Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α΄Κατηγορίας ανδρών – 13η αγωνιστική

Η 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας ανδρών περιλαμβάνει 4 ενδιαφέρουσες συναντήσεις με την πιο σημαντική να διεξάγεται στη Λευκωσία και στη αίθουσα Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία όπου η πρωτοπόρος Papa John’s Ομόνοια φιλοξενεί τον τρίτο στην βαθμολογία Ravel Παφιακό σε ένα ματς με ιδιαίτερη σημασία και για τις δύο ομάδες. Η μεν Papa John’s Ομόνοια θέλει την νίκη για να διατηρηθεί στην κορυφή αλλά και για να αυξήσει την διαφορά της από τον αντίπαλό της. Από την άλλη ο Ravel Παφιακός πάει στην Λευκωσία στοχεύοντας τη νίκη για να καλύψει το χαμένο έδαφος και να μπεί ξανά στην μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Στον πρώτο γύρο είχε επικρατήσει η Papa John’s Ομόνοια με 3-0 σετ.
    H Pokka ΑΕ Καραβά που βρίσκεται στη  δεύτερη θέση και καραδοκεί να στραβοπατήσει η Ομόνοια ώστε να επανέλθει στην κορυφή, αγωνίζεται εκτός έδρας με την Ε.Ν.Παραλιμνίου και θα επιδιώξει μια καθαρή νίκη. Στον πρώτο γύρο η Pokka ΑΕ Καραβά είχε κερδίσει με 3-0 σετ.
    Η τέταρτη στην βαθμολογία ομάδα της Ανόρθωσης στην οποία επέστρεψε ο Μίνως Αγαθοκλέους ενώ αποκτήθηκε ο Κωνσταντίνος Ευσταθίου, φιλοξενεί το ενισχυμένο ΑΠΟΕΛ το οποίο εδώ και δύο εβδομάδες κοουτσάρει ο Γαβριήλ Χατζηδαμιανού. Η Ανόρθωσις χρειάζεται την νίκη για να εξακολουθήσει να έχει ελπίδες κατάκτησης του πρωταθλήματος. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ στοχεύει να τερματίσει όσο πιο ψηλά μπορεί στην βαθμολογία και πάει στο Θεμιστόκλειο με στόχο να κτυπήσει το ματς. Στον πρώτο γύρο είχε επικρατήσει η Ανόρθωσις στο Λευκόθεο με 3-2 σετ.
    Τέλος στο Σπύρος Κυπριανού η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενεί την Αναγέννηση Δερύνειας σε ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες θα κυνηγήσουν την νίκη αφού έχουν σαν στόχο πλέον την κατάκτηση της πέμπτης θέσης. Στον πρώτο γύρο η Αναγέννηση είχε κερδίσει την Νέα Σαλαμίνα με 3-1. Όλοι οι αγώνες αρχίζουν στις 7.30μ.μ.