18 C

Πρώτη νίκη για τον Κεραυνό στην τελική φάση

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρώτο τελικό κόντρα στην ΑΕΛ, για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών. Οι “ερυθροκίτρινες” επικράτησαν μέσα στον Στρόβολο με 46-38 και έχουν προβάδισμα μίας νίκης. Η ομάδα που θα πετύχει πρώτη τρεις νίκες θα κατακτήσει το πρωτάθλημα. Κορυφαία του αγώνα η Αθανασίου με δώδεκα πόντους ενώ ξεχώρισαν και οι Πιτσιλίδου και Παβίσεβιτς που πέτυχαν από έντεκα πόντους.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στην πρώτη περίοδο με τον Κεραυνό να καταφέρνει να δημιουργεί μικρό προβάδισμα διαφοράς δύο πόντων, με 12-10. Οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με τρίποντο της Χατζηχάννα και με δύο δίποντα από την Παβίσεβιτς πήραν προβάδισμα με 19-10. Έπειτα η ΑΕΛ σημείωσε τέσσερις πόντους με τις Λάρκου και Πότσεκ, μειώνοντας σε 19-14. Το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 21-15.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο. Από την μία ο Κεραυνός ήθελε να αυξήσει την διαφορά στο σκορ, ενώ η ΑΕΛ ήθελε να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα, μειώνοντας στο σκορ. Μετά από τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ έφθασε στο 22-17 για τον Κεραυνό. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχες κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στους εννέα (30-21) με την Μενελάου στην συνέχεια να σημειώνει δίποντο και να φέρνει το σκορ στο 30-23. Οι “ερυθροκίτρινες” μάλιστα κατάφεραν να  φέρουν την διαφορά στους έντεκα πόντους, μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ να είναι στο 34-23.

Στο 33:00 η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει κατά ένα πόντο την διαφορά που την χώριζε από τον Κεραυνό, με το σκορ να είναι στο 38-28. Έπειτα η ΑΕΛ μείωσε στο σκορ με δίποντο της Κάμπελ και τρίποντο της Πότσεκ, φέρνοντας την διαφορά στους πέντε πόντους (38-33). Μέχρι το 36:00 η ΑΕΛ μείωσε την διαφορά στους τρεις (38-35), δίνοντας ξεχωριστό ενδιαφέρον στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης. Στην συνέχεια η Βεζελόφσκι με δύο ελεύθερες βολές και η Κωνσταντίνου με δίποντο έφεραν ξανά την διαφορά στους επτά (42-35). Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Κεραυνός πήρε την νίκη με 46-38.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-10, 21-15, 34-23, 46-38