Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας ανδρών – 15η αγωνιστική

Ανόρθωσις – ΑΕ Καραβά 3-1 (26-24, 23-25, 25-19)
    Παφιακός – Ομόνοια 1-3 (23-25, 22-25, 25-23, 16-25)

ΑΠΟΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 3-0 (25-14, 25-20, 25-20)
    Ε.Ν.Παραλιμνίου – Αναγέννηση 0-3 (24-26, 10-25, 28-30)
    Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Papa John’s Ομόνοια μέσα στο “Αφροδίτη” νικώντας με 3-1 σετ τον Rabel Παφιακό και σε συνδυασμό με την νέα ήττα τηςPokka ΑΕ Καραβά από την Ανόρθωση επίσης με 3-1 ξέφυγε 8 βαθμούς στην κορυφή και φυσικά έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας της.
    Σπουδαίο παιγνίδι έγινε στην Πάφο και στην αίθουσα “Αφροδίτη” όπου η Papa John’s Ομόνοια πήγε αποφασισμένη να κερδίσει το ματς ελπίζοντας σε στραβοπάτημα της κύριας αντιπάλου της Pokka ΑΕ Καραβά. H Papa John’s Ομόνοια βρήκε απέναντί της ένα δυνατό και αποφασιστικό Rabel Παφιακό και η αποστολή της δεν ήταν καθόλου εύκολη. Στο πρώτο σετ ο Rabel Παφιακός πίεσε όσο μπορούσε την Papa John’s Ομόνοια (προηγήθηκε 21-20) η οποία κατάφερε να αντέξει και την κατάλληλη στιγμή να περάσει μπροστά στο σκορ και να πάρει το πρώτο σετ με 25-23. Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια ήταν καλύτερη στην αρχή έχοντας το προβάδισμα στο σκορ όμως ο Rabel Παφιακός συνέχισε να παλεύει γερά το ματς και να πάρει αυτός το προβάδισμα 13-11 και να συντηρεί μια διαφορά 2 πόντων μέχρι τα τελικά στάδια του σετ αλλά  η Papa John’s Ομόνοια στην πιο κατάλληλη στιγμή του σετ πέρασε μπροστά 23-20 και το ολοκλήρωσε με 25-22.
    Στο τρίτο σετ είχαμε την ίδια εικόνα με το δεύτερο αλλά ο Rabel Παφιακός είχε καταφέρει να πάρει αρχικά ένα προβάδισμα τριών πόντων 16-13 και στη συνέχεια να βρεθεί μια ανάσα από το σετ 24-20. Η Papa John’s Ομόνοια έκανε μια ύστατη προσπάθεια να γυρίσει το σετ μειώνοντας 24-23 αλλά η γηπεδούχος ομάδα κέρδισε το σετ με 25-23 μειώνοντας έτσι σε 2-1.
    Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά όμως η Papa John’s Ομόνοια φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και το αρχικό μικρό της προβάδισμα έπαιρνε σταδιακά μεγάλες διαστάσεις και έφθασε έτσι εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-16 και της μεγάλης νίκης με 3-1 σετ. Ο αγώνας είχε μεταδοθεί ζωντανά από το ΡΙΚ2 .
    Διακυμανση του σκορ:

1ο σετ:7-8, 14-16, 21-20, 23-25
    2ο σετ:5-8, 16-15, 20-21, 22-25
    3ο σετ:6-8, 16-12, 21-19, 25-23
    4ο σετ:6-8, 11-16, 13-21, 16-25

Παφιακός (Στ.Καζάζης)
    : Οικονομίδης, Κοντρέρας, Τβίντε, Δημητρίου, Σλουμπόβσκι, Αντρέου (λίμπερο Παπαχριστοδούλου), (Μασιάς, Ιγνατίου, Κωνσταντινίδης,)
    Ομόνοια (Σ.Σάββα): Αλβες, Μοντόγια, Ρείνάλντο, Αλεξίου, Σ.Πετρακίδης, Α.πετρακίδης (λίμπερο Αντωνίου).
    Στο Θεμιστόκλειο η δεύτερη Pokka AE Καραβά έδωσε όλες τις δυνάμεις της για τη νίκη για να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι του πρωταθλήματος. Με τον Ροντόλφο στην αρχική της εξάδα η ΑΕΚ έδειχνε ικανή ότι θα τα κατάφερνε. Ομως η Ανόρθωση στο πρώτο σετ κατάφερε και ξεπέρασε την ΑΕΚ στο τέλος παίρνοντας το με 26-24. Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωση είχε από την αρχή τα ηνία του σετ αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που πέρασε μπροστά με 21-19 για να ολοκληρώσει το σετ με 25-23 φτάνοντας έτσι στο 1-1 και πήρε γερές δυνάμεις για τη συνέχεια. Ομως η Ανόρθωσις συνέχισε να έχει το ίδιο ρυθμό στο παιγνίδι της ξεκινώντας και πάλι έχοντας το προβάδισμα στο σκορ αλλά αυτή τη φορά δεν άφησε την αντίπαλό της να της κάνει τη ζημιά και πήρε το σετ με 25-19 και το προβάδισμα με 2-1. Στο σημείο αυτό η ομάδα της ΑΕΚ ένιωσε την απώλεια ενός πολύτιμου βαθμού και στο τέταρτο σετ τα έδωσε όλα με στόχο να γυρίσει το ματς υπέρ της. Δυνατή η αναμέτρηση των δύο ομάδων μέχρι το τέλος με την Ανόρθωση να συντηρεί μια διαφορά δύο πόντων και στο τέλος να κερδίζει το σετ με 25-22 παίρνοντας έτσι μια μεγάλη νίκη με 3-1 ενώ η ήττα για την Pokka ΑΕ Καραβά ήταν οδυνηρή αφού τώρα βρίσκεται 8 βαθμούς πίσω από την κορυφή και η αποστολή της έγινε πολύ δύσκολη.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 26-24
    2ο σετ: 8-4, 16-13, 19-21, 23-25
    3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-14, 25-19
    4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-22

Ανόρθωσις (Μ.Κοντός)
    : Σέϊφερντ, Αγγελόπουλος, Κολάς, Ευσταθίου, Γεωργίου, Ράμμα, (λίμπερο Πλατρίτης), (Κοντός, Χρυσοστόμου,)
    ΑΕ Καραβά(Χ.Κανεστράτσι): Μοράλες,  Ροντόλφο, Ράντιτς, Κνέζεβιτς, Αποστόλου, Παφίτης (λίμπερο Κ.Χατζηδαμιανού), (Χριστοφή, Χατζηφιλίππου)

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ – θέσεις 1-4 (15η αγωνιστική)
    ααΟμάδαΑγ.Ν.Η.ΣετΒ.
    1.Papa John’s Ομόνοια1514143-0841
    2.Pokka AE Kαραβά1511438-1733
    3.Ανόρθωσις1511437-2331
    4.Rabel Παφιακός159632-2227

Για τον όμιλο της διαβάθμισης στους δύο αγώνες που έγιναν η Αναγέννηση Δερύνειας νίκησε εκτός έδρας την Ε.Ν.Παραλιμνίου με 3-0 και παραμένει σταθερά στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας ενώ η Ε.Ν.Παραλιμνίου ούτε και σε αυτό το παιγνίδι είχε βαθμολογικό κέρδος και παρέμεινε στην τελευταία θέση η οποία στο τέλος του πρωταθλήματος θα την οδηγήσει στην Β΄Κατηγορία. Τα σετ 26-24, 25-10, 30-28.
    Στον άλλο αγώνα το ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο επικράτησε σχετικά εύκολα με 3-0 σετ (25-14, 25-20, 25-20) της Νέας Σαλαμίνας και την ξεπέρασε στην βαθμολογία. Το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην έκτη θέση με ένα βαθμό περισσότερο από την Νέα Σαλαμίνα που έπεσε στην έβδομη αλλά νιώθει ασφαλής αφού έχει μια μεγάλη διαφορά 11 βαθμών από την Ε.Ν.Παραλιμνίου.

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ – θέσεις 5-8 (15η αγωνιστική)