1 FTELIA YERIOU
1 FTELIA YERIOU

Στους σκοπευτές πρώτευσε ο Πέτρος Ιωάννου και στη Β’ κατηγορία των κυνηγών ο Πανίκος Παναγιώτου

Πρωταθλητής εφήβων ο Γιάννης Νεοφύτου και βετεράνων ο Θανάσης Κωνσταντίνου, ενώ η ομάδα εφήβων του «Πανσόλειου» πρώτευσε στην κατηγορία της

Η σκοπευτική ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «Φτέλια» Γερίου και ο κυνηγός Νίκος Χριστοδούλου του Κυνηγετικού Συλλόγου Αγίου Επιφανίου, είναι οι φετινοί πρωταθλητές του Στ’ Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής Λευκωσίας.

Το φετινό πρωτάθλημα περιλάμβανε πέντε αγώνες των 50 δίσκων σπόρτιγκ, που έγιναν στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, και για κάθε ομάδα και κάθε διαγωνιζόμενο μέτρησαν τα τέσσερα καλύτερα αποτελέσματα. Η πρωταθλήτρια ομάδα «Φτέλια» Γερίου ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με 692/800, όσους και η δεύτερη ομάδα της «Φραγκολίνας» Καϊμακλίου, αλλά με καλύτερο συντελεστή στους  5 αγώνες. Τρίτη κατετάγη η ομάδα του Κ.Σ. «Σπίθα» Λατσιών με 690/800.

Στην ατομική κατάταξη, ο Νίκος Χριστοδούλου έκοψε πρώτος το «νήμα» στην Α’ κατηγορία των κυνηγών με 193/200, ενώ δεύτερος κατετάγη ο Γιάννης Κωνσταντινίδης του Κ.Σ. «Πολύκαττος» Αγίας Μαρίνας με 184/200 και τρίτος ο Πρόδρομος Κωνσταντίνου του Κ.Σ. Πυργών με 183/200. Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Πανίκος Παναγιώτου του Κ.Σ. Πέρα Ορεινής με 176/200, με δεύτερο τον Κύπρο Κυπριανού του Κ.Σ. Γουρίου με 175/200 και τρίτο τον Πέτρο Κυριάκου του Κ.Σ. «Φτέλια» Γερίου με 172/200.

Στους έφηβους, πρώτευσαν η ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «Πανσόλειος» Ευρύχου με 511/800 και οι νεαροί σκοπευτές του συλλόγου Γιάννης Νεοφύτου με 150/200, Χρίστος Μαρκίδης με 141/200 και Δήμος Ευθυβούλου με 140/200, ενώ στην κατηγορία των βετεράνων κυνηγών, ο Θανάσης Κωνσταντίνου του «Πολύκαττου» Αγίας Μαρίνας εξασφάλισε την πρώτη θέση με 172/200.

Στην Α’ κατηγορία των σκοπευτών, πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ με 194/200, δευτεραθλητής ο Βασίλης Βασιλείου της ίδιας οργάνωσης με 188/200 και τριταθλητής ο Γρηγόρης Γρηγορίου της ΣΚΟΚΕΡ με 182/200. Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο σκοπευτής Θέμης Τσαγγαρίδης του Κ.Σ. «Φραγκολίνα» με 187/200, δεύτερος κατετάγη ο Χαράλαμπος Μιχαήλ του Κ.Σ. «Φτέλια» Γερίου και τρίτος ο Κωνσταντίνος Φιλίππου της ΣΚΟΛΕΥ με 168/200. Τέλος, στους βετεράνους σκοπευτές, ο Ανδρέας Εφέ της Κ.Ε. Λυθροδόντα συγκέντρωσε 173/200 και εξασφάλισε την πρώτη θέση.

Η τελετή βράβευσης των πρωταθλητών, θα γίνει σε ειδική εκδήλωση στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λευκωσίας, σε ημερομηνία που θα καθορίσουν οι διοργανωτές.

Η τελική βαθμολογία σε κάθε κατηγορία ήταν η ακόλουθη:

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Κ.Σ. «Φτέλια» Γερίου 692/800 (858/1000)
  2. Κ.Σ. «Φραγκολίνα Καϊμακλίου 692/800 (851/1000)
  3. Κ.Σ. «Σπίθα» Λατσιών 690/800
  4. Κ.Σ. «Πολύκαττος» Αγ. Μαρίνας 684/800
  5. Κ.Σ. Πέρα Ορεινής 676/800
  6. Κυνηγετική Ένωση Λυθροδόντα 665/800

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΥΝΗΓΩΝ

  1. Νίκος Χριστοδούλου Κ.Σ. Αγίου Επιφανίου 193/200
  2. Γιάννης Κωνσταντινίδης «Πολύκαττος» Αγ. Μαρίνας 184/200
  3. Πρόδρομος Κωνσταντίνου Κ.Σ. Πυργών 183/200
  4. Ρένος Θεοφάνους Κ.Ε. Λυθροδόντα 182/200
  5. Στέλιος Στυλιανού Κ.Σ. Πέρα Ορεινής 182/200
  6. Χρίστος Παρασκευαΐδης «Σπίθα» Λατσιών 181/200

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΥΝΗΓΩΝ

  1. Πανίκος Παναγιώτου Κ.Σ. Πέρα Ορεινής 176/200
  2. Κύπρος Κυπριανού Κ.Σ. Γουρίου 175/200
  3. Πέτρος Κυριάκου «Φτέλια» Γερίου 172/200
  4. Παντελής Παντελή «Λαγός» Λυμπιών 169/200
  5. Κώστας Χρίστου «Φτέλια» Γερίου 168/200
  6. Νικόλας Κκώστη «Λάονας» Μαθιάτη 168/200

ΕΦΗΒΟΙ

  1. Γιάννης Νεοφύτου “Πανσόλειος” Ευρύχου 150/200
  2. Χρίστος Μαρκίδης “Πανσόλειος” Ευρύχου 141/200
  3. Δήμος Ευθυβούλου “Πανσόλειος” Ευρύχου 140/200

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΚΟΠΕΥΤΩΝ

  1. Πέτρος Ιωάννου ΣΚ.Ο Λευκωσίας 194/200
  2. Βασίλης Βασιλείου ΣΚ.Ο Λευκωσίας 188/200
  3. Γρηγόρης Γρηγορίου ΣΚ.Ο Κερύνειας 182/200

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΚΟΠΕΥΤΩΝ

  1. Θέμης Τσαγγαρίδης «Φραγκολίνα» Καϊμακλίου 187/200
  2. Χαράλαμπος Μιχαήλ «Φτέλια» Γερίου 184/200
  3. Κωνσταντίνος Φιλίππου ΣΚ.Ο Κερύνειας 168/200

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

  1. Η πρωταθλήτρια ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «Φτέλια» Γερίου σε προηγούμενη βράβευσή της
  2. Οι πρωταθλητές στους κυνηγούς Νίκος Χριστοδούλου (δεξιά) και στους σκοπευτές Πέτρος Ιωάννου
  3. Οι έφηβοι πρωταθλητές του «Πανσόλειου» Ευρύχου
  4. Οι ομάδες των κυνηγετικών συλλόγων «Φτέλια» Γερίου και «Σπίθα» Λατσιών, σε προηγούμενη βράβευσή τους