16 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Πρωταθλήτρια β’ κατηγορίας η ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον Τελικό για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας, επικρατώντας του Αχιλλέα Αγρού με 61-56. Η ομάδα της Λεμεσού κατέκτησε έτσι το νταμπλ, αφού είχε κερδίσει και το Κύπελλο Β’ Κατηγορίας. Ο Αχιλλέας πάλεψε το παιχνίδι και μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο στην τέταρτη περίοδο, με την ΑΕΛ όμως να είναι πιο ψύχραιμη στο τέλος και να φεύγει με την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ο Περεντός με 16 πόντους.

Ο Αχιλλέας Αγρού ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας μετά από τέσσερα λεπτά να πάρει προβάδισμα με 8-2. Έπειτα η ΑΕΛ ανέβασε στροφές και με τέσσερις πόντους του Μαυρομμάτη και ένα του Πιερίδη, μείωσε σε 8-7. Στην συνέχεια είδαμε ένα ισορροπημένο αγώνα, όπου στο ένατο λεπτό το σκορ ήταν στο 12-11 υπέρ του Αχιλλέα. Οι τυπικά γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους πέντε πόντους, ενώ δέχθηκαν δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 17-13 στο τέλος της Α’ περιόδου.

Πιο καλά πατούσε η ΑΕΛ στα πρώτα στάδια του δεύτερου δεκαλέπτου, καταφέρνοντας μετά από τρία λεπτά να μειώσει την διαφορά στον πόντο (18-17). Έπειτα η ομάδα του Αγρού σημείωσε επτά πόντους (τρεις ο Παπασταύρου και από δύο οι Γρηγορίου-Ιωαννίδης) φέρνοντας το σκορ στο 25-17 κατά τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Η ΑΕΛ ήταν ανώτερη στο δεύτερο μισό της περιόδου και σημείωσε οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, με το σκορ να φθάνει στο 26-25 υπέρ του Αχιλλέα, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που μπήκε πιο καλά και στην τρίτη περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το 23.30 να πετύχει πέντε πόντους (από δύο οι Λουκά-Περεντός και ένα ο Μαυρομμάτης) παίρνοντας έτσι προβάδισμα με 30-26. Η ομάδα του Αγρού απάντησε και με τέσσερις πόντους από τους Παπασταύρου και Ιωαννίδη ισοφάρισε σε 30-30. Η ΑΕΛ σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους με τους Μονιάτη και Λεωνίδα στο επόμενο ενάμιση λεπτό, ενώ ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στην συνέχεια. Οι “γαλαζοκίτρινοι” της Λεμεσού ήταν μπροστά στο σκορ με 38-36, δύο λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, με τον Περεντό να σημειώνει πέντε πόντους για την ΑΕΛ με ελεύθερες βολές και να φέρνει το σκορ στο 43-36.

Με ένα δίποντο του Λουκά ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η ΑΕΛ φέρνοντας το σκορ στο 45-36 υπέρ της. Στην συνέχεια η ομάδα του Αγρού πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Γρηγορίου και Ξενοφώντος και μείωσε σε 45-40, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 35′ έφεραν την διαφορά στους δύο πόντους (48-46). Οι δύο ομάδες στο επόμενο λεπτό πέτυχαν από δύο ακόμα πόντους (Μονιάτης για ΑΕΛ, Γρηγορίου για Αχιλλέα) με το σκορ να φθάνει στο 50-48, ενώ ο Αχιλλέας άσκησε πίεση καταφέρνοντας να μειώσει στον πόντο την διαφορά (54-53) δύο λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Πέτρου Αντωνίου ήταν όμως πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία στάδια του αγώνα, και με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η ΑΕΛ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 61-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 26-25, 36-43, 56-61