Τα ημιτελικά

Τα ζευγάρια στα ημιτελικά των play off είναι CyView Λατσιά – ΑΟ Αραδίππου και ΕΝ Αθηένου – Πανελλήνιος. CyView Λατσιά και ΕΝ Αθηένου προηγούνται με 2-0 και θέλουν μια νίκη για να βρεθούν στον τελικό. Το πρωτάθλημα θα πάρει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη της τέσσερις νίκες. Στο μικρό τελικό θα παίξουν οι χαμένες των ημιτελικών με την τρίτη θέση να καταλήγει στην ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες.